Polskie Radio Dzieciom

Sen pomocny w okresie przesilenia wiosennego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:18
Kiedy zima ustępuje miejsca wiośnie wszystko budzi się do życia. Dlaczego zatem zamiast być pełni energii towarzyszy nam zmęczenie? Jesteśmy marudni, a w wolnej chwili marzymy o tym, żeby się zdrzemnąć. Mówi się, że ten stan to wynik wiosennego przesilenia. Szczęśliwie dla nas, można temu zaradzić, o czym mówi Magdalena Cubała-Kucharska, lekarz medycyny integracyjnej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LightField Studios

W okresie zimy dostęp do światła dziennego jest ograniczony, przez co czujemy się zmęczeni. Na szczęście dni, które spędziliśmy na przebywaniu w domu można nadrobić. Tak więc jednym ze sposób na regenerację są spacery. Aktywne spędzanie czasu pozwoli nam się rozruszać, a dzięki promieniom słonecznym dostarczymy naszemu organizmowi witaminę D. Nie zapominajmy jednak, że temperatura wiosną jest niestabilna. Dlatego, aby zadbać o swoje zdrowie trzeba odpowiednio się ubrać. 

Posłuchaj
56:35 30.03. Strefa - przesilenie.mp3 Sen pomocny w okresie przesilenia wiosennego (Strefa rodzica/PRD)_30.03.2021.

Ze względu na fronty atmosferyczne, które o tej porze roku są zmienne, możemy doświadczać wahań nastroju, a nawet rozdrażnienia. Pomóc nam w tym może odpowiednia ilość snu oraz kontrolowanie domowego rytmu. – Ja bym sugerowała, żebyśmy wiosną chodzili wcześnie spać. Tym bardziej, że organizm sygnalizuje to, że powinniśmy się budzić wcześniej - mówi Magdalena Cubała-Kucharska. Dodatkowo, przed snem należy odpowiednio wcześnie wyłączyć radio, telewizor oraz przede wszystkim komputer. To dlatego, aby ograniczyć wpływ bodźców, które sprawiają, że mamy problem z odprężeniem się.  

Wraz z początkiem wiosny budzimy się do życia. Niemniej jednak, powrót do dobrej formy fizycznej i psychicznej nie zawsze jest natychmiastowy. Aby przyspieszyć ten proces, możemy skorzystać z wielu metod, m.in. sposobów wspomnianych w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Magdalena Cubała-Kucharska
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Zobacz także
Czytaj także

Zajęcia wspierające rozwój małych dzieci i niemowląt

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 16:30
Dziś „Strefa Rodzica” będzie poświęcona zajęciom dodatkowym, które wspierają zarówno fizyczny, jak i psychiczny rozwój dziecka, już od pierwszych miesięcy życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Zdrowie psychiczne w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:41
Niewątpliwie okres pandemii dokonał wielu zmian w naszym życiu. Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, podczas gdy większość naszych planów, relacji czy marzeń zostało zweryfikowanych. Jedną z porad na odnalezienie się w tej trudnej sytuacji jest skupienie się na teraźniejszości i nierozpamiętywanie tego co było. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Start nowego cyklu podcastów "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 08:00
Od 6 lat audycja "Strefa rodzica" gości w domach wielu rodzin. Poprzez dźwięk, docierają do rodziców wartościowe rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin, podane w sposób przystępny ale jednocześnie wyczerpujący. Poprzez dwugodzinne audycje nadawane od poniedziałku do piątku Polskie Radio Dzieciom chce wspierać rodziców w trudnej drodze jaką jest rodzicielstwo. To jednak nie wszystko. 
rozwiń zwiń