Polskie Radio

F-16 dla Ukrainy. "Washington Post": "nie" Bidena spotkało się ze sceptycyzmem Pentagonu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:47
Według dziennika "Washington Post" przecząca odpowiedź prezydenta USA na prośbę Ukrainy o przekazanie samolotów F-16 została przyjęta ze sceptycyzmem w Pentagonie. Niektórzy urzędnicy powołując się na historie odrzucenia wcześniejszych próśb z Kijowa, przewidują ostateczną zgodę.
Washington Post : nie Bidena w sprawie F-16 dla Ukrainy spotkało się ze sceptycyzmem w Pentagonie
"Washington Post" : "nie" Bidena w sprawie F-16 dla Ukrainy spotkało się ze sceptycyzmem w PentagonieFoto: shutterstock/Albert Beukhof

Administracja ma zwyczaj odrzucania podobnych próśb władz w Kijowie, by później ustąpić - stwierdził Dan Lemothe, autor tekstu. "»Nie« Bidena w sprawie F-16 dla Ukrainy spotkało się ze sceptycyzmem w Pentagonie" - dodał.

- Wojna pozostaje płynna i dynamiczna, więc charakter naszego wsparcia będzie się dostosowywał i ewoluował w razie potrzeby, aby zapewnić Ukrainie szkolenie, sprzęt i zdolności, których potrzebuje, aby być skutecznym na polu bitwy - powiedział autorowi tekstu rzecznik Pentagonu, generał Patrick Ryder.

Nawet niewielka liczba zachodnich myśliwców może zrobić dużą różnicę

Ocena wojny powietrznej nad Ukrainą przeprowadzona przez Royal United Services Institute w Londynie, pisze Dan Lemothe, wykazała, że rosyjscy piloci pozostają "wysoce skuteczni i śmiercionośni" przeciwko swoim ukraińskim odpowiednikom, dzięki pociskom dalekiego zasięgu w swoich samolotach i ogólnej zaawansowanej technologii.

Gdy ukraińska obrona powietrzna, nasycona nowszymi systemami z Zachodu, uległa poprawie, rosyjskie siły powietrzne zaczęły utrzymywać dystans od pola bitwy. Sugeruje to, że nawet niewielka liczba zachodnich myśliwców może mieć znaczący efekt odstraszający, nawet w obliczu rosyjskiej obrony powietrznej.

Czytaj także:

"Siła powietrzna daje zmianę warunków gry"

Ukraińcy chcą F-16 po części dlatego, że lata nimi ponad dwa tuziny krajów, tworząc dużą pulę potencjalnych darczyńców, powiedział "Washington Post" David Deptula, emerytowany generał porucznik Sił Powietrznych. Dodał, że biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę samolotów i części zamiennych dostępnych dla MiG-29, Ukraina będzie musiała w pewnym momencie przejść na zachodnie samoloty.

Posłuchaj
00:42 12176538_1.mp3 USA przygotowują kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

- To, czego Ukraina potrzebuje, to zmiana warunków gry, a to daje siła powietrzna - podkreślił Deptula, dziekan Mitchell Institute for Aerospace Power Studies. - Musimy przestać pytać, co się stanie, jeśli dostarczymy myśliwce, i zacząć pytać, co się stanie, jeśli tego nie zrobimy - stwierdził.

Zobacz także: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP) w Polskim Radiu 24

ms/PAP, IAR