Polskie Radio
Section05
kultura dla dzieci

Spotkajmy się na 8. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

"Dziecinada" to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów skierowany do dzieci, opiekunów i całych rodzin na Dolnym Śląsku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 września wyłącznie w plenerze. Zapraszamy na plac przed Impartem i na podwórko Impartu – tam zagramy wszystkie spektakle, koncerty, przeprowadzimy przeróżne warsztaty i pobędziemy ze sobą w teatralnym świecie. A może i wszechświecie? Z całą pewnością, w przestrzeni tej, nie zabraknie Polskiego Radia Dzieciom, które patronuje temu wydarzeniu. W niedzielę o 17.00 z plenerowego studia PRD stacja nadamy audycję "Kulturoteka" w której Martyna Chuderska opowie słuchaczom o tegorocznym festiwalu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci kultura dla dzieci

"Kino Dzieci" 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy 

157 filmów, z których aż 87 pokazanych zostanie premierowo. To interesująca zapowiedź kolejnej edycji oczekiwanego i uznanego festiwalu dla młodych widzów. W tym roku wydarzenie zainauguruje seans nagradzanej na świecie  animacji "Nawet myszy idą do nieba" w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička - ekipa polska była koproducentem tego filmu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa festiwal filmowy kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci radio bez reklam

Zamkowe atrakcje dla dzieci - jubileusz  warszawskiego Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie zawsze był dla Polaków symbolem niepodległego państwa. To właśnie dlatego we wrześniu 1944 roku zbombardowali go hitlerowcy, zrównując budowlę z ziemią. Dlatego także konieczność jego odbudowy była dla wielu osób oczywista. I prawie trzydzieści lat po zburzeniu, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zaczęto jego odbudowę. Było to pięćdziesiąt lat temu.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci czytelnictwo kultura dla dzieci

"Literackie borówki". Rozmowa z Agatą Hącią w PR Dzieciom

Już w najbliższy piątek, po raz trzeci zajadać się będziemy pysznymi, "literackimi borówkami". W swobodnej, wakacyjnej atmosferze zaproszeni do Rabki - Zdroju eksperci i artyści poprzez: gry, zabawy językowe, formy teatralne i konkursy, będą próbowali rozkochać nas w języku polskim. Wśród nich dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Agata Hącia. Jakimi pomysłami zaskoczy nas w tym roku na wydarzeniu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim"? O tym i o innych smaczkach tegorocznego spotkania, usłyszeć można w audycji "Kulturoteka". 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca czas wolny kultura dla dzieci radio dla dzieci

"Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu". Posłuchaj audycji PRD

Już niebawem w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach zagoszczą dzieła Józefa Wilkonia - wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela tzw. polskiej szkoły ilustracji, a także rzeźbiarza – którego twórczość zdominowały właśnie przedstawienia zwierząt. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom o wystawie opowiedziała jej kuratorka, Bogumiła Wiśniewska. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci DAB+ kultura dla dzieci Kultura w PRD

Rozmowa o 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni

Dobiegł końca 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Jego głównym założeniem jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami. Nieprzypadkowo Konkurs odbywa się w Szafarni. Wielbiciele talentu Fryderyka Chopina twierdzą, że to miejsce jest kluczem do zrozumienia muzyki wybitnego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Radio Dzieciom kultura dla dzieci Martyna Chuderska Muzyka dla dzieci

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy!" Rozwiązanie literackiego konkursu Polskiego Radia Dzieciom

Wiosny może jeszcze za bardzo nie widzimy, ale przecież ta kalendarzowa właśnie przyszła. I ta literacka wiosna też. Do Polskiego Radia Dzieciom nadeszły bowiem piękne wiersze, nadesłane przez słuchaczy na wiosenny konkurs radiowy. To wiersze krótkie, dłuższe, pisane z ciociami, wujkami, przyjaciółmi i wraz z całymi rodzinami.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci

Rozmowa z autorami książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?"

Jeśli wśród słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom są podróżnicy, to na pewno ucieszy ich ta audycja. Usłyszeliśmy w niej o tym, że można kajakiem przepłynąć ocean. I o człowieku, który tego dokonał. Aleksander Doba, latał szybowcem, skakał na spadochronie, a ocean kajakiem przepłynął aż trzy razy! A na koniec życia zdobył Kilimandżaro - "dach Afryki"!
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci Martyna Chuderska