Polskie Radio
Section05
Kulturalna strefa

"Nasza niegrzeczna mama", czyli książka inna niż wszystkie

Z książką "Nasza niegrzeczna mama" wiąże się niesamowita historia. Ilustracje do tej pozycji stworzyła tatuatorka, która w "Naszej niegrzecznej mamie" miała swój debiut ilustratorski. Wszystko zaczęło się od tego, że autorka książki, Justyna Bednarek postanowiła ozdobić swoje ciało tatuażem autorstwa Katarzyny Palus, która przyjechała specjalnie przyjechała w tym celu z Wrocławia do Warszawy. W ostatniej chwili Justyna Bednarek zrezygnowała, a po krótkiej rozmowie okazało się, że największym marzeniem tatuatorki jest zilustrowanie książki dla dzieci. Tak pisarka nawiązała współpracę z młodą artystką. Efekty tej współpracy można podziwiać na kartkach książki "Nasza niegrzeczna mama".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska

O dorobku artystycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej

Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała m.in. "Aliaszkę", "Bajki nasenne", "Między światem a zaświatem", "Kury z grubej rury" czy "O kurza twarz!". Ta wspaniała artystka lubi opowiadać czarną kreską, ale nie boi się też kolorowych plam. Od lat myślenia wizualnego uczy starszych i młodszych, prowadzi też zajęcia dla dzieci "Być jak Leonardo" w Strefie Kultury w Piasecznie oraz warsztaty o karykaturze w Muzeum Karykatury w Warszawie i jest zakładniczką Zająca Szarego Obywatela. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

"Sztuka się robi Inkubator teatralny"

Sztuka się Robi - inkubator teatralny to projekt zainicjowany przez gdański Teatr Miniatura przy wparciu Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. O projekcie w Kulturalnej Strefie opowiedzieli Michał Derlatka (dyrektor Teatru Miniatura). Anna Kochanowska (kierowniczka literacka), Justyna Czarnota i Joanna Żygowska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci

Startuje 26. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj"

Dziś rozpoczyna się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna edycja przebiega w szczególnym momencie, a nazwa KORCZAK DZISIAJ w roku 2022 wybrzmiewa dotkliwą aktualnością. Trwająca inwazja Rosji w Ukrainie wpłynęła i każdego dnia wpływa na tysiące dziecięcych losów. Dzieci w Polsce, Europie i na świecie doświadczają coraz większych kryzysów: migracyjnych, psychicznych, ekonomicznych, klimatycznych. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie dorobku pedagogicznotwórczego Janusza Korczaka i czułe wspieranie podmiotowości dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie

W "Kulturalnej strefie" przenosimy się do krainy, którą wielu z nas poznało w dzieciństwie i takiej, do której chciałoby się czasem przenieść w dorosłym życiu. Żeby do niej polecieć, wystarczy cudowna myśl i trochę wróżkowego pyłu Utopijna wyspa ze świata powieści Barriego to kraina Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. Trafiają do niej dzieci, które posiadają wiarę, nazywane Wybrańcami Piotrusia. Krainą tą rządzi sam Piotruś Pan, ale znajdziemy tu też wróżki, piratów, syreny i zagubionych chłopców.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio bez reklam

Znamy laureatów tegorocznych Słoneczników. Posłuchaj "Kulturalnej strefy" w PRD

Słoneczniki to konkurs, w którym głos mają rodzice. Jest to plebiscyt na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. Głównym celem Słoneczników jest docenienie i nagrodzenie najlepiej przygotowanych wydarzeń. Od dziesięciu lat w Warszawie, jedenastu w Krakowie i sześciu na Śląsku, wybierane są inicjatywy, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju dzieci, będąc równocześnie najlepsza rozrywką. W Kulturalnej Strefie pojawili się laureaci tegorocznej, warszawskiej edycji plebiscytu - Grażyna Deneka, reprezentująca Muzeum Warszawy, Weronika Kołacz z Muzeum Historii Polski oraz Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

Dziecięcy Uniwersