Polskie Radio

"Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Polskie Radio w hołdzie artystom emigrantom

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:00
Album Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji oraz ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
Premiera albumu Polskiego Radia Sercem Polak, a talentem świata obywatel
Premiera albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" Foto: Agencja Muzyczna PR

Posłuchaj
03:45 _PR1_AAC 2021_05_07-06-46-01.mp3 Premiera albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel"

 

Czytaj też
Herdzin Sztaba Prezes PR - 95 lat PR 1200.JPG
Album "95 lat Polskiego Radia". Krzysztof Herdzin: to było wielkie wyzwanie

To jedyna w swoim rodzaju lekcja historii Polski, a w szczególności polskiej emigracji między pierwszym rozbiorem i wstąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przygotowany on został dla uhonorowania polskich twórców i artystów, którzy zmuszeni byli do emigracji i życia poza Ojczyzną, ale swoim talentem dawali dowód patriotyzmu, nigdy nie zapominając o Polsce i rozsławiając ją na całym świecie. Zawiera bezcenne pod względem artystycznym nagrania wybitnych polskich muzyków emigracyjnych znajdujące się w zbiorach Archiwum Polskiego Radia. Wśród nich są często zapomniane lub prezentowane po raz pierwszy od bardzo dawna utwory klasyczne, popularne, a także kompozycje filmowe.

Misja Polskiego Radia

- Z wieloma elementami dźwiękowymi bądź ikonograficznymi jeszcze nikt ze słuchaczy nie miał do czynienia, więc tym bardziej jesteśmy dumni, że właśnie w taki sposób Polskie Radio może realizować swoją misję. Wydawanie takich albumów: patriotycznych, pokazujących wielkość dzieła polskich artystów, polskich kompozytorów to jest właśnie ta misja, jaką powinno pełnić Polskie Radio - podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański dodaje, że misja mediów publicznych to także dbałość o archiwa, o przeszłość. - Nie patrząc na to czy z tego będzie duży zysk czy nie, media publiczne dbają o to, by upowszechniać te wielkie głosy, wielkie postacie, popularyzować je i przybliżać. To na pewno jest wielkie zadanie, między innymi, Polskiego Radia i bardzo się cieszę, że ten album się ukazał - podkreślił Krzysztof Czabański. Rada Mediów Narodowych objęła wydawnictwo swoim patronatem.


Okładka albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel", fot. PR Okładka albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel", fot. PR

Album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to zestaw 2 płyt CD (42 utwory) oraz 126-stronicowej książki, łączących w mistrzowski sposób muzykę, słowo i obraz.

Część fonograficzna zawiera autorski wybór archiwalnych nagrań. Pokazuje ona wielki talent wybitnych polskich osobistości świata muzyki, literatury, teatru, czy filmu, którzy tworząc na emigracji nigdy nie zapominali o ojczyźnie i zawsze podkreślali swój rodowód.

Niektórzy, jak Fryderyk Chopin czy Cyprian Kamil Norwid, którego 200. rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku, nigdy do Polski nie wrócili. Inni mieli szczęście powracać do kraju ojczystego i występować dla witających ich entuzjastycznie rodaków.

Od Artura Rubinsteina interpretującego Chopina, poprzez Jana Kiepurę czy Polę Negri, po Krzysztofa Klenczona i Karin Stanek – album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" zawiera różnorodny stylistycznie repertuar o ogromnym znaczeniu dla polskiej kultury. Są tu kompozycje klasyczne, pieśni operowe, muzyka ilustracyjna do filmów oraz wiele piosenek wodewilowych, kabaretowych i radiowych.

Wydawnictwo "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" otwiera fragment przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego podczas III Światowego Zjazdu Polonii, w roku 2007.

Tytuł albumu to cytat Cypriana Kamila Norwida, który po śmierci Fryderyka Chopina na emigracji napisał: "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Wydawnictwo poświęcone jest nie tylko Fryderykowi Chopinowi, ale prawie pięciu tuzinom polskich artystów, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. Cytat Norwida pasuje do każdego z nich.

"Białe kruki" z archiwum Polskiego Radia

Część ikonograficzna przedstawia w atrakcyjnej formie graficznej i tekstowej sylwetki największych polskich twórców działających na emigracji. Pośród nich są kompozytorzy, dyrygenci, śpiewacy operowi, poeci, aktorzy czy wirtuozi instrumentów.

Wśród zdjęć, partytur czy biogramów jest kilka "białych kruków" odnalezionych w Archiwum Polskiego Radia – fotografii z dedykacjami artystów. Są też piękne ilustracje historii polskiej emigracji oraz wydarzeń historycznych, które do niej doprowadziły. W tej części także są materiały, jak grafiki i zdjęcia, które nie były wcześniej publikowane.

Album objęła patronatem Rada Mediów Narodowych. Mecenasem wydania albumu jest Polska Fundacja Narodowa.

***

"Sercem Polak, a talentem świata obywatel"

CD1

01 Przemówienie Prezydenta
02 Chopin Polonez A-dur
03 Kaper Ninon, ach...
04 Maciejewski Oberek
05 Chopin Życzenie op. 74
06 Bizet Les toréadors
07 Paderewski Menuet G-dur
08 Young Around the World
09 Borgmann Tango Notturno
10 hopin Etiuda c-moll
11 Panufnik Warszawskie ...
12 Gdy się przyjdzie ...
13 Chopin Walc As-dur
14 Schutz Czerwone maki
15 Prokofiew Gawot
16 Livingston Que sera sera
17 Kreisler Scherzo Caprice
18 Wars Na pierwszy znak
19 Chopin Walc cis-moll op.
20 Palester Baby, ach te...
21 Chopin Mazurek a-moll op
22 Harris Piosenka o mojej

CD 2


01Ogiński Polonez a-moll
02 Daniłowski Co nam ...
03 Schumann Träumerei
04 Sławiński Spójrz jaka...
05 Chopin Walc h-moll
06 Janiewicz Divertimento
07 Wars Piosenka o ...
08 Szymanowski Mazurek
09 Czerny Sygnał Orkiestry
10 Bacewicz Oberek nr 1
11 Horowicz Kiedy będziesz
12 Szymanowska Mazurek C-dur
13Wesby Piosenka marynarska
14 Chopin Walc cis-moll
15 Kondratowicz Będziesz
16 Chopin Etiuda Ges-dur
17 Daniłowski Co mam, to...
18 Wieniawski Polonez
19 Klenczon Port
20 Tansman Oberek
21 Karasiński Cała Warszawa


TU POSŁUCHASZ FRAGMENTÓW ALBUMU>>>

Materiały promocyjne/IAR/Jedynka/kh

Czytaj także

Krzysztof Czabański na gali "Splendorów": RMN wspiera kulturę w mediach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 16:26
Wręczono nagrody Teatru Polskiego Radia - "Splendory". Podczas poniedziałkowej gali przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreślił, że Teatr Polskiego Radia "jest odtrutką na popkulturę, która coraz bardziej staje się przekazem obrazkowym". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przede wszystkim dobra muzyka". Prezes Polskiego Radia o nowej ofercie programowej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 06:40
- Wiosenno-letnie ramówki wszystkich anten Polskiego Radia skupiają się na tym, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą: różnorodność muzyczna - powiedziała Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń