Emisja
  • 28 marca godz. 21:05 Program 1

Markiza O.

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 25.03.2012
Maja Ostaszewska
Maja Ostaszewska, foto: fot. Krzysztof Sielicki

Zapraszamy na premierę słuchowiska według opowiadania Heinricha von Kleista. W obsadzie znakomici aktorzy, m.in. Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.

Autor:
Heinrich von Kleist

Autor Przekładu:
Edyta Sicińska

Adaptator i reżyser:
Jan Buchwald

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:
Maja Ostaszewska (Markiza O. / Ona), Maciej Stuhr (Hrabia F. / On), Ewa Dałkowska (Pani S.), Krzysztof Gosztyła (Komendant), Andrzej Ferenc (Brat), Stanisław Brudny (Lekarz), Maria Maj (Akuszerka), Jerzy Molga (Kamerdyner)

Słuchowisko „Markiza O.” to współczesna adaptacja opowiadania Heinricha von Kleista. To historia Markizy O., wdowy nieposzlakowanej opinii, a zarazem matki dwojga świetnie wychowanych dzieci, która latem 1799 roku umieściła ogłoszenie w gazetach, że bez swej wiedzy znalazła się w odmiennym stanie i że ojciec mającego się narodzić dziecka winien się zgłosić, gdyż ze względów rodzinnych zdecydowana jest go poślubić…

To lakoniczne i zarazem niezwykle dramatyczne ogłoszenie działa na wyobraźnię, skłania ku próbie wyjaśnienia tej intrygującej historii. Puśćmy zatem wodze fantazji, starając się odgadnąć prawdopodobne okoliczności tej tajemniczej i delikatnej sprawy. Jakie tragiczne wydarzenia sprawiły, że dama, która narażając się na szyderstwo świata, zdecydowała się na umieszczenie tego osobliwego anonsu?