Polskie Radio
Section05
kultura dla dzieci

Jaka będzie pogoda i jak to sprawdzić? W Polskim Radiu Dzieciom wyjaśnia meteorolog

Czym jest pogoda? Co to takiego jest zachmurzenie, temperatura powietrza albo jego wilgotność? Dlaczego o tej porze roku częściej spada z nieba grad i pojawiają się burze, a nawet trąby powietrzne? Jaka jest teraz pogoda za oknem? Studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedziła Anna Woźniak, synoptyk z IMGiW, która wyjaśniła jak należy zrozumieć zjawiska pogodowe i powiedziała jakie są prognozy na najbliższe dni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce pogoda burze słońce

Wyprawa do Drawieńskiego Parku Narodowego. Jak tym razem poradzili sobie mali podróżnicy?

Jak poruszać się po Drawieńskim Parku Narodowym, co ciekawego możemy tam znaleźć i czy są jakieś skuteczne sposoby na kleszcze? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do udziału w Dzikiej Odysei, a o tym jak przebiegła kolejna wyprawa opowiedziała w "Poranku" Marta Powałowska, korespondentka Polskiego Radia Dzieciom. Więcej informacji o wyprawach rodzinnych z mikrofonem na parkinarodowe.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce Drawieński Park Narodowy parki narodowe przyroda

"Pokazujemy śpiew". Polskie Radio Dzieciom na warsztatach w Polskiej Operze Królewskiej

Jak poprawnie oddychać, czy możemy to kontrolować i jak wzmocnić nasz aparat mowy, aby być dobrymi wokalistami? Dziś w w Polskiej Operze Królewskiej ruszyły warsztaty rodzinne "Pokazujemy śpiew", a eksperci zdradzili kilka tajników także na antenie Polskiego Radia Dzieciom, które zorganizowało w Łazienkach Królewskich studio plenerowe.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Łazienki Królewskie Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce warsztaty

"Warszawa kryje w sobie wiele tajemnic, nawet przed mieszkańcami". O szczegółach w Polskim Radiu Dzieciom

Warszawa to bardzo popularne miejsce wśród turystów, a czy wiecie, że w Pałacu Kultury i Nauki mieszkają koty? Co można znaleźć na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego? Zapraszamy na spacer po Warszawie. A o tym jakie miejsca warto odwiedzić szczególnie opowiedziała przewodniczka Małgorzata Brzózka-Warś, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Łazienki Królewskie ogród botaniczny Starówka przewodnik Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce

"Każdy może śpiewać". Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej

- Myślę, że każdy może zacząć śpiewać w każdym wieku, ale największe szanse, że uda nam się coś osiągnąć są wtedy kiedy jesteśmy mali - powiedział Jakub Szafrański, gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, który opowiedział o rozpoczynających się wkrótce warsztatach: "Pokazujemy śpiew. Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej". Patronat nad warsztatami objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Łazienki Królewskie opera kompozytor dyrygent śpiew

Relacja z premiery spektaklu "Dziwny przypadek psa nocną porą"

Książka "Dziwny przypadek psa nocną porą" Marka Haddona jeszcze przed oficjalną publikacją stała się międzynarodową sensacją. Historia, która podbiła serca widzów w Londynie i na Broadwayu doczekała się również kilku adaptacji scenicznych w Polsce. Od wczoraj przedstawienie pod tym samym tytułem w reżyserii Agaty Biziuk-Brajczewskiej oglądać można na deskach Teatru Groteska w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci radio dla dzieci Kraków

Eliza Piotrowska o "Cioci Jadzi i Przylądku Dobrej Nadziei" w niedzielę o 17.00

Życie stawia przed Ciocią Jadzią kolejne wyzwania. Tym razem postanawia zostać wolontariuszką na dziecięcym oddziale onkologicznym. Tu szczególnie potrzebne jest wsparcie, uśmiech i dobra energia, a tego tytułowej bohaterce serii książek Elizy Piotrowskiej nie brak. Misja jest szczególnie ważna i warta zauważenia. Dlatego najbardziej zwariowana Ciocia na świecie w towarzystwie Autorki postanowiły na chwilę opuścić Przylądek Dobrej Nadziei i odwiedzić studio Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci literatura dziecięca

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu

We Wrocławiu trwa 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio Dzieciom. Główną ideą organizowanego od 2013 r. przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy "nowy teatr" rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych. Festiwal odbywa się w dniach 6-12 czerwca 2024. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Wrocław

