X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże" po Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 12:15
W 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie została uchwalona Konstytucja 3 maja, która miała regulować ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mówi się, że to pierwsza spisana konstytucja w Europie. Projekt konstytucji przygotował król Stanisław August Poniatowski wraz z licznymi ważnymi postaciami historycznymi z tamtego okresu i to właśnie Stanisław August dokonał jej zaprzysiężenia. Konstytucja została uchwalona w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego, a o jej przyjęciu przesądził przypadek. Jeśli jesteście ciekawi, o jakim przypadku mowa, posłuchajcie załączonej audycji i i przenieście się wraz z Polskim Radiem Dzieciom do komnat Zamku Królewskiego.
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na nowe ciekawe wystawy
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na nowe ciekawe wystawyFoto: shutterstock.com

W audycji "Muzyczne Podróże" można usłyszeć utwory Macieja Kamieńskiego, czyli jednego z tych kompozytorów, którzy żyli w czasach Stanisława Augusta. Kompozytor ten był z pochodzenia Słowakiem,  a do Polski przeprowadził się, gdy miał około trzydzieści lat, przeprowadził się do Polski, gdzie najpierw zasłynął jako nauczyciel gry na fortepianie oraz śpiewu, a niedługo później zdobył popularność jako autor oper pisanych do librett w różnych językach. 

Posłuchaj
59:38 2022_05_03 10_00_02_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 "Muzyczne podróże" po Zamku Królewskim w Warszawie

 

Kolejnym kompozytorem, z którego twórczością można spotkać się w „Muzycznych Podróżach” jest Jan Stefani, który urodził się w czeskiej Pradze, ale – podobnie jak Maciej Kamieński – przyjechał do Warszawy, gdzie związał się z dworem Stanisława Augusta i pracował w Teatrze Narodowym. Więcej informacji oraz utworów tych, a także innych kompozytorów znajdziecie w audycji „Muzyczne Podróże” Serdecznie zachęcamy do wysłuchania.

Audycja: Muzyczne Podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 03.05.2022
Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Czytaj dalej:
"Muzyczne podróże". Magiczny świat skrzypiec
Czym jest muzyczna drabina? [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Czym jest muzyczna drabina? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 23:31
Muzyczna drabina do, re , mi.... całą pewnością znana jest większości słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. A może dzieci wiedzą czym gama różni się od tonacji? O tym w "Muzycznych podróżach" opowiedziała Daria Druzgała – autorka audycji, która przybliżyła czym jest gama i zachęcała do zaprzyjaźnienia się z muzyk. Ale to nie wszystko!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyczne podróże". Magiczny świat skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 12:44
W "Muzycznych podróżach" na antenie Polskiego Radia Dzieciom przeniesiemy się do świata, w którym pierwsze skrzypce grają… skrzypce! We wtorkowym wydaniu audycji Martyna Sojka opowiedziała wiele ciekawostek na temat tego instrumentu, a także o wyglądzie orkiestry smyczkowej oraz o najlepszej polskiej skrzypaczce dwudziestego wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instrumenty perkusyjne - ciekawostki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:04
Instrumenty perkusyjne to grupa, która najczęściej kojarzy nam się z rytmem. Źródłem dźwięku w przypadku instrumentów perkusyjnych jest drganie całości lub części instrumentu. Drganie to jest wywoływane uderzaniem lub potrząsaniem. 
rozwiń zwiń