Polskie Radio
Section05
serwis wschodni

"Rosja wykorzystuje zaporoską elektrownię jako broń". Ambasador Szczerski apeluje do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu przekazanym Radzie Bezpieczeństwa ONZ oznajmił, że "Rosja de facto wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową jako broń i zagraża tym samym nie tylko Ukrainie i jej sąsiadom, ale też całemu światu".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa elektrownia atomowa energia atomowa zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie serwis wschodni Zaporoska Elektrownia Atomowa wojna 2023

TYLKO U NAS 111 dni bez wieści, trzy lata od aresztu Statkiewicza. "Zawsze protestował przeciw rosyjskiej ekspansji na Białorusi"

W środę 31 maja mijają trzy lata od aresztowania Mikoły Statkiewicza, jednego z liderów białoruskiej opozycji demokratycznej. Od 111 dni nie ma z nim kontaktu. Choć z pewnością pisze listy do krewnych i przyjaciół, korespondencja od niego jest blokowana. - Od zawsze widział miejsce Białorusi w Europie i protestował przeciw ekspansji Rosji w naszym kraju - mówił Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina serwis wschodni NASZ WYWIAD Raport Białoruś Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk

Rzecznik praw dziecka wyrusza do Kijowa. Rozmowy o wsparciu najmłodszych poszkodowanych przez wojnę

Rzecznik praw dziecka poleci w środę do Kijowa. Mikołaj Pawlak weźmie tam udział w konferencji organizowanej przez ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Będzie rozmawiać o dzieciach i rodzinach dotkniętych przez wojnę.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni dzieci prawa człowieka Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka POLSKA społeczeństwo

Kułeba: Rosja chce osłabić obronę powietrzną Ukrainy. Odpowiedzią musi być więcej amunicji od NATO i UE

Po kolejnym nalocie rosyjskich dronów na Kijów ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba oświadczył, że "odpowiedzią na każdy rosyjski atak może być tylko zwiększenie dostaw systemów obrony powietrznej i amunicji od NATO i UE". - Nad tym właśnie pracujemy - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Kijów

Rosyjska publicystka: silna antyputinowska partyzantka może obalić reżim w Moskwie

Zdaniem rosyjskiej publicystki Julii Łatyniny, która rozmawiała z Radiem Svoboda, "stworzenie silnej armii antyputinowskich partyzantów przyczyni się do obalenia reżimu Władimira Putina". Rosyjskiej media niezależnie od tygodnia sporo uwagi poświęcają wkroczeniu na teren obwodu biełgorodzkiego rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Władimir Putin

Prowokacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ukraiński wywiad: Rosja chce wymusić wstrzymanie kontrofensywy

Zdaniem Ukraińskiego Wywiadu Wojskowego (HUR) Rosjanie przygotowują prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że wojska agresora planują w najbliższych godzinach zasymulować wypadek z udziałem rakiety. Odpowiedzialnością za incydent Rosja tradycyjnie zamierza obciążyć Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Zaporoska Elektrownia Atomowa ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni elektrownia atomowa energia atomowa Rosja zbrodnie wojenne

PR24 Tomasz Grzywaczewski: wojna na Ukrainie jest bardzo odległa od zakończenia

Wojna na Ukrainie trwa już ponad 450 dni. Konflikt powszednieje europejskim politykom, którzy chcieliby wrócić do zwykłych interesów, konflikt coraz bardziej powszednieje też zwykłym ludziom w Europie Zachodniej, którzy żyją, jakby nic się nie działo. Nie powszednieje on tylko Ukraińcom, którzy wciąż giną w wyniku zbrodniczych działań Rosji. W Polskim Radiu 24 o sytuacji na Ukrainie mówił korespondent wojenny TVP Tomasz Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Tomasz Grzywaczewski Antoni Opaliński Europa Wschodnia Rosja

Gen. Komornicki o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy: "wariant izraelski" to model przejściowy

- "Wariant izraelski" gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy powinien mieć charakter przejściowy. Miejsce Ukrainy jest we wspólnocie narodów europejskich, w tym także w NATO. To jest największa gwarancja bezpieczeństwa dla tego państwa, a także dla nas i wschodniej flanki NATO. Natomiast w przejściowym okresie, dopóki Ukraina ostatecznie nie wyjdzie na niepodległość, nie odbuduje swojego potencjału, nie będzie miała stabilności (...), musi mieć zagwarantowane bezpieczeństwo - ocenił gen. Leon Komornicki, b. zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja ŚWIAT