Polskie Radio

Nagroda dla dziennikarki radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 10:43
Prestiżowa nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich trafiła do dziennikarki Programu 1 Polskiego Radia. Anna Lisiecka otrzymała wyróżnienie za cykl audycji "Droga do Soplicowa".
Audio

Wyróżnienie im. Macieja Łukasiewicza przyznawane jest od 2006 r. za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury. W tym roku nagroda trafiła w ręce naszej redakcyjnej koleżanki. – To jest dowód naszego uznania za kunszt, warsztat, za temat, za wszystko – mówi Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Anna Lisiecka przygotowała cykl audycji o kulisach powstawania "Pana Tadeusza". Realizacja projektu była możliwa dzięki pomocy Joanny Puchalskiej. – Szczęśliwie dwa lata temu wpadły w moje ręce dokumenty, których nie oglądał nikt od czasów wojny. W tych dokumentach znaleźliśmy potwierdzenie, że – ponad wszelką wątpliwość – wątek mickiewiczowski w Cząbrowie jest jak najbardziej uzasadniony – mówi Joanna Puchalska.

Epopeja Adama Mickiewicz wciąż kryje w sobie wiele ciekawych historii, nieopisanych w książce, które pozwolą w nowy sposób spojrzeć na "Pana Tadeusza". – Materiałów jest bogactwo. Mam nadzieję, że z Joanną Puchalską w kolejnym roku znów będziemy wertować dokumenty i robić liczne audycje – mówi Anna Lisiecka.

Anna Lisiecka jest dziennikarką Działu Kultury Programu 1 Polskiego Radia. To autorka wywiadów z osobistościami polskiej kultury i dokumentów literackich. Została dwukrotnie wyróżniona w Konkursie Polska-Świat, organizowanym przez Polskie Radio: po raz pierwszy za reportaż "Kto z was pragnie, kto z was łaknie" o Wandzie Rutkiewicz, Tadeuszu Kantorze i prof. Bohdanie Korzeniewskim, oraz za monolog: "To nie jest zawód dla starszych państwa", zawierający wyznania Witolda Grucy. W ubiegłym roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich uhonorowało ją swoją najważniejszą nagrodą – nagrodą Wolności Słowa.

Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wzorowany jest na ideach nagrody Pulitzera i w tym roku odbywa się po raz 19. Wyróżnienia przyznawane są w 9 kategoriach. Wśród dotychczasowych laureatów przyznawanej od 2006 roku nagrody im. Macieja Łukasiewicza znajdują się: Leszek Talko (2006), Małgorzata Nabel (2007), Andrzej Trzos-Rastawiecki (2008), Beata Hyży-Czołpińska (2009) oraz Dagmara Drzazga (2010).

Rozmawiał Grzegorz Krakowski.

(mg)

Czytaj także

Dziennikarze Polskiego Radia wyróżnieni przez SDP

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 20:35
Doceniono m.in. teksty o tematyce kulturalnej autorstwa Anny Lisieckiej z Programu Pierwszego i reportaż o Czarnobylu Tomasza Jeleńskiego z Programu Trzeciego.
rozwiń zwiń