Polskie Radio

CBA zatrzymało jedną osobę w związku z przetargiem na ochronę dworców przed ŚDM

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 10:10
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w piątek rano pod Warszawą prokurenta spółki, która konkurowała w przetargu o ochronę dworców przed Euro 2012 i Światowymi Dniami Młodzieży; zatrzymany ma usłyszeć zarzuty w prokuraturze.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA potwierdził zatrzymanie mężczyzny. - Przeszukiwany jest jego dom w podwarszawskiej miejscowośc - podał. Śledztwo CBA w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga - zaznaczył Kaczorek. - Zatrzymany usłyszy w prokuraturze zarzuty - podało CBA.

Śledztwo dotyczy umowy na ochronę dworców PKP podczas ŚDM. Według dotychczasowych ustaleń śledczych, w maju 2016 roku PKP S.A. zawarło z jedną z warszawskich spółek (Sensus Group) "niekorzystną umowę" o wartości 1,9 mln zł netto. Umowa dotyczyła "profilaktyki zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży".

Spółka, której prokurentem był zatrzymany, najpierw startowała w przetargu, a potem została podwykonawcą Sensus Group.

W marcu ub. roku CBA zatrzymało pięciu podejrzanych w tej sprawie, a funkcjonariusze przeszukali gabinety i mieszkania prezesa i członków zarządu PKP. Zatrzymani w czwartek zostali dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP SA, właściciel warszawskiej spółki realizującej kontrakt, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu w stopniu majora, prezes innej spółki z branży ochrony biznesu oraz pracownik PKP SA.

W wyniku śledztwa w sprawie umowy między PKP i spółką Prokuratura Okręgowa w Warszawie w marcu ub. roku postawiła zarzuty czworgu ówczesnym członkom zarządu PKP SA, w tym byłemu prezesowi.

CBA o tym, że pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie niekorzystnej dla PKP umowy na ochronę dworców kolejowych podczas szczytu NATO i ŚDM, informowało w listopadzie 2016 r.

Jako pierwsze o sprawie poinformowało RMF FM.

pkur

Czytaj także

"Pranie pieniędzy na kwotę kilku milionów zł". Prokuratura postawiła zarzuty pięciu osobom

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 09:55
Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła zarzuty osobom zatrzymanym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w prowadzonym od blisko dwóch lat śledztwie. Według nieoficjalnych ustaleń, wśród pięciu zatrzymanych w tej sprawie osób jest Katarzyna I., szefowa fundacji "Moja Dominikana".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie operacje specjalne CBA. Zatrzymano sześć osób ws. przyjęcia łapówki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 09:55
W dwóch operacjach specjalnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymanych zostało na gorącym uczynku łącznie sześć osób - dowiedziała się w środę PAP. W jednym przypadku kwota łapówki wynosiła 50 tys. zł, a w drugim - 500 tys. euro. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja CBA w Kujawsko-Pomorskiem. Zatrzymano pięć osób, które miały ustawiać przetargi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 11:49
Agenci CBA z wydziału zamiejscowego w Bydgoszczy zatrzymali pięć osób, które miały ustawiać przetargi m.in. na projekt budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją torów i infrastruktury. Tylko ten przetarg wart był ok. 5 mln zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja CBA w krakowskim magistracie. Zatrzymano cztery osoby

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 12:11
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery kobiety związane z wyłudzaniem mieszkań w atrakcyjnych częściach Krakowa. Trzy zatrzymane to urzędniczki krakowskiego magistratu, które udzielały informacji o lokalach i przetargach, a czwarta pośredniczyła w tym procederze.
rozwiń zwiń