Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Zdrowie psychiczne w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:41
Niewątpliwie okres pandemii dokonał wielu zmian w naszym życiu. Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, podczas gdy większość naszych planów, relacji czy marzeń zostało zweryfikowanych. Jedną z porad na odnalezienie się w tej trudnej sytuacji jest skupienie się na teraźniejszości i nierozpamiętywanie tego co było. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/oes

Co jeszcze można zrobić, by ponownie odnaleźć swoją równowagę psychiczną? Na to pytanie odpowiadają goście audycji: autorka bloga o świadomym i lepszym życiu - Aleksandra Bohojło, pisarz i podróżnik - Wojciech Jurojć oraz couch i trenerka - Joanna Rek-Faber.

Posłuchaj
119:21 29.03. Strefa rodzica.mp3 Jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii (Strefa rodzica/PRD)_29.03.2021.

W dzisiejszych czasach jesteśmy stale bombardowani różnymi informacjami. Dało się to odczuć zwłaszcza podczas pandemii, kiedy z każdej strony docierały do nas głównie negatywne treści. Aby temu zaradzić i zapobiec apatii bądź depresji zalecana jest dieta informacyjna. Polega ona na odpowiednim dostosowaniu natężania z jakim dopuszczamy do siebie wiadomości. Dzięki temu zadbamy o nasz stan psychiczny i ukształtujemy własne myśli.

Jednym ze skutków pandemii jest także stres. Sposobów na poradzenie sobie z tym jest wiele, m.in. uprawianie jogi lub medytacja. Niektórym osobom może także pomóc prowadzenie dziennika i codzienne zapisywanie tego, jak się czujemy. Dodatkowo, jak mówi gość audycji, Wojciech Jurojć – Każdy z nas zwykłym, naturalnym oddechem może sobie poradzić z wieloma stresującymi sprawami.-

Wielu z nas cierpi również na koronasomnie, czyli bezsenność w czasach Covid-19. – To wiąże się z tym, że człowiek jest zaprogramowany tak, żeby w obliczu niebezpieczeństwa czuwać - mówi Aleksandra Bohojło. Sposobem na lepsze spanie może być zminimalizowanie bodźców światła niebieskiego, które sprawia, że jesteśmy pobudzeni. Ponadto nie należy oglądać przed snem filmów, które mogą nas rozdrażnić.

W tym trudnym dla wszystkich czasie ważne jest, aby znaleźć dla siebie kilka minut w ciągu dnia. Jeśli zadbamy o swoją równowagę psychiczną, będziemy w stanie pomóc także innym. Co więcej, nie zapominajmy, że każdy może reagować i radzić sobie z tą sytuacją w inny sposób, dlatego starajmy się nie oceniać innych.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Mokołaj Foks
Goście: Aleksandra Bohojło - blogerka, Wojciech Jurojć - podróżnik i pisarz, Joanna Rek-Faber - couch i trenerka.
Data emisji: 29.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica rozwój dziecka
Zobacz także
Czytaj także

Wychowanie przez sport

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:00
Sport może pomóc w przezwyciężaniu wielu ograniczeń, wzmocnić wiarę w siebie i pokazać, że zawsze warto walczyć. Dziś porozmawiamy o sile jaką moze wyzwolić w umysle dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego relacja mamy i taty ważniejsza od dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
Kiedy pojawiają się dzieci stają się oczkiem w głowie swoich rodziców. Warto jednak, aby po jakimś czasie zwrócić uwagę na hierarchię wartości w rodzinie, aby nie umknęło nam coś istotnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśne warsztaty. Jak rozbudzić w dziecku ciekawość do świata przyrody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:20
Gdyby tak zastanowić się nad różnicami pokoleniowymi, to z pewnością jedną z nich byłby sposób w jakim dzieci spędzają swój wolny czas. W przeciwieństwie do teraźniejszości, kiedy króluje świat wirtualny, dawniej każda wolna chwila wypełniona była zabawą na świeżym powietrzu, a prośba rodziców o powrót do domu spotykała się z błaganiem dziecka o dodatkowe 5 minut. Do tych czasów jednak da się wrócić i to w prosty sposób, o czym przekonuje Anna Jodełka, nauczycielka i miłośniczka przyrody oraz gość Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń