Polskie Radio

Koncerty, wywiady, reportaże. Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 18:00
W Dwójce o poranku o braciach Różewiczach, a w Trójce o zdolnościach i guście muzycznym Polaków. W Jedynce przed południem o konsekwencjach zamieszczania zdjęć bliskich w mediach społecznościowych oraz o kontrolach strażaków. Wieczorem w Jedynce o pierwszej kobiecie profesor w Polsce, w Dwójce koncert z Festiwalu Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie", a w Trójce reportaż o studentach Politechniki Wrocławskiej, którzy są miłośnikami eksploracji kosmosu. Czwórka z kolei zaprasza na spotkanie z Lanberry i z muzycznymi propozycjami Grubsona. Sprawdź nasze propozycje!  
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo Poranek Dwójki.
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo "Poranek Dwójki".Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru specjalnych wysłanników radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach Dnia", "Czterech Porach Roku", "Ekspresie Jedynki" i "Kronice sportowej". 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Krzysztof Świątek 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Marcinem Przydaczem z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a o godzinie 8.15 - z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, senatorem wybranym z listy Koalicji Obywatelskiej. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji o schronach, garażach podziemnych czy piwnicach, które kontroluje teraz straż pożarna. W rozmowie z Karolem Kierzkowskim, rzecznikiem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej również o aplikacji strażaków dla mieszkańców.

Poza tym w audycji o weselach na taśmie VHS, chrzcinach na DVD - co zrobić aby przechować to na lepszych nośnikach? Poza tym o sharentingu - modzie na umieszczanie przez rodziców zdjęć, filmów i informacji o swoich dzieciach w mediach społecznościowych. Jakie mogą być tego konsekwencje w bliskiej i dalszej przyszłości? Na co narażają w ten sposób rodzice swoje dzieci? Czy dziecko ma prawo do ochrony swojego wizerunku czyli co wynika z zapisów kodeksu cywilnego, ustawy o ochronie danych osobowych, a także Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z badań NASK wynika, że 40 % polskich rodziców umieszcza zdjęcia swoich pociech, a ponad 51 % dzieci, zwłaszcza nastolatków, nie akceptują tego, że rodzice bez zgody wrzucają do sieci ich zdjęcia. O tym Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w sieci, koordynator Fundacji Dajemy Dzieciom Silę na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska.

Wizyta w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a Niekoniecznie Pożytecznych.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Jakub Domoradzki

* Przybliżenie postaci Odo Feliksa Bujwida - pierwszego polskiego bakteriologa, pioniera higieny i profilaktyki zdrowotnej. Bujwid był jednym z pierwszych polskich naukowców zajmujących się wytwórczością szczepionek. Mówimy o nim w 165. rocznicę urodzin (30 listopada). O jego dziedzictwie i oddziaływaniu na współczesną naukę.

* Niesamowite historie polskich etnografek. Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była właśnie etnografką, a pierwsza wykładowczyni antropologii w Oksfordzie była polską uczoną. O kobietach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce opowiada najnowsza wystawa „Etnografki, antropolożki, profesorki” w Polskim Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko nagrane dla cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym", wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok. 

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska.

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Janusz był poetą, Stanisław - reżyserem i scenarzystą, a Tadeusz - poetą, dramaturgiem, prozaikiem. W audycji o wydarzeniu, które pielęgnuje pamięć o trzech wybitnych artystach, braciach Różewiczach - o Festiwalu "3 x Różewicz". Swój przyjazd do Radomska potwierdził m.in. wybitny aktor Wiesław Komasa, który wystąpi w monodramie "Różewiczogranie". Jednym z głównych punktów będzie spektakl "W tłumaczeniu" w wykonaniu Adama Stoyanova - wybitnego, głuchego poety i aktora. W audycji również spotkanie z Magdaleną Grochowską, autorką najnowszej biografii Tadeusza Różewicza "Różewicz. Rekonstrukcja" oraz z Moniką Nowak, autorką biografii Janusza Różewicza. O tych i pozostałych wydarzeniach porozmawiamy w audycji z Jolantą Dąbrowską - koordynatorką Festiwalu (o godz. 9.30).

Ponadto w audycji: relacja z IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie 2022"; o cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego w warszawskim Kinie Iluzjon; o premierze "Snu srebrnego Salomei" w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w reż. Piotra Cieplaka oraz o gdańskim Festiwalu Cinematika, poświ​ęconym głównie muzyce filmowej. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Arnold Bax November Woods, wyk. Academy of St. Martin in the Fields, dyr. Sir Neville Marriner. 

