Polskie Radio Dzieciom

Wakacje i czas zdrowotnych niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 10:00
Wakacje z dzieckiem to czas długo wyczekiwanej beztroski i zadowolenia ze wspólnie spędzoznego czasu. Tymczasem korzystając z nowych przestrzeni i uczestnicząc w niecodziennych sytuacjach możemy narazić się na przykre niespodzianki. Jak ich uniknąć i o czym warto wiedzieć planując rodzinny wyjazd? O tym Joanna Neuhoff - Murawska rozmawiała ze specjalistami, gośćmi ”Strefy rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom.
Audio
  • Posłuchaj jakie przykre niespodzianki związane ze zdrowiem mogą spotkać dorosłych i dzieci podczas wakacyjnych podróży. (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom).
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

- Wakacje są idealnym czasem na wędrówki po lesie. Po takich spacerach warto jednak dokładnie obejrzeć całe ciało, a jeśli znajdziemy kleszcza to nie należy usuwać go samodzielnie lecz powierzyć to zadanie osobie kompetentnej - powiedziała lek. Med. Renata Jarecka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dodając, że nigdy nie należy też smarować kleszcza kremem lub innymi substancjami.

Ukąszenie kleszcza może spowodować pojawienie się rumienia, który może z kolei sygnalizować groźną chorobę. Największymi z nich są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo- rdzeniowych -  wyjaśniła lek. med. Renata Jarecka, gość w audycji.- Niebezpieczne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych mogą okazać się także ukąszenia spowodowane przez osy lub pszczoły, które w niektórych przypadkach wywołują reakcje alergiczne – dodała gość Polskiego Radia Dzieciom. 

- Dużym niebezpieczeństwem czyhającym na odwiedzających lasy mogą okazać się także grzyby. Groźne zatrucia powoduje muchomor sromotnikowy – ostrzega dr Jakub Kmiotek z Klinki Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka.

Na zdjęciu od lewej: Joanna Neuhoff-Murawska, dr Renata Jarecka i dr Jakub Kmiotek. Na zdjęciu od lewej: Joanna Neuhoff-Murawska, dr Renata Jarecka i dr Jakub Kmiotek.

Inne zagrożenia, które czyhają na nas w okresie wakacji to m.in.:
- udary,
- przegrzanie organizmu,
- poparzenia skóry,
- bakterie i wirusy podczas wyjazdów tropikalnych,
- skaleczenia.

Jak sobie z nimi radzić podczas wakacyjnych podróży i jak się przygotować do wyjazdów by nie dac sie zaskoczyć czychającym zagrożeniom? O tym w załączonej audycji.

To wydanie audycji prowadziła Joanna Neuhoff - Murawska.

"Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi.

Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

jo

Zobacz także
Czytaj także

Dr Witaminka (26 - 28. 02. 2018)

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 10:10
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Witaminka (12 - 16. 02. 2018)

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:10
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Witaminka - piramida żywieniowa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:00
rozwiń zwiń