Polskie Radio
Section05
serwis wschodni

NA ŻYWO Wołodymyr Zełenski: o zakończeniu wojny mogę rozmawiać tylko z Władimirem Putinem [RELACJA]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem jedynie w wypadku, jeżeli będą dotyczyć one zakończenia wojny. Na bieżąco śledzimy aktualne wydarzenia na Ukrainie oraz reakcje świata.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni wojsko Rosja bezpieczeństwo RELACJA ŚWIAT Europa

Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym. "Głównym tematem poruszanym przez prezydenta będzie Ukraina"

Jak zapowiedział prezydencki minister Jakub Kumoch, sytuacja na Ukrainie, pomoc dla tego państwa oraz nadanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE będą głównymi tematami poruszanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwajcaria Jakub Kumoch Andrzej Duda Światowe Forum Ekonomiczne w Davos wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Europa

UE niechętna rozszerzeniu o Ukrainę? Marcin Chruściel: obrona interesów narodowych państw Unii

- Widzimy stanowisko Berlina i Paryża, które są zaniepokojone tym, że dalsze rozszerzenie UE nie polepszy sytuacji, ale spowoduje jeszcze więcej podziałów w ramach wspólnoty - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Chruściel, prezes Instytutu Nowej Europy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Unia Europejska Krzysztof Grzybowski

Forum w Davos. Jacek Sasin: rosyjskie surowce nie mogą być alternatywą dla węgla

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że rosyjskie surowce nie mogą być prawdziwą alternatywą dla węgla. W Polskim Domu w szwajcarskim Davos wicepremier otworzył panel dyskusyjny poświęcony dywersyfikacji energetycznej w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA Europa węgiel Rosja sankcje Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Nord Stream Jacek Sasin Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Wystąpienie prezydenta Dudy w ukraińskim parlamencie. Talaga: przedstawił stanowisko kilkunastu krajów

- Dobrze, że taki głos wybrzmiał, dobrze, że Ukraińcy nie mają poczucia, że Zachód jest gotowy do jakiegoś kompromisu z Putinem za ich plecami - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute komentując wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed ukraińskim parlamentem. - Czas pokaże, co z tego wyniknie, ale potencjał jest ogromny - przyznał, pytany o gesty wzajemności Ukraińców wobec Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Ukraina serwis wschodni prezydent Andrzej Duda Europa Europa Wschodnia

POLSKIE RADIO 24 Grzegorz Wszołek: Polska nie zgadza się na "ratowanie twarzy" Putina

- Analitycy zgodnie twierdzą, że oddanie Donbasu Rosji na drodze "pokojowej" oznacza ucieczkę w czasie dla wojsk Putina i ich dozbrajanie, po to by ruszyły większym impetem za rok czy dwa na Kijów - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wszołek ("Gazeta Polska", Salon24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Kaliningrad Magdalena Złotnicka

Jacek Czaputowicz: Rosja nie skonfrontuje się otwarcie z krajami Zachodu

- Członkostwo w NATO Finlandii i Szwecji nie spowoduje reakcji takiej, że Rosja rozpocznie z NATO konflikt zbrojny. Rosja w pewnym sensie utraci neutralność tych dwóch państw - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, "Rosja używa broni jądrowej w retoryce, by przestraszyć inne państwa zachodnie, by zmusić ich do przemyślenia pomocy dla Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz Magdalena Złotnicka serwis wschodni Europa Europa Zachodnia NATO Rosja

Konferencja OBWE: ostre słowa ukraińskiego ministra środowiska. Mówił o "rosyjskim terroryzmie ekologicznym"

- Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym, z rosyjskim zbrodniami na środowisku naturalnym. Na Ukrainie jest blisko 250 miejsc, gdzie moskiewskie wojska zaatakowały nasze instalacje przemysłowe i gdzie istnieje niebezpieczeństwo skażenia środowiska różnymi substancjami - mówił ukraiński minister ochrony środowiska Rusłan Strelec podczas łódzkiej konferencji OBWE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni