Polskie Radio
Section05
wojna 2023

Po spotkaniu premier Danii z prezydentem USA. Frederiksen ucięła spekulacje o swej nowej roli w NATO

Wsparcie dla Kijowa i wojna na Ukrainie były głównymi tematami rozmowy liderów Danii i USA - premier Mette Frederiksen i prezydenta Joe Bidena w Waszyngtonie - poinformował w komunikacie Biały Dom. Szefowa duńskiego rządu nie potwierdziła spekulacji, że ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO po zakończeniu kadencji Jensa Stoltenberga.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Dania USA Joe Biden wojna na Ukrainie wojna 2023 Europa

"Rosja bohatersko walczy z ofensywą, której jeszcze nie ma". Doradca Zełenskiego ostrzega przed komunikatami Moskwy

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak zaapelował na Twitterze, aby nie ufać komunikatom ze strony Rosji, która obwieściła, że strona ukraińska rozpoczęła właśnie wielkie działania ofensywne. "Moskwa odpiera globalną ofensywę, której jeszcze nie ma" - kpił w swoim wpisie w Podolak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2023

Kolejny atak armii ukraińskiej. Ostrzelano pozycje wojsk rosyjskich w okupowanym Mariupolu

- W poniedziałek ukraińska armia dokonała kolejnego ostrzału pozycji rosyjskich wojsk w okupowanym Mariupolu nad Morzem Azowskim. Silny wybuch rozległ się w okolicach zakładów metalurgicznych Azowstal, na miejsce zdarzenia wyjechały karetki pogotowia - oznajmił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni

"Jesteśmy gotowi zaakceptować Chiny w roli mediatora". Kijów stawia jednak jeden warunek

W poniedziałek minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla singapurskiego dziennika "The Straits Times" powiedział, że "Ukraina jest gotowa zaakceptować Chiny w roli mediatora w procesie negocjacji, jednak tylko w przypadku, jeżeli Pekin skłoni Moskwę do wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych przez nią ukraińskich terytoriów".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2023 Singapur Chiny Ukraina Azja

Rywalka Trumpa w prawyborach w USA: jeśli Ukraina przegra, czeka nas wojna światowa

- Znaczenie wojny na Ukrainie wykracza poza obronę tego państwa, to wojna o wolność, którą musimy wygrać - podkreśliła w stacji CNN Nikki Haley, która ubiega się o nominację z ramienia Partii Republikańskiej w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2024 r. - Jeżeli Kijów przegra, celem Rosji stanie się Polska i państwa bałtyckie, a to grozi wojną światową - dodała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 wybory prezydenckie w USA