Polskie Radio Dzieciom

Filary i smaki dzieciństwa. "To powinien być najpiękniejszy czas w życiu"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 12:23
– W życiu małego człowieka są trzy ważne filary. Pierwszym jest rodzina. To tutaj dziecko powinno dostawać najwięcej tych dobrych smaków, ale bywa ona miejscem, gdzie doświadcza się gorzkich łez. Drugi filar to szkoła. To kolejne miejsce, gdzie łzy żalu, upokorzenia, bezradności smakują gorzko i słono. Trzeci filar, który jest bardzo ważny, to rówieśnicy. To jest ich świat. My dorośli schodzimy w pewnym momencie na dalszy plan – mówi Mirosława Kątna, psycholog. 
Mirosława Kątna zwraca uwagę, że nie powinniśmy bagatelizować sytuacji, w których mimo radosnych, jak by się wydawało, dni dziecko ma nawracające  koszmary.   Sny pokazują kondycję naszych emocji, odzwierciedlają nasze niepokoje  podkreśla gość Trójki
Mirosława Kątna zwraca uwagę, że nie powinniśmy bagatelizować sytuacji, w których mimo radosnych, jak by się wydawało, dni dziecko ma nawracające koszmary. – Sny pokazują kondycję naszych emocji, odzwierciedlają nasze niepokoje – podkreśla gość TrójkiFoto: shutterstock/Alena Ozerova

"Słony karmel", "Gorzkie migdały", "Kwaśne maliny" to tytuły niektórych rozdziałów z książki Mirosławy Kątnej "Smaki dzieciństwa".

Jak smakuje dzieciństwo? 

– Dzieciństwo powinno być najpiękniejszym czasem w życiu każdego człowieka. Nam, dorosłym powinno się kojarzyć z czymś szczególnym, także ze smakami. – Zawsze wspominam pomidorówkę u babci, nigdy potem już takiej nie zasmakowałam. Chałwę, którą uwielbiałam, a którą mój dziadek mnie zawsze częstował, bo też ją lubił. Każdy z dorosłych odnajdzie gdzieś w zakamarkach swojej pamięci jakieś ulubione, kojarzące się z dzieciństwem smaki. To jest ta pozytywna część, ale dzieciństwo bywa czasem nakarmione czymś, co jest przykre i smutne. To smak soli i goryczy – podkreśla Mirosława Kątna. 

Niełatwe dzieciństwo, trudne życie

Goryczą smakuje nasze dzieciństwo, jeśli łzy towarzysza nam tygodniami czy miesiącami czy latami, stając się głównym smakiem nie tylko dzieciństwa, ale czasem i całego życia. Ten czas, jak podkreślają zgromadzeni w "Zagadkowym studiu" goście, zostaje z nami na zawsze. Takie doświadczenia odbijają się nie tylko w codzienności osób żyjących blisko nas, ale także celebrytów jak Marilyn Monroe czy Elvis Presley, którzy mimo zdobycia światowej sławy nie przestali borykać się z trudnymi doświadczeniami pierwszych lat życia. 

Krzywdzimy, bo jesteśmy nieświadomi?

Wspomnienia? Dom, do którego zawsze chciało się wracać. Koleżanki i koledzy, którym nie trzeba było imponować. Szkoła, która otwierała oczy i poszerzała horyzonty. Nie, nie każdy tak zapamięta swoje dzieciństwo i młodość.

Przeczytaj także:

Książka "Smaki dzieciństwa" autorstwa doświadczonej psycholożki to przyczynek do refleksji nad postawami, jakie my, dorośli, przyjmujemy wobec dzieci i młodzieży. To zachęta do zrewidowania poglądów, unikania krzywdzących i być może nieświadomych zachowań, reakcji i gestów. To okazja do wejścia w świat młodych, zrozumienia ich potrzeb, motywacji oraz emocji.


Posłuchaj
48:48 2023_06_18 09_07_12_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 "Smaki dzieciństwa". Jak sprawić, by było w nich jak najmniej goryczy? (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Mirosława Kątna (psycholog, autorka książki "Smaki dzieciństwa")
Data emisji: 18.06.2023
Godzina emisji: 9.07

materiały prasowe/gs/kul

Zobacz także