Polskie Radio

Nelly, Enrique i Oceana – muzyczne hymny Euro ostatnich trzech dekad

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:08
Andrea Bocelli, członkowie U2 i Martin Garrix zadbali o muzyczną oprawę ceremonii otwarcia Euro 2020. Tradycja wybierania oficjalnych muzycznych hymnów tej imprezy ma już prawie 30 lat, a ich wykonawcami byli m.in. Nelly Furtado, Oceana i Enrique Iglesias.
Oceana
OceanaFoto: Forum / Bartlomiej Kudowicz

Jeszcze zanim w piątkowy wieczór zabrzmiał gwizdek sędziego, rozpoczynający pierwszy mecz turnieju pomiędzy Włochami a Turcją, na murawę stadionu w Rzymie wyszedł Andrea Bocelli. Niewidomy tenor oczarował publiczność wykonaniem utworu "Nessun Dorma" z opery "Turandot" Giacomo Pucciniego. Potem przyszła kolej na występ Bono i The Edge'a, czyli filarów zespołu U2, którzy, wraz z Martinem Garrixem wykonali piosenkę "We Are the People". Ten energetyczny utwór, znacznie bliższy stylistycznie dokonaniom holenderskiego DJ-a, niż irlandzkich rockmanów, jest hymnem tegorocznego Euro, rozgrywanego równocześnie w kilku europejskich krajach.

 Bono, The Edge & Martin Garrix - "We Are the People", źródło: YouTube / UEFA

Pierwszą oficjalną piosenką piłkarskich mistrzostw Europy był kawałek "More Than a Game", towarzyszący turniejowi w Szwecji w 1992 roku. Wykonywał go szwedzki duet Towe Jaarnek & Peter Jöback. Cztery lata później Euro odbywało się w Anglii, a UEFA jako hymn wybrała "We're In This Together" grupy Simply Red. Ta podniosła pieśń, pochodząca z wydanego rok wcześniej albumu brytyjskiej grupy, zabrzmiała na ceremoniach rozpoczęcia i zakończenia futbolowej imprezy.

Simply Red - "We're In This Together", źródło: YouTube / Simply Red

Tradycja wybierania na hymny Euro utworów wykonywanych przez gospodarzy została złamana w 2000 roku. Mistrzostwa odbywały się wówczas w Belgii i Holandii, a dyskotekowy kawałek ze stadionowym zaśpiewem w refrenie, zatytułowany "Campione 2000", pochodził z repertuaru Szweda o pseudonimie E-Type. Za kolejne 4 lata wszystko wróciło do normy – turniej w Portugalii firmowała muzycznie piosenka "Força", wykonywana przez Nelly Furtado. Jest ona wprawdzie rodowitą Kanadyjką, ale ma portugalskich rodziców i mocno identyfikuje się z tym krajem. Nikogo nie zaskoczył fakt, że refren jej wesołego piłkarskiego utworu był zaśpiewany w całości w języku Paulo Sousy i Cristiano Ronaldo.

Nelly Furtado - "Força", źródło: YouTube / Nelly Furtado

Następne dwa turnieje odbywały się łącznie aż w czterech krajach: Austrii, Szwajcarii, Polsce i Ukrainie – jednak żaden z nich nie miał swojego śpiewającego reprezentanta. Wykonanie hymnu Euro 2008 przypadło w udziale Hiszpanowi Enrique Iglesiasowi, a turniej odbywający się u nas i naszych wschodnich sąsiadów okrasiła swym śpiewem Niemka Oceana. Jej energetyczne "Endless Summer" stało się zresztą w Polsce wielkim przebojem, czego nie można powiedzieć o miałkim i łatwym do zapomnienia utworze "Can You Hear Me" Iglesiasa.

 Oceana - "Endless Summer", źródło: YouTube / Oceana 

Gdy piłkarskie Euro w 2016 roku dotarło do Francji, za skomponowanie piosenki przewodniej zabrał się nie kto inny, jak David Guetta. Ponieważ śpiewanie nie jest jego najmocniejszą stroną, do współpracy zaprosił szwedzką wokalistkę Zarę Larsson. Ich wspólne dzieło, czyli taneczny utwór "This One's For You", zawojował listy przebojów na całym kontynencie i zebrał grube miliony odtworzeń w serwisie YouTube – co nie dziwi w przypadku najsłynniejszego DJ-a znad Sekwany.

David Guetta & Zara Larsson - "This One's For You", źródło: YouTube / David Guetta 

Następne mistrzostwa Europy w piłce nożnej mają się odbyć w 2024 roku w Niemczech. Czy nasi sąsiedzi zza Odry zrewanżują się nam za Oceanę i zaproszą do zaśpiewania oficjalnego hymnu imprezy któregoś z polskich artystów?

kc

Czytaj także

Urodziny rockowego mesjasza. Bono kończy 61 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 11:42
Niestrudzenie walczy o lepszy świat, spotyka się z papieżami, prezydentami i multimiliarderami, a w międzyczasie nagrywa płyty zmieniające historię rocka – Bono, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie, obchodzi dziś 61. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy–Turcja: pojedynek na popowe hity

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:00
Dziś wieczorem w Rzymie Włosi zmierzą się z Turkami w meczu otwarcia piłkarskich Mistrzostw Europy. Zdecydowanymi faworytami spotkania są jego gospodarze. A jak by to wyglądało, gdyby naprzeciw siebie stanęły muzyczne reprezentacje obu krajów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczny mecz Walia – Szwajcaria. Tom Jones kontra DJ BoBo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 09:00
W dzisiejszym meczu Euro 2020 na szwajcarską bramkę będzie szarżował nieobliczalny Gareth Bale, a powstrzymać postara się go m.in. rosły obrońca Fabian Schär. W przedmeczowej gorączce odetchnijmy na chwilę od futbolu i powspominajmy, jacy walijscy artyści atakowali w ostatnich dekadach szczyty światowych list przebojów, a kto bronił honoru muzycznej sceny Szwajcarii.
rozwiń zwiń