!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Startuje 26. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 10:45
Dziś rozpoczyna się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna edycja przebiega w szczególnym momencie, a nazwa KORCZAK DZISIAJ w roku 2022 wybrzmiewa dotkliwą aktualnością. Trwająca inwazja Rosji w Ukrainie wpłynęła i każdego dnia wpływa na tysiące dziecięcych losów. Dzieci w Polsce, Europie i na świecie doświadczają coraz większych kryzysów: migracyjnych, psychicznych, ekonomicznych, klimatycznych. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie dorobku pedagogicznotwórczego Janusza Korczaka i czułe wspieranie podmiotowości dzieci.
Dorota Kowalkowska - Festiwal Korczak 2022
Dorota Kowalkowska - Festiwal Korczak 2022Foto: PR

W 2022 roku repertuar tworzą polskie i ukraińskie spektakle dla dzieci i młodzieży. Z myślą o dzieciach i młodzieży z Ukrainy, które w wyniku wojny opuściły swój kraj i zamieszkały w Polsce, większość spektakli została przetłumaczona na język ukraiński. Wśród propozycji dla najmłodszych znajdują się także spektakle bez słów, z nurtu eksperymentalnej choreografii i teatru formy. O programie tegorocznej edycji w Kulturalnej Strefie opowiedziała dyrektorka artystyczna festiwalu, Dorota Kowalkowska. 

Posłuchaj
59:32 2022_10_02 21_00_54_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 2 października godz. 21:00

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ wystartuje 11 października i potrwa do 23 października. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: dziecko ma prawo do sztuki. - To hasło jest bardzo silnie inspirowane dziedzictwem Janusza Korczaka, tym że dawał prawa do różnych spraw i do różnych rzeczy, też do trudności, ale też do tego, co piękne – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Dorota Kowalkowska – my o prawa do sztuki, o prawa do teatru bardzo chcemy zadbać. 

Plakat festiwalu "Korczak dzisiaj 2022" Plakat festiwalu "Korczak dzisiaj 2022"

Jak co roku, festiwal prezentuje nowatorskie odczytania klasycznych pozycji repertuarowych, takich jak "Niekończąca się historia", "Tonja z Glimmerdalen", jak i młodą dramaturgię, która prezentuje nowe tematy i języki teatralne w "Birucie i tajemnicy rzeki" czy "Królestwach". - Najważniejsza kategoria wyboru to jakość artystyczna tych spektakli i oczywiście przekaz, który za sobą niosą – tłumaczyła dyrektorka teatralna 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży.

Istotne miejsce w programie znajdują propozycje dla młodszych dzieci i ich opiekunów, które w centrum stawiają relacje z innymi osobami, przyrodą czy sobą. Takimi propozycjami są "Kulka" czy spektakl "Do góry", a ponieważ twórcy festiwalu z uwagą śledzą rozwój nurtu teatru dla młodzieży, który w partnerski sposób włącza nastolatków w proces twórczy, uwzględnia ich perspektywę i zaprasza do rozmowy o rzeczywistości, przełamując społeczne tabu na spektakl otwarcia wybrał "Edukację Seksualną". 

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Dorota Kowalkowska – dyrektorka artystyczna 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży
Data emisji: 02.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym tegoroczny Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak".

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj dalej:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

 

 

Zobacz także