11.10-12.00 - Johannes Brahms Koncert podwójny a-moll op. 102, wyk. Anne-Sophie Mutter - skrzypce, Pablo Ferrández - wiolonczela, Orkiestra Filharmonii Czeskiej, dyr. Manfred Honeck; Robert Schumann Romanzen op. 28, wyk. Wilhelm Kempff - fortepian.

12.05-12.45 - Mieczysław Wajnberg III Sonata fortepianowa op. 31, wyk. Piotr Sałajczyk - fortepian

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / "Mój Bruno Schulz" - Jerzy Jarzębski 

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert z Lanaudière Festival (Amphithéâtre Fernand-Lindsay, Joliette, Canada 17.07.2022). Ludwig van Beethoven (1770-1827) Uwertura "Coriolan" op. 62, Justin Heinrich Knecht (1752-1817), Symfonia pastoralna "Le portrait musical de l.a nature", Ludwig van Beethoven Symfonia nr 6 F-dur "Pastoralna" op. 68, wyk. Akademie für Alte Musik, Berlin, dyr. Bernhard Forck. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Andrzej Kurylewicz Romanca cherubina, sł. Pierre Beaumarchais, przekł. Stanisław Hebanowski, śpiewają: Wanda Warska i Czesław Niemen; Taka głęboka przy fontannach cisza, sł. Juliusz Słowacki, śpiewa Wanda Warska. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Melodie na psałterz polski. Opera omnia" to pierwsze w historii fonografii kompletne nagranie jedynego i w całości zachowanego dzieła Mikołaja Gomółki. Wydawnictwo powstało dzięki pomysłowi radiowej Dwójki. Składa się z pięciu części, każda z nich zawiera dwie płyty. Właśnie ukazała się piąta, ostatnia część nagrań. Skomponowane w XVI wieku przez Mikołaja Gomółkę "Melodie na psałterz polski" to 150 krótkich utworów do - stworzonych przez Jana Kochanowskiego - polskich tłumaczeń psalmów z "Psałterza Dawidowego". Oba utwory - literacki (1579) i muzyczny (1580) – zostały wydane przez najlepszą polską oficynę wydawniczą przełomu XVI i XVII wieku - krakowską Drukarnię Łazarzową. O projekcie w rozmowie z Małgorzatą Małaszko - dyrektor radiowej Dwójki oraz z Agnieszką Budzińską-Bennett - wokalistką, która wraz z Chórem Polskiego Radia i zaprzyjaźnionym międzynarodowym gronem muzyków nagrała dla radiowej Dwójki wszystkie psalmy Mikołaja Gomółki.​

Poza tym w audycji: o IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie", o premierze ostatniej części tetralogii Kristiny Sabaliauskaite "Silva rerum", o VII Przeglądzie Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna "Kurtyna 2022" oraz o książce "Umysł niepodległy. Autobiografia odczytana" Jana Józefa Lipskiego. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" – aud. Michała Szułdrzyńskiego 

W jaki sposób w ostatnim czasie kształtuje się nasze postrzeganie Ukrainy jako państwa i Ukraińców jako uchodźców? Jak te kwestie przedstawiały się po agresji Rosji na Ukrainę i z jakimi nastrojami społecznymi mamy do czynienia dzisiaj? O tym w rozmowie z Marcinem Dumą - prezesem Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej - IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (od godz. 19.30). Oleg Bezborodko Carpe diem. Gdyby Beethoven żył w Odessie na orkiestrę symfoniczną; Borys Latoszyński Koncert fortepianowy c-moll "Słowiański" op. 54; Walentyn Silwestrow VIII Symfonia; wyk. Antoniy Baryshevskyi - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Andrzej Boreyko. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Przed premierą "Giselle" - aut. Monika Zając

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Karol Nepelski Modele psychoakustyczne, wyk. London Philharmonic Orchestra, dyr. Sir James MacMillan; Variations on Global Crowd, wyk. Gośka Isphording - klawesyn, elektronika; Ptasiek (fragment), wyk. Marcin Gadaliński, Michał Sławecki - głosy, Hashtag Ensemble, dyr. Liliana Kryc. 

