jedynka

Stanisław Jędryka: scenariusz "Do przerwy 0:1" budził wiele zastrzeżeń

Jedynka
Piotr Grabka 11.09.2013

- Najważniejsze w moich filmach było znalezienie odpowiednich aktorów dziecięcych. Nie zawsze ten wybór był dla mnie od razu jasny - mówił w Jedynce Stanisław Jędryka, reżyser popularnych filmów i seriali dla młodzieży.

11 września 1969 roku miała miejsce premiera serialu telewizyjnego na podstawie powieści Adama Bahdaja pt. "Do przerwy 0:1". Opowiada on o perypetiach grupki chłopców, którzy chcą wygrać turniej drużyn podwórkowych w piłkę nożną. Tłem akcji jest powojenna Warszawa.

- Miałem zadebiutować zupełnie innym filmem – według prozy Adolfa Rudnickiego. Ponieważ bohaterami było małżeństwo żydowskie, to w zespole wybito mi ten pomysł z głowy, tłumacząc, że nie ma czasu sprzyjającego tej tematyce. Trafiłem wtedy na książkę Bahdaja, a ponieważ oprócz filmu, który jest dla mnie najważniejszy, miałem jeszcze drugą pasję - piłką nożną, to ten wybór wydał mi się idealny - tłumaczył w Stanisław Jędryka w audycji "Lato z Radiem".

Za pierwszym podejściem, w 1961 roku, Stanisław Jędryka chciał nakręcić na podstawie książki "Do przerwy 0:1” pełnometrażowy film. W końcu mu się to udało, ale już po zrealizowaniu serialu. - Niestety, pierwszy scenariusz, który napisał Adam Bahdaj nie przeszedł na komisji scenariuszowej. Może nie spodobało się to, co później wyszło na kolaudacji serialu, że na ekranie za dużo jest starej, brzydkiej Warszawy - zastanawiał się gość audycji "Lato z Radiem".

Kinowa wersja popularnego serialu, zatytułowana "Paragon gola", powstała w 1969 roku.

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg