Polskie Radio Dzieciom

Jąkanie u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 16:00
Co roku 22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających się. Z tej okazji w Strefie Rodzica porozmawiamy o tym, jak objawia się jąkanie u dzieci i jak sobie z nim radzić.
Audio
  • 21.10.2015 Jąkanie u dzieci (Strefa Rodzica/Polskie Radio Dzieciom)
Jąkanie u dziecka
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Jąkanie się dzieci w wieku przedszkolnym to dość powszechne zjawisko, spowodowane najczęściej trudnościami ze swobodnym wyrażaniem myśli. Dziecko chciałoby powiedzieć wiele w krótkim czasie, dlatego mówi urywanymi zdaniami, robi pauzy, powtarza słowa i sylaby. Najwięcej przypadków jąkania się ma charakter przejściowy, ale zdarza się też, że zaburzenie płynności mowy pogłębia się. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Kiedy i gdzie szukać pomocy? Czy jąkanie można skutecznie wyleczyć? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni do studia eksperci:

dr Krzysztof Szamburski - psycholog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej; dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej „TOP” w Warszawie; zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży z zaburzeniami mowy; terapią rodzin dzieci jąkających się; diagnozą i terapią dzieci z różnymi deficytami rozwojowymi. 

dr Karina Szafrańska - neurologopeda, dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej „AdVerbum” w Warszawie; Kierownik Zakładu Logopedii w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie; organizator turnusów rehabilitacyjnych dla osób jąkających się.

Ewa Małachowska - neurologopeda, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Logopedów.

Zapraszamy do słuchania i zadawania pytań pod numerem telefonu: 22 645 20 55 lub pod postem dotyczącym Strefy Rodzica na Facebooku: www.facebook.com/polskieradiodzieciom.

Zobacz także