Eliza Piotrowska: poezja potrzebuje wolności. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci podsumowuje konkurs PR Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu "Wiosna jest poezją" za udział i gratuluje zwycięzcom i wyróżnionym. "Poezja potrzebuje wolności" - tymi słowami przywitała się ze słuchaczami Eliza Piotrowska, która wraz z Martyną Chuderską przedstawiła wyniki konkursu "Wiosna jest poezją". Jak podkreśliły obie jurorki wybór spośród tylu prac, nie był łatwy, bo przedstawiały one bardzo wysoki poziom. Te najbardziej wyjątkowe teksty zostały omówione na antenie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka

Każdy może być święty, czyli nawet Łobuzy idą do nieba? Książka wydziergana szydełkiem

W świat ilustracji przemyca szydełko i kilogramy kolorowej włóczki. Przez innych nazywana "panią od sztuki" o sobie zwykła mówić Anna Salamon ilustratorka - dziewiarka, bo to właśnie dzierganie jest jej największą pasją. W "Kulturotece" uchyli drzwi do swojej pracowni, w której dzieją się prawdziwe cuda. Bezpośrednim pretekstem do spotkania z Martyną Chuderską będzie książka, którą stworzyła razem z Justyną Bednarek "Każdy może być święty, czyli nawet Łobuzy idą do nieba".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci patronatPRD artysta

"Muzyka musi do nas przemówić", czyli o twórczym dialogu między tradycją a współczesnością. Festiwal "Nowa Tradycja"

Wielu ludziom wydaje się, że muzyka ludowa, jest prosta, a jest wręcz przeciwnie - przekonują organizatorzy Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa tradycja". Został on stworzony jako wydarzenie animujące życie muzyczne, które będzie zachęcać twórców do sięgania do korzeni. A jak brzmi ten twórczy dialog między ludową tradycją a współczesnością? O tym w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci folklor folk Nowa Tradycja

Premiera teatralna - "Śpiew morza" - lokalna historia inspirowana mitem o selkie, ludziach-fokach

Pamiętacie selkie – mityczne postaci, które potrafią żyć w dwóch rzeczywistościach: wody i lądu? Pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel i reżyserka Ewa Piotrowska zainspirowały się tymi postaciami z mitologii krajów nadbałtyckich i opowiedziały swoją historię na scenie. Opowieść o rodzeństwie, które odkrywa swoje talenty i różnorodność, pierwszy raz będzie można zobaczyć 13 kwietnia o 17.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym premierę tego spektaklu. W czwartek 11 kwietnia po godzinie 8.00 w audycji "Poranek" będzie można usłyszeć rozmowę z twórcami "Śpiewu morza". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD premiera spektakle dla dzieci TEATR dzieci

Premiera spektaklu dla dzieci. "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka", czyli jak być wampirkiem bez kłów?

Kto miał okazję w miniony weekend zasiadać na wypełnionej po brzegi widowni Teatru Lalek Gulwier, bez wątpienia się nie zawiódł. Twórcy najnowszego spektaklu "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" obiecywali "muzyczną ucztę pełną krwistego humoru" i słowa dotrzymali. A o wrażeniach po premierze opowiedzieli goście "Kulturoteki" w Polskim Radiu Dzieciom: Marcin Wicha - autor tekstu i adaptacji oraz Jakub Szlachetka - odtwórca tytułowej roli. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci patronatPRD

O zabawkach z całego świata w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom

W Krynicy-Zdroju czeka ponad 3500 wyjątkowych eksponatów, dawnych zabawek i przedmiotów związanych z dzieciństwem, które zostały zebrane z całego świata od XIX w aż po lata 90. XX w. To ekspozycja, która zajmuje ponad 250 m2. Warto ją nie tylko zobaczyć, ale również posłuchać w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Warszawa stolicą książki ilustrowanej. Rusza festiwal Małego Konesera

- Chcemy zawalczyć o miejsce książki dziecięcej w naszej kulturze - powiedziała Magdalena Kłos-Podsiadło organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu 3. edycja Małego Konesera, który odbędzie się już 23 i 24 marca w Warszawie i zapowiedziała, że w najbliższy weekend przestronna, przyjazna przestrzeń Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze stanie się miejscem inspirujących rozmów, wymiany myśli i doświadczeń. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci

"Najlepszy moment" i najlepsi młodzi twórcy w Polskim Radiu Dzieciom

"Najlepszy moment" to hasło, które przyświecało wszystkim młodym twórcom 33. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży. Jednak aby nieco utrudnić zadanie młodym pisarzom dodano, że słowa te muszą się odnosić do obrazu, który stworzyli Dorota Goleniewska-Szelągowska i Eugeniusz Szelągowski pt."Chłopiec z gitarą".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci