X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak trening umiejętności społecznych umożliwia rozwiązanie konfliktowych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:10
Zdarza się, że doświadczając sytuacji konfliktowych nie wiemy, jak się zachować. Problem ten dotyczy także osób młodszych i dzieci, które mogą być narażone na hejt i wyśmiewanie w przedszkolu, szkole lub w internecie. W rozwiązaniu takich przypadków pomocny jest trening umiejętności społecznych, dzięki któremu uczymy się m.in. komunikować z innymi i rozpoznawać swoje emocje. Edukację w tym zakresie można rozpocząć już od wczesnych lat życia poprzez uczestniczenie w warsztatach oraz rozwiązywanie specjalnie przygotowanych zestawów ćwiczeń z książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół", współautorstwa Damiana Berenta, gościa "Strefy Rodzica".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Ruslan Huzau

Negatywne zachowanie w stosunku do kogoś może objawiać się np. dokuczaniem, przezywaniem czy ośmieszaniem. Dzięki treningowi umiejętności społecznych dziecko ma szansę nauczyć się rozwiązywać konfliktowe sytuacje i asertywnie formułować swoją opinię oraz poznaje swoje uczucia i oczekiwania, przez co jest w stanie wyznaczyć granice i odpowiednio zareagować w przypadku ich przekroczenia przez inne osoby. Jeśli chodzi o hejt w sieci, dobrze jest poinformować młodsze osoby, aby nie wdawały się w internetowe dyskusje, nie odpowiadały na agresję, zgłaszały niewłaściwe komentarze, ale także wiedziały czym różni się hejt od konstruktywnej krytyki. 

Posłuchaj
59:22 2021_09_22 21_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 września godz. 21:00

Kształcenie wspomnianych umiejętności można rozpocząć od nauki dziecka proszenia o pomoc i mówienia głośno, gdy jemu lub innej osobie dzieje się krzywda. Dobrze jest także wytłumaczyć różnicę między zabawą, a wyśmiewaniem kogoś oraz powiedzieć, jak należy zachować się w konfliktowej sytuacji. Oznaczać to może m.in. użycie prostych komunikatów wyrażających swoje uczucia i sprzeciw wobec danego zachowania. Korzystne jest, aby dziecko wiedziało, jak odczytać intencję drugiej osoby, np. poprzez naukę komunikacji niewerbalnej przy użyciu zdjęć scen i postaci, których następnie dokonuje się analizy pod względem mimiki twarzy i mowy ciała. 

Posłuchaj
59:22 2021_09_22 21_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 września godz. 21:00

W przypadku, kiedy ktoś dokucza dziecku, dobrze, aby wiedziało ono czym jest asertywność i jak ją wykorzystać. – Tutaj uczymy, jak prezentować swoje zdanie i jak nie ulegać wpływom innych. Zapoznajemy dzieci z pojęciem asertywności, kształtujemy umiejętność rozpoznawania, stosowania zachowań asertywnych – powiedział Damian Berent. Co więcej, osoby młodsze mogą nauczyć się także, jak reagować na przegraną np. podczas zabawy. Z racji tego, że dzieci lubią rywalizować, pomóc im w tym mogą rodzice, którzy poprzez swoje słowa i działania pokażą, że nie zawsze można wygrywać i nie ma w tym nic złego. 

Posłuchaj
58:35 2021_09_22 22_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 września godz. 22:00

Trening umiejętności społecznych można zacząć także od nauki rozpoznawania sytuacji, w których jesteśmy ośmieszani. Częstym powodem do mówienia przykrych komentarzy wśród dzieci jest np. inna sytuacja materialna drugiej osoby. Dlatego dobrze porozmawiać z nimi na ten temat i wytłumaczyć, jakie negatywne skutki mogą wyniknąć z bycia dla kogoś niemiłym. Z drugiej strony, możemy także zadbać o zbudowanie u dziecka poczucia własnej wartości, czyli zaufania do siebie i swoich umiejętności oraz przekonania, że jest w stanie poradzić sobie w nieprzyjemnych sytuacjach. Jednym z ćwiczeń wzmacniających poczucie własnej wartości jest napisanie na kartce trzech dobrych cech drugiej osoby, a następnie wręczenie jej ich.

Scenariusze z książki „Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół” można realizować także z dzieckiem w domu. Składają się one m.in. z opisanych celów, metod pracy i potrzebnych materiałów, a także wskazówek dla rodzica. W rozdziale na temat proszenia o pomoc czytelnik może skorzystać np. z ćwiczenia, które polega na zapoznaniu się z opowiadaniem, a następnie napisania i narysowania pozytywnego zakończenia historii. To pozwoli nauczyć się rozpoznawać emocje rówieśników. Z kolei fragment dotyczący magii przyjaźni ukaże m.in. istotę nawiązywania bliższych relacji oraz podpowie, jak je pielęgnować. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: 
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

 

Zobacz także