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Pierre Lemaitre "Lustro naszych smutków", czyta Marcin Przybylski. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Monika Małkowska 

Połączenie sztuki plastycznej i teatru dokonało się pod koniec lat 50. za sprawą happeningu. Jednym z bardziej awangardowych artystów późnego PRL-u był Jerzy Kalina, autor rozmaitego typu akcji społecznych. Stan wojenny i reakcja artystów drugiego obiegu zaowocowały wystawami "kontestatorskimi". Niepokornych zorganizował krytyk sztuki Janusz Bogucki (zmarły w 1995 roku) przy współpracy fotografki i żony - Niny Smolarz (zmarłej w 2014 roku). W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jest wystawa dwóch pokoleń Boguckich: ojca, Janusza Boguckiego i syna, Michała ("Spotkanie czasów").O wizualnej publicystyce Jerzy Kalina - artysta wizualny, autor wielu wystąpień wizualno-performtywnych; Michał Bogucki, artysta, syn Janusza Boguckiego, autor wystawy "Spotkanie czasów". 

02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

Podobno "śpiewać każdy może". Są też tacy, którzy śpiewać w ogóle nie potrafią i nigdy się tego nie nauczą. Osoby, które nie potrafią wychwycić melodii ani powtórzyć prostych dźwięków mogą cierpieć na amuzję. To specyficzne zaburzenie powoduje brak zdolności rozpoznania czy identyfikowania dźwięków mimo nieuszkodzonej drogi słuchowej. Na czym polega amuzja, czym konkretnie się objawia, i czy można ją "wyleczyć"? 

Socjologowie z Polskiej Akademii Nauk przyjrzeli się gustom muzycznym Polaków. Eksperci przyznają, że zaobserwowali pewną tendencję, według której styl życia Polaków odzwierciedla ich muzyczne zamiłowania. W grę wchodzi również hierarchia społeczna, mająca muzyczne przełożenie. O tym dr Kinga Zawadzka, zajmująca się na co dzień badaniem struktur społecznych. 

Fani muzyki metalowej są łagodni i introwertyczni, Ci, którzy słuchają indie rocka należą do otwartych ludzi, wielbiciele muzyki bluesowej są kreatywni. Tak przedstawiają się wyniki badań opublikowane przez portal zajmujący się psychologią - Very Well Mind. O to na ile wyniki tych badań są zgodne z rzeczywistością - psycholog dr Anna Nogaj. 

W Katarze, gdzie trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej jest nasz dziennikarz - Rafał Jarząbek. W jego relacji o tym, jak turyści odbierają to arabskie państwo, które diametralnie różni się kulturą i obyczajami od Polski. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Agnieszka Ścigaj, członek Rady Ministrów ds. integracji społecznej. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Tomasz Miara  

W audycji m.in. rozmowa z paleontologiem Tomaszem Sulejem na temat intrygującej, rewolucyjnej skamieliny z mediami społecznościowymi w tle. Poza tym o kolejnej lekcji w ramach Akademii Bezpiecznej Jazdy - tym razem w Szkole Podstawowej nr 14 we Włocławku. O tym Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia Kierowców.​ 

Temperatura powietrza i tym samym, wody, w ostatnich tygodniach spadła do poziomu, który można nazwać ożywczym. Na pewno ożywczym doświadczeniem jest wejście nago do wody która ma mniej niż 10 stopni. Mowa oczywiście o morsowaniu. 

Suplementy diety w postaci magnezu, cynku czy witaminy D3 to dla wielu z nas codzienność. Jednak czy faktycznie koniecznym jest dostarczanie sobie sztucznie mikroelementów z zewnątrz, i jak długofalowo może wpływać na nasz orgazm w rozmowie z Mariuszem Budrowskim, autorem bloga Odmładzanie na surowo. 

Krótsze dni i niższa temperatura potrafią niekorzystnie wpływać na samopoczucie. Dane z wiązane z zimowymi stanami depresyjnymi wyraźnie pokazują, że osoby żyjące w klimacie takim jak w Polsce, są na nią o wiele bardziej podatne, w porównaniu z klimatem śródziemnomorskim. Jak radzić sobie z listopadową chandrą w rozmowie z dr Beatą Rajbą. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler  

Lubimy melodie, które już słyszeliśmy i dlatego oglądamy programy talent show. Ale czy rzeczywiście śpiewanie cudzych przebojów w telewizji pomaga ich uczestnikom we własnej karierze? Na przykład Hugo Molina gdy miał zaledwie dwa lata wygrał piątą edycję hiszpańskiego "Mam Talent", zostając tym samym najmłodszym zwycięzcą programu w historii. Jak dotąd nikomu nie udało się pobić jego rekordu. O wielkich karierach dzieci - gwiazd, wpływie na ich wychowanie, dzieciństwo w rozmowie z psychologiem Pawłem Sobiechem. Z kolei podczas występu w jednym z talent show, nastoletnia Paula Biskup, zaprezentowała swoją autorską piosenkę "Dla Ciebie" - co nie jest częstą praktyką młodych artystów. Dzięki głosom widzów młoda artystka zajęła czołowe miejsce. 

Poza tym w audycji rozmowa z Bronisławem Wildsteinem o jego najnowszej książce "Jak woda, Brat, O zdradzie i śmierci". 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Paweł Bejda, Koalicja Polska, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej. 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Sylwia Zadrożna 

O finale konkursu "Lubię, bo polskie", o naszych najlepszych usługach i produktach innowacyjnych, eksportowych oraz ekologicznych - w rozmowie z Piotrem Arakiem, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Nadal liczne wypowiedzi polityków na temat przyszłorocznych wyborów oraz niedomknięty temat jednego z ostatnich "Klubów Trójki" poświęcony społecznej kontroli wyborów pozwala powrócić do rozmowy z kierownictwem Ruchu Kontroli Wyborów; szefem zarządu ogólnopolskiego Marcinem Dybowskim i mazowieckiego oddziału RKW Andrzejem Zdunem. Tym razem skoncentrujemy się na technikach fałszowania wyborów. Zostaną opisane konkretne przykłady fałszowania wyborów i sposoby zapobiegnia im.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik 

22.10 - Reportaż w Trójce / "Patrząc w niebo" Magdy Skawińskiej

Brześć. Dziadek pokazuje wnuczce gwiazdy i opowiada jej o konstelacjach. Liliya pierwszy raz wtedy pomyślała, że może w przyszłości zajmie się z kosmosem. Kilkanaście lat później rozpocznie studia na Politechnice Wrocławskiej i dołączy do koła naukowego PWr in Space. Poznaje w nim osoby, które łączy pasja do budowania rakiet. W kole naukowym jest obecnie ponad 50 osób. To miłośnicy rakiet, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu. Studiują na różnych wydziałach Politechniki Wrocławskiej.

22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert

Proza czytana - "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza - czyta Andrzej Mastalerz.

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

W audycji między innymi o premierze nowego sezonu brytyjsko-amerykańskiego serialu "The Crown", a także na polskim filmie komediowym "Chrzciny" oraz amerykańskim dramacie "Ludzie".

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Niebawem, podczas uroczystej gali poznamy laureatów Nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich w siedmiu kategoriach. Uroczystość już 25 listopada o godzinie 19.00. Wówczas zostanie także przyznany BohaterON Specjalny za całokształt działań. Wydarzeniu towarzyszyć będzie niezwykłe widowisko muzyczne "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów" w reżyserii Haliny Przebindy, która będzie gościem audycji.

.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

W audycji o ekologii w bibliotekach i współczesnym podejściu do ich tworzenia. To na przykładzie Lublina, a dokładnie - Miejskiej Biblioteki Publicznej, której wystrój łączy naturalne materiały takie jak kamień, drewno z imponującą ilością zieleni. Kilka kilometrów od Lublina znajdziemy Bibliotekę Miejską w Ludwinie, gdzie możemy obserwować niebo za pomocą teleskopu, a prąd do czytania zapewniają panele słoneczne. Z kolei po godz. 11 gościem w audycji Lanberry - wokalistka, autorka tekstów, czyli Małgorzata Uściłowska.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Spotkanie z Beatą Badzyńską - współtwórczynią start-upu, który tworzy wirtualne przymierzalnie. Dzięki aplikacji w telefonie, czy za pomocą strony www, można przymierzyć m.in. okulary, biżuterię, gogle narciarskie czy czapki. Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości, okulary i inne dodatki wyglądają w przymierzalni dokładnie tak, jak w rzeczywistości.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" Martyna Matwiejuk przedstawi kulisy powstania utworu "Złe wychowanie" zespołu Noże.

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

W cyklu "Po drodze" - odblaski. Kiedy trzeba je nosić? Jaki jest mandat za brak odblasków? 

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - GrubSon

GrubSon zaprasza na pozytywne ciepłe i bujające dźwięki oraz takie gatunki jak hip-hop, funk, soul, jazz, czy elektronika. Na playliście m.in. Smino, Tony Allen, Michael kiwanuka, Jungle, Buddy, Marika, Vito bambino, Ibeyi, redveli, DJ BRK, NxWorries, etc.

