"Żabusia" Gabrieli Zapolskiej w Jedynce

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 26.01.2012

W najbliższą niedzielę, 29 stycznia, o godz. 21.05 w Jedynce premiera słuchowiska wg sztuki Gabrieli Zapolskiej pt. "Żabusia". Słuchowisko zostanie wyemitowane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2.

"Żabusia" Gabrieli Zapolskiej w Jedynce w technologii dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2. W obsadzie plejada gwiazd, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Edyta Jungowska, Maria Robaszkewicz, Henryk Talar, Stanisław Brudny.

Małgorzata
Małgorzata Kożuchowska
"Żabusią" - sztuką z 1896 r., Gabriela Zapolska rozpoczęła cykl współczesnych komedii mieszczańskich stanowiących studium duszy kobiecej. Na tło dobrze nam znanego z komedii Bałuckiego i Blizińskiego mieszczańskiego domu, gdzie kwitną fikusy i kołtuńskie ideały, skierowała Zapolska mocny reflektor satyry, obnażając kłamstwo i podłość u samych podstaw ckliwego rodzinnego szczęścia.
Zagadnienie prawdy i kłamstwa było jednym z głównych problemów w literaturze przełomu wieków XIX i XX. Naświetlone tragicznie przez Ibsena przemówiła z wielką siłą u Tadeusza Rittnera i Gabreli Zapolskiej. Żabusia należy do kręgu postaci ogarniętych jego złą mocą.
Żabusia, podobnie jak Nora, żyje w "domu lalek", bawi się swoim dzieckiem jak lalką, jak maskotką, korzysta z jego zabawek. Sama bowiem jest jeszcze na wpół dzieckiem. Zdradza męża, ale nie ze wstrędu do niego, ani z miłości do innego mężczyzny. Zdradziła go dlatego, że jest trzpiotką, stworzeniem bezmyślnym, rozpieszczonym, a uroczym, nie dorosłym do swych obowiązków i zadań. Autorka jednak sądzi ją surowo (jest w tym może wpływ złowrogich postaci kobiecych Strindberga), przeciwstawiając jej uczciwą i bezwzględną , lecz też nie grzeszącą dojrzałością życiową Manię. Mania to dziewczyna samodzielna, poważna, urobiona już pod wpływem walki o emancypację kobiety.
Postać pełnej wdzięku, ale występnej żony i niemądrej matki należy do galerii tych samych złych, potępionych przez autorkę kobiet, stanowiących źródło obłudy i zepsucia w środowisku mieszczańskim.
W sztuce "Ich czworo" i w powieści "Sezonowa miłość" spotykamy dalsze wcielenia Żabusi, a raczej ją samą, tylko o parę lat starszą, bardziej wyrafinowaną, całkiem już rozzuchwaloną bezkarnością nieuczciwej gry.
"Żabusia"
Adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, oprawa muzyczna: Tomasz Obertyn.

Obsada: Henryk Talar – Bartnicki, Małgorzata Kożuchowska – Helena (Żabusia), Stanisław Brudny – Milewski, Ewa Wawrzoń – Milewska, Jacek Brzostyński – Julian, Zofia Zborowska – Maria, Edyta Jungowska – Maniewiczowa, Katarzyna Słomska – Franciszka, Maria Robaszkiewicz – Niańka, Joanna Pach – Mała Jadzia.

Zapraszamy do Teatru Polskiego Radia w Jedynce w niedzielę o godz.21:05