Tomasz Maciej Trojanowski - Odlot

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 29.12.2011

Zapraszamy Państwa do lektury słuchowisk Tomasza Maciej Trojanowskiego. Książka, będąca zbiorem scenariuszy radiowych, ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek.

Książka pt. "Odlot" jest zbiorem czternastu oryginalnych scenariuszy słuchowisk, których autorem jest Tomasz Maciej Trojanowski, pisarz, scenarzysta, autor słuchowisk, stały współpracownik Teatru Polskiego Radia. Książka ukazała się w ramach serii wydawniczej "Słuchowiska Polskiego Radia".


"Do dziś napisałem kilka książek i kilkadziesiąt słuchowisk. I mimo tysiąca użytych słów, mimo tysiąca zamkniętych w nich sytuacji, jedno pozostaje niezmienne - przekonanie, że to, co robię, musi być do bólu prawdziwe, przewrotne, doskonale zagrane. Z poruszającą, zapadającą w duszy słuchacza pointą. Inaczej nie ma sensu. Inaczej nie ma racji bytu. Zapraszam do lektury wybranych tekstów. Niektóre są śmieszne, niektóre ocierają się o traktaty filozoficzne, niektóre są ostrą satyrą na rzeczywistość i sterujących tą rzeczywistością ludzi. Wszystkie są moim widzeniem świata".


Tomasz Maciej Trojanowski

W prezentowanym tomie znalazły się następujące scenariusze słuchowisk, zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia w latach 2001-2010:

„Ostatnia szansa”

„Reakcja łańcuchowa

„Mgła”

„Łowcy głów”

„Odjazd”

"Impreza firmowa"

"Układanka"

"DNA"

"Organizacja U"

"Retransmisja"

"Peron, czyli raport o nieprawidłowościach systemu"

"Wirus"

"Last Minutę Tour"

"Odlot"

Wszystkie scenariusze uzupełniono o informacje dotyczące realizacji radiowej, tzn. dane o obsadzie, reżyserii, realizacji akustycznej oraz ilustracji muzycznej.

TOMASZ MACIEJ TROJANOWSKI - pisarz, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych. Absolwent Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Z Teatrem Polskiego Radia współpracuje od 1995 roku. Jest autorem kilkudziesięciu słuchowisk nadawanych w pasmach Radio Dzieciom i Radiowy Teatr Satyry. Współpracował z licznymi stacjami telewizyjnymi, tworząc scenariusze talk show, programów rozrywkowych i audycji dla dzieci. Wydał kilka książek. Debiutanckie "Kocie historie" otrzymały Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Jego słuchowisko "Układanka" zostało zakwalifikowane do udziału w konkursie na Festiwalu Teatru PR i Teatru Telewizji "Dwa Teatry - Sopot 2006". Za realizację akustyczną i oprawę muzyczną tego właśnie słuchowiska Tomasz Perkowski i Małgorzata Małaszko otrzymali nagrody.

/

Tomasz Maciej Trojanowski: Odlot, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2011
Format B5- 16,5 X 23,5 cm. Stron 325.

W serii Słuchowiska Polskiego Radia ukazały się również:

Andrzej Mularczyk: Cicho, szeptem i na ucho

Jerzy Górzański: Życie do końca życia

Piotr Muldner-Nieckowski: Pióro. Dramaty radiowe.

Henryk Bardijewski: Szepty, podszepty. Słuchowiska

Bogdan Loebl: Wesołych świąt

Marek Ławrynowicz: Niepotrzebny wiersz i inne słuchowiska

Jacek Snopkiewicz: Rozwiązanie honorowe. Słuchowiska dokumentalne

Kazimierz Orłoś: Nie mómy o tym

Grzegorz Walczak: Nie dzwońcie do mnie... umarłem

Ryszard Ulicki: Zdrówko pana dyrektora

Oprac. Janusz Adam Dziewiątkowski