Polskie Radio
Section05
kultura dla dzieci

Trwa Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na festiwal pełen wyjątkowych wydarzeń dla dzieci, rodziców, opiekunów i całych rodzin. W programie goście m.in.: z Holandii, Finlandii, Włoch, Litwy, Słowacji i Polski. Na dziesiątą, okrągłą edycję festiwalu organizator festiwalu zaprasza do Wrocławia od 28 września do 1 października. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Wrocław patronatPRD

W "Kulturalnej strefie" rozmowa z laureatami plebiscytu "Słoneczniki 2023"

W ostatni poniedziałek poznaliśmy laureatów plebiscytu "Słoneczniki 2023" w Warszawie. Już po raz dwunasty nagrodzono wydarzenia, "które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką". W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom, o tych wyjątkowych inicjatywach opowiedzieli ich twórcy: Ewa Piotrowska, Katarzyna Wróbel i Maciej Bekier. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Jerzy Kornowicz: najwdzięczniejszym odbiorcą "Warszawskiej Jesieni" są młodzi ludzie

- Młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych uprzedzeń i jeszcze nie do końca wiedzą, gdzie jest muzyczna prawda, są najwdzięczniejszym odbiorcą tego, co prezentujemy każdego roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień" - mówił w Polskim Radiu Dzieciom dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. Kto jest odbiorcą, do którego najtrudniej trafić i dlaczego ważne sprawy warto konsultować z dziećmi? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem - patronat PRD

Dostępny, otwarty, różnorodny i wielokulturowy – taki będzie kolejny sezon w Teatrze Lalek Guliwer. Autorskie projekty będą przeplatać się ze współczesną dramaturgią i adaptacjami literatury dla dzieci, a nowe historie będą stanowić główną oś sześciu premierowych spektakli. Sezon 2023/2024 upłynie także pod znakiem szerszej dostępności programu i partycypacji młodej widowni w procesach twórczych.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Warszawa

Rozmowa z Martyną Górniak-Pełech

W jakim języku śnią członkowie rodzin wielojęzycznych? Jak szukają swojej tożsamości i co wypełnia ich wielokulturowe serca? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie Martyny Górniak-Pełech, mamy dwojga dzieci czterojęzycznych, autorki książek: "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny " i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci literatura dziecięca

W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała

Postaci występujące w spektaklach Latającego Teatru Sztuki Ciała bywają latające, a i sam teatr nie ma stałej sceny i siedziby. Co więcej, potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie. – Dla mnie teatr to jest miejsce spotkania – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Ługowska, aktorka i współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała – Szukamy tego autentycznego spotkania w różnych miejscach: czasami na ulicy, czasami w parku, czasami na scenie wśród teatralnych świateł, ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby z tym naszym odbiorcą na chwilę spojrzeć na siebie nawzajem i zapomnieć o całym świecie.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci KULTURA

"Kulturoteka" prosto z Torunia na trasie "Lata z Radiem". Co warto zobaczyć w tym mieście?

Zapraszamy na plenerową Kulturotekę prosto z Torunia, miasta, które bardziej kojarzy się z piernikiem, niż Kraków ze smokiem wawelskim. Może wydawać się więc zaskakujące, że przez długi czas w Toruniu nie było muzeum z piernikiem w roli głównej. Zmieniło się to za sprawą inicjatywy Elżbiety i Andrzeja Olszewskich, którzy w 2006 roku założyli Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Toruń kultura dla dzieci radio dla dzieci Lato z Radiem Martyna Chuderska

"Butenko dla małych i dużych" Muzeum Karykatury w Warszawie

Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza na familijną wystawę "Butenko dla małych i dużych". Wystawa Bohdana Butenki – jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów – to wybór prawie 450 prac z jego trwającej blisko siedem dekad kariery artystycznej. Pokażemy na niej zarówno prace znane i lubiane, jak i dzieła, które nigdy wcześniej nie były prezentowane publiczności.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci

Trwa Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki we Wrocławiu

20. czerwca rozpoczęło się we Wrocławiu prawdziwe święto książki dziecięcej! Książki, która jest czytana dla przyjemności i z zainteresowaniem, odpowiada na potrzeby młodego człowieka zarówno w treści jak i formie. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki - czas start! Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca kultura dla dzieci patronatPRD

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2023

Temat przewodni festiwalu to "Przyszłość". Co nam przyniesie? Czy realizację katastroficznych wizji, czy też możemy myśleć o niej z nadzieją? Wspólnie z zaproszonymi artystami organizatorzy festiwalu będą zastanawiać się czy mamy wpływ na to, w jakim kierunku potoczy się przyszłość naszego świata. "Mamy nadzieję, że wspólne poszukiwania natchną optymizmem, poczuciem sprawczości i zachęcą do działania" - informuje organizator festiwalu. Udział zapowiedzieli, między innymi: Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Boguś Janiszewski, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Nika Jaworowska, Barbara Kosmowska, Przemek Liput, Wanda Matras-Mastalerz, Joanna Olech, Katarzyna Samosiej, Katarzyna Ryrych, Paweł Skawiński, Marcin Szczygielski, Maciej Szymanowicz, Ryszard Tadeusiewicz i Martin Widmark.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci kultura dla dzieci wakacje DAB+ patronatPRD

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela

W dniach 11-17 czerwca 2023 r. ukonstytuuje się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce, czyli...XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W ramach drugiej części dwuletniego planu zrealizowane będą pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne oraz liczne imprezy towarzyszące. Polskie radio Dzieciom objęło patronat medialny nad tym festiwalem.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi. Już 18.06 w Poznaniu 

18 czerwca, czyli w Dzień Cioci na Placu Kolegiackim w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi, wyjątkowej postaci, która potrafi stąpać twardo po ziemi, ale też wie, jak się bawić, ponieważ umie cieszyć się życiem. To jest istota rzeczy, a także istota festiwalu: dzika radość, ale bardzo mądra! - Bardzo chcemy, żeby to był mądry festiwal. Interesuje nas radość, która bierze się z mądrości, z tworzenia i na to stawiamy - tłumaczyła Eliza Piotrowska. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

21. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej. Pacanów-Włochy 2023

Już 3 i 4 czerwca w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie odbędzie się  21.  Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej,  Pacanów-Włochy  2023! Festiwal Kultury Dziecięcej jest największym, corocznym wydarzeniem promującym kulturę dziecięcą, w ramach którego 3 czerwca, podczas Spotkań  Mistrzów Muzyki zaprezentują się dziecięcy artyści – laureaci przeglądów muzycznych o randze min. wojewódzkiej.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD kultura dla dzieci

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia

"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylkob do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci DAB+