jedynka

Turek

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 12.06.2013
Turek
foto: mat. promocyjne Urzędu Miasta Turek

To blisko siedmiusetletnie miasto swoją nazwę wzięło od tura. Perłą Turku jest kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – neogotycka trójnawowa świątynia wybudowana w latach 1903-1914.

Turek to 30-tysięczne miasto położone we wschodniej części Wielkopolski. To blisko siedmiusetletnie miasto swoją nazwę wzięło od tura, zwierzęcia niegdyś zamieszkującego polskie puszcze. Zdecydowanie perłą Turku jest kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – neogotycka trójnawowa świątynia wybudowana w latach 1903-1914. Ozdobą kościoła są witraże, polichromie i obrazy olejne będące dziełami znanego artysty, Józefa Mehoffera. To drugie po Krakowie tak wielkie i cenne zbiory sztuki sakralnej tego artysty. Każdego roku w trzeci weekend września w mieście odbywa się Festiwal Mehofferowskie Klimaty – impreza nawiązująca do lat międzywojennych ubiegłego wieku.

Z uwagi na fakt, że Turek kojarzony jest głównie z produkowanymi tutaj serami o tej samej nazwie, w każdy pierwszy weekend wakacji odbywają się Dni Sera. Z tej okazji trwa m.in. jarmark serów i produktów regionalnych, konkursy kulinarne i pokazy gotowania.

Mnóstwo uroku ma turkowski rynek – uznawany za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Wielkopolsce. Klimat tego miejsca tworzą secesyjne kamienice, ratusz i fontanna. Urodę tego miejsca doceniają odwiedzający miasto goście, ale przede wszystkim mieszkańcy, dla których jest to miejsce spacerów i wypoczynku. Podobnie zresztą jak tereny Parku im. Żerminy Składkowskiej, czy wytyczone wokół miasta ścieżki i szlaki rowerowe.

Na terenie miasta funkcjonuje Turecka Strefa Inwestycyjna, której część terenu znajduje się w obszarze Łódzkiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej. Działa też Turecki Inkubator Przedsiębiorczości, w którym młodzi ludzie zaczynają swoją przygodę z pracą na własny rachunek. Miasto jest ośrodkiem przemysłowym, w którym znaczne miejsce zajmuje przemysł elektrotechniczny, elektromaszynowy, meblowy, drzewny i rolno-spożywczy. Jednak dominującą w rejonie branżą jest przemysł paliwowo-energetyczny wydobywczy (węgiel brunatny) z kopalnią i elektrownią.

Turek jest ponadregionalnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym. Co roku odbywają się tutaj Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych, Przeglądy Kabaretów Oklaskiwanych czy Przegląd Studenckich Etiud Filmowych „KLAPS” - prestiżowa impreza w świecie młodych twórców kina. Nie brakuje również imprez sportowych z jednymi z największych w kraju Biegami Niepodległości. Zawodnicy takich dyscyplin sportowych jak siatkówka czy karate, należą do najlepszych w kraju. Na to wszystko wpływa bardzo dobra kadra trenerska, ale również baza sportowa, którą obok pływalni krytej i stadionu tworzy nowo wybudowana hala widowiskowo-sportowa, jedna z większych w Wielkopolsce oraz sieć boisk wielofunkcyjnych i Orlików.

Turek warto odwiedzić, bo to miasto ludzi życzliwych i przedsiębiorczych. Miasto, które dbając o tradycje, śmiało myśli o przyszłości. Tutaj warto być, mieszkać i pracować.