Polskie Radio
Section05
jąkanie u dziecka

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
Zobacz więcej na temat:  logopedia radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ Strefa Rodzica jąkanie u dziecka

Jąkanie i zaburzenia płynności mowy. Jak sobie z nimi radzić?

Specjaliści szacują, że kłopot z jąkaniem się dotyka około 40 milionów ludzi na świecie. Tylko w Polsce z tą przypadłością boryka się blisko pół miliona osób w różnym wieku. Dysfunkcja sprawia, że często rezygnują one z marzeń, sparaliżowane strachem przed odezwaniem się. W Światowym Dniu Osób Jąkających Się sprawdziliśmy, w jaki sposób można radzić sobie z tą przypadłością. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka jąkanie u dziecka mowa logopedia Piotr Firan Raf Uzar Kuba Witkowski

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

- Do logopedy idziemy wtedy, kiedy mamy jakieś wątpliwości, kiedy chcemy o coś zapytać. Po to logopedzi są w przedszkolach i innych placówkach. Na konsultację do przedszkolnego logopedy, trafiają wszystkie dzieci. Jednak kontrola obejmuje tylko te kilkulatki, które do przedszkola uczęszczają - przypomina Urszula Tużnik.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek medycyna psychologia psychologia dziecięca STYL ŻYCIA zdrowie zdrowie dziecka jąkanie u dziecka logopedia