Polskie Radio
Section05
Kulturalna strefa

Rozmowa z Martyną Górniak-Pełech

W jakim języku śnią członkowie rodzin wielojęzycznych? Jak szukają swojej tożsamości i co wypełnia ich wielokulturowe serca? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie Martyny Górniak-Pełech, mamy dwojga dzieci czterojęzycznych, autorki książek: "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny " i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci literatura dziecięca

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci DAB+

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci KULTURA

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska Rabka Zdrój patronatPRD

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia

Szczegóły 5. Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to literackie wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie Warszawę, Radom, Wrocław, Gdynię, Sopot, Katowice i Lublin. Na uczestników wydarzenia czekają spotkania z najlepszymi autorami i ilustratorami i wiele więcej. Festiwal w Warszawie startuje już 24 maja. 
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci literatura dziecięca patronatPRD Kulturalna strefa Martyna Chuderska

O projekcie "Biblioteka otwarta" w Bibliotece Publicznej w Rabce - Zdroju

Integracja i wspólnotowość - takie słowa nasuwają się niemal natychmiast, gdy czytamy o projekcje realizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rabce - Zdroju. "Biblioteka otwarta" to nie puste słowa. Zbiory uzupełniane są o wydawnictwa dla dzieci ze szczególnymi potrzebami, powstają książki dotykowe i sensoryczne, a niewidome dzieci uczą jak poruszać się w świecie, którego nie widać.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca radio dla dzieci

Spotkanie klasyki ze współczesnością w Teatrze Lalka

Dzisiaj mieści się w samym sercu Warszawy, a dokładnie w Pałacu Kultury i Nauki, ale jakie były początki najstarszego teatru lalkowego w Polsce? W "Kulturalnej strefie" poznaliśmy nieco historii Teatr Lalka, ale też spojrzeliśmy w przyszłość. Jak zaprezentować klasyczne teksty by były zrozumiałe dla młodego, współczesnego odbiorcy? W audycji Polskiego Radia Dzieciom, w towarzystwie naszych gości: Anety Jucejko- Pałęckiej, Wojciecha Pałęckiego i dyrektora Teatru Lalka - Jarosława Kiliana, opowiedzieliśmy również o repertuarze, premierach i planach artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy Martyna Chuderska Kulturalna strefa

"Dzik Dzikus" i "Świnia Malwina" Krzysztofa Łapińskiego. O zwierzętach, a może o ludziach?

Jest filozofem, tłumaczem, dziennikarzem naukowym, a także członkiem kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii. Jego "Dzika Dzikusa" i Świnię Malwinę" uwielbiają nie tylko dzieci. Historie z życia zwierząt poruszają tematy ważne i aktualne: skomplikowane relacje, szacunek, wolność, bezpieczeństwo. W "Kulturalnej Strefie" o książkach, które znaleźć można "w zakątku, w którym króluje piękno i prawda - literaturze dziecięcej" rozmawialiśmy z Krzysztofem Łapińskim. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska

"Cieszę się, że jesteś". Debiut literacki Emilii Komarnickiej-Klynstra

Urodziła się w Brzegu. Całe dzieciństwo spędziła na scenach amatorskich zespołów wokalnych i tanecznych. Jest współautorką programów dokumentalnych. Znamy Ją z wielu ról teatralnych i filmowych, jednak - jak sama twierdzi - najważniejszą rolą, z jaką przyszło jej się zmierzyć to mama. Ma dwóch cudownych synów i od kiedy zorientowała się, że bycie mamą to nieustająca praca przede wszystkim nad sobą, stara się wykorzystywać każdy aspekt macierzyństwa jako inspirację do rozwoju. Taką inspiracją może stać się literacki debiut Emilii Komarnickiej-Klynstra, który swoją premierę miał 6 grudnia ubiegłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Święta Bożego Narodzenia w krajach skandynawskich

Agnieszka Stróżyk w Szwecji zakochała się będąc studentką. To dzięki jej tłumaczeniom znamy w polskim przekładzie m.in. "Piaskowego wilka", "Księżniczki i smoki", "Kajtka i Tosię" czy serię o "Rodzinie Obrabków". W audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o pracy tłumacza i literaturze, która pochodzi z kraju, gdzie co dziesiąta książka jest pozycją przeznaczoną dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Jacek Cygan Kulturalna strefa

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska KULTURA Jacek Cygan

Weź planetę w swoje ręce. Spektakl "Wyspa Jadłonomia" 

"Wyspa Jadłonomia" to spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek "Jadłonomia" i dietą roślinną od kuchni. Spektakl ten jest nie tylko kulinarny, ale też podróżniczy, a nawet trochę kryminalny. Mówi o tym, że za zmianą myślenia powinna iść także zmiana działania i zachęca do refleksji na temat tego, co można zrobić, żeby żyć zdrowiej i odpowiedzialniej na co dzień, pozwala zastanowić się nad tym, jak dbać o lepszą przyszłość naszej planety i żyjących na niej istot. "Wyspa Jadłonomia" traktuje dzieci i młodzież poważnie, ale jest też dla dorosłych. Pokazuje, że aby zmienić świat, powinniśmy zacząć od siebie samych. Wtedy właśnie ma szansę zadziać się prawdziwa rewolucja.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa KULTURA zdrowie i dieta Martyna Chuderska spektakle dla dzieci

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Martyna Chuderska Kulturalna strefa literatura dziecięca kultura dla dzieci