Polskie Radio

Pustki ponownie z "8 Ohm"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 07:00
20 lat później i z taką samą siłą (rezystencji). Kultowego albumu zespołu Pustki można już słuchać w serwisach streamingowych.
20 lat później i z taką samą siłą (rezystencji). Kultowego albumu zespołu Pustki można już słuchać w serwisach streamingowych. Pustki ponownie z 8 Ohm
20 lat później i z taką samą siłą (rezystencji). Kultowego albumu zespołu Pustki można już słuchać w serwisach streamingowych. Pustki ponownie z "8 Ohm"! Foto: mat. pras. / Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Uwielbiana przez fanów i doceniona przez krytyków. W 2004 roku druga płyta Pustek była zaskoczeniem, ale i spełnieniem nadziei pokładanych w zespole z Ostrówka i Warszawy. W zmienionym bowiem składzie - ale wciąż z udziałem ojców-założycieli - powstał album wielowątkowy i eklektyczny. Muzyka Ściany Wschodniej, ideał alternatywnego rocka znad Wisły, który anglosaskim bożkom się nie kłania. Brzmienie gitar i perkusji wzbogaciły dźwięki saksofonu, skrzypiec, fisharmonii i wibrafonu. W czasie nagrywania płyty do zespołu dołączyła m.in. Barbara Wrońska.

Po premierze recenzje albumu były entuzjastyczne: "Najbardziej różnorodny w dyskografii zespołu, z piosenkami udanie łączącymi surowość post-rocka z melodyjnością avant popu" (Leszek Gnoiński, culture.pl). "Dwanaście urokliwych piosenek (i dwa przerywniki), trafiających do każdego słuchacza. To muzyka z bogatą aranżacją i niebanalnymi tekstami. Bardzo liryczna i momentami melancholijna. Przestrzenna i pełna głębi" (Przemysław Nowak, screeagers.pl). "Płyta wsysa słuchacza. I nie daje mu chwili spokoju. Co chwila zaskakuje - zmianami rytmu, różnorodnymi instrumentami i głosami. Zresztą, instrumentalnych i wokalnych patentów z "8 Ohm" wystarczyłoby na dwie lub trzy niezłe płyty"(Grzegorz K. Witkowski, onet.pl). 

Pustki zakończyły działalność w 2019 roku. Album "8 Ohm" (wydany pierwotnie tylko na płycie kompaktowej) aż do dziś był niedostępny w legalnym obiegu. Jak mówi Radek Łukasiewicz, lider Pustek: - Płyta była naszym manifestem. Chcieliśmy pokazać, że potrafimy grać inaczej niż wszyscy, że możemy odciąć się od naszych rockowych korzeni. Na każdej próbie mieliśmy milion pomysłów i poszukiwaliśmy własnej metody na pisanie piosenek. 20-lecie premiery to idealna okazja, żeby przywrócić album światu w nieco odświeżonej formie. 

Płytę nagrał zespół w składzie: Radosław Łukasiewicz - śpiew, gitara, Grzegorz Śluz - perkusja, Janek Piętka - śpiew, Filip Zawada - gitara basowa, Barbara Wrońska - śpiew, skrzypce, fortepian, Tomek Gołębiowski - guiro, Tomek Hołówka - saksofon, Daniel Pigoński - syntezatory, Paweł Nowicki - wibrafon. 

 

Lista utworów:

1. Podróż 2'51''
2. Słoneczniki Hollywood 3'53''
3. Wszystko jest nieczytelne 2'34''
4. Right Action 2'25''
5. Right Action, Cz. II 0'47''
6. 3:2 3'12''
7. Ultramaryna 3'26''
8. Dziesiątki razy 2'53''
9. Do rana masz czas 5'39''
10. (Y) 0'28''
11. Elektrony 3'00''
12. Doskonałe popołudnie 3'47''
13. Lokomotiv 3'45''
14. Kosmos skończył się 3'12'' 

 

mat. prasowe / rk

Czytaj także

"Leśmian bardzo nam podchodził". Pustki grają poezję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 10:45
– W sali prób leżał tomik poezji Leśmiana. Gdy powstawał nowy utwór, to, by nie śpiewać "po norwesku", Basia brała książkę i dobierała jakiś wiersz – mówił Radek Łukasiewicz z zespołu Pustki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Wrońska: cały czas mam głowę pełną dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:30
Barbara Wrońska to polska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtworzy zespół Pustki oraz siostrzany duet Ballady i romanse. W Czwórce opowiedziała o drugiej trasie koncertowej promującej jej solowy album "Dom z ognia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radex: nic tak nie zbliża, jak wspólna praca

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 20:12
– Po nagraniu pierwszej płyty czuliśmy, że musi być kontynuacja – mówił w "Programie alternatywnym" Radek Łukasiewicz, czyli Radex z duetu Bisz/Radex. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Wrońska: nie jestem z tego świata

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 09:33
– Jestem ze świata, gdzie co innego było ważne. Gdzie ważny był czas i jakość jego spędzania, więzi rodzinne, relacje – przyznaje Barbara Wrońska, opowiadając o swoich sposobach na odnalezienie się w XXI wieku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od żyrafy do "Patyczaka". Jak debiutowały Pustki?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem jest to "Patyczak" - utwór z debiutanckiej płyty zespołu Pustki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Wrońska z solowym albumem w Trójce. Przypominamy koncert [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 20:00
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, sama komponuje i aranżuje muzykę. Znana z zespołu Pustki i siostrzanego duetu Ballady i Romanse. W 2018 r. Barbara Wrońska wystąpiła na scenie Trójki z solowym materiałem z albumu "Dom z ognia". Dziś na antenie PR3 przypomnieliśmy nagranie tego koncertu. 
rozwiń zwiń