Polskie Radio

Z polskiej armii uciekają specjaliści

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2011 07:56
W zeszłym roku padł rekord odejść żołnierzy z armii, w tym będzie podobnie. Problem zaczęło dostrzegać Ministerstwo Obrony Narodowej, które stara się mu przeciwdziałać.
Ćwiczenia polskich żołnierzy
Ćwiczenia polskich żołnierzyFoto: GARY L. KIEFFER/Wikimedia Commons/CC

W 2010 roku z wojska odeszło około 6 tysięcy żołnierzy. Od stycznia do czerwca tego roku liczba wypowiedzeń wyniosła prawie 3 tysiące - informuje "Rzeczpospolita".

Jeżeli liczba odejść się nie zmniejszy to według ekspertów armii może grozić m.in. kłopot z wypełnieniem limitu liczebności wojska. - Problem nie w tym, że będą wakaty. Ale zabraknie żołnierzy, którzy w razie zagrożenia będą walczyć. Będziemy mieli armię generałów, bo tych nigdy nie zabraknie, i żółtodziobów - uważa ekspert wojskowy Janusz Walczak.

O ile jednak w zeszłym roku MON problem bagatelizował, to w tym prowadzi akcję zatrzymywania odchodzących żołnierzy. Już 200 z nich wycofało po działaniach resortu swoje wypowiedzenia. MON, między innymi, uspokaja wojskowych co do zmian w systemie emerytur mundurowych.

Eksperci uważają jednak, że to tylko chwilowy sukces. - By odwrócić tę tendencję trzeba ogromnej pracy. Dziś nie sądzę, by udało się to naprawić - uważa Stanisław Wziątek, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Armia oszczędza na szkoleniu żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 06:33
Wojsko zrezygnowało z wysyłania żołnierzy na szkolenie, organizowane przez producenta rosomaków, czyli Wojskowe Zakłady Mechaniczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie powinno być polskie wojsko w najbliższych latach?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 06:36
Zagrożenia dla Polski pochodzą spoza Europy - tak wynika ze "Strategicznego przeglądu obronnego" (SPO), opracowanego w MON dokumentu kluczowego dla rozwoju armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołgiści na start. Trwają największe zawody w WP

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 14:36
Ich głównym celem jest ocena zdolności bojowych pododdziałów wojsk pancernych i zmaechanizownych.
rozwiń zwiń