W audycji o akcji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), które rozsyła do Polaków SMS-y oraz e-maile w związku z kampaniami informacyjnymi. Funkcjonariusze chcą w ten sposób ustalić wszystkie osoby pokrzywdzone. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Jesień kojarzy nam się przeważnie z długimi, deszczowymi dniami, jesienną chandrą i chłodem. Drzewa zaczynają łysieć, niebo coraz częściej zachodzi chmurami, na ulicach coraz więcej kałuż, wszystko sprawia, że zaczynamy być markotni i coraz więcej czasu spędzamy w domu. Tymczasem dla naszych przodków okres jesienny był niezwykle pracowity, obfitujący w najróżniejsze wyzwania i liczne powody do zabawy. Zapomniany zwyczaj - Katarzynki. O tradycji, historii Katarzynek i katarzynkowych wróżbach i zabawach.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Ragtime czyli muzyka, która zmieniła oblicze rozrywki.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Jak to się dzieje, że para zamienia się w wodę, a woda w lód, albo jak powstaje śnieg. Czym jest sublimacja? Wszystko o stanach skupienia.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Jak powstają kolory i co symbolizują? Ile kolorów ma tęcza, jakie kolory ze sobą zmieszać, żeby uzyskać np. zielony i z czym kojarzą się poszczególne kolory.

18.00-19.00 - "Lista przebojów Polskiego Radia Dzieciom" - Wywiad z Oskarem Berlińskim, czyli z Oscario, który proponuje swoją piosenkę "Dzisiejszy świat". Piosenka opowiada o dbaniu o naszą planetę.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" – Lekcje techniki - jak wyglądają obecnie zajęcia, czego dzieci się na nich uczą. Goście: Dominika Szulc, pracuje w warszawskim ośrodku - Uniwersytet Dzieci, Anna Komorowska, autorka "Zabaw architektonicznych", architekt, Adam Perzyński - nauczyciel techniki, dyrektor SP 27 w Gdańsku, gdzie jest prawdziwa szkolna "warsztatownia". 

  

..

14.00 - "Lekcja mistrzowska" prof. Andrzeja Ratusińskiego i Anny Skulskiej

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim – pianistą i pedagogiem – o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem drugiej Lekcji są prof. Margerita Trombini Kazuro i Jorge Bolet.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

W audycji Etiudy symfoniczne op. 13 Roberta Schumanna w interpretacji Wilhelma Kempffa oraz wybór Etiud op. 10 Fryderyka Chopina w wykonaniu Maurizia Polliniego.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Odcinek zatytułowany "Jamajka", czyli Chopin w rytmach ska, rocksteady, reggae, dub. Wśród wykonawców m.in.: Andy Poland, New Cool Collective, Maleo Reggae Rockers oraz ShopIn PL.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katar 2022. Transmisje i relacje z MŚ w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 10:00
Po raz pierwszy w historii najlepsze piłkarskie reprezentacje goszczą na Bliskim Wschodzie, a wśród nich są Biało-Czerwoni. Polacy do tej pory zremisowali z Meksykiem 0:0, zwyciężyli Arabię Saudyjską 2:0 i przegrali z Argentyną 0:2. Już w niedzielę zagrają kolejny mecz - w 1/8 finału. Zapraszamy do słuchania transmisji meczu Polska - Francja, jak i relacji z innych spotkań w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katar 2022. Zapraszamy na mistrzowskie emocje w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 14:59
Rozpoczynamy największe sportowe wydarzenie tego roku! Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z Czwórką - będzie mnóstwo emocji, nie tylko sportowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maraton Chopinowski w Polskim Radiu. Rekordy popularności wśród słuchaczy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 11:30
Ponad 40 tysięcy odbiorców zainteresowała transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego w Polskim Radiu. Także rekordowo dużo słuchaczy wybrało antenę Polskiego Radia Chopin na swoich komputerach i smartfonach. Podczas najdłuższej w historii publicznego nadawcy transmisji słuchacze usłyszeli blisko 30 godzin muzyki Chopina "na żywo", na którą złożyło się 205 dzieł kompozytora w kolejności opusowej, zagranej przez 83 wykonawców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook": Antoni Malczewski "Maria"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:30
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" prezentujemy pierwszą polską powieść poetycką – "Marię". Jej autor, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku poeta, podróżnik i alpinista Antoni Malczewski, uznawany jest za prekursora romantyzmu w literaturze polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs "III Nasze Muzyczne Źródełko" - głosuj na swoich ulubieńców!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 15:00
Już teraz można oddawać głosy na swoich faworytów w konkursie "III Nasze Muzyczne Źródełko" Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz Polskiego Radia Dzieciom, skierowanego do młodych wykonawców muzyki folkowej i ludowej. Na utwory finalistów można głosować do 4 grudnia na specjalnej stronie. Każda osoba może zagłosować na swojego faworyta raz dziennie. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji i Nauki.
rozwiń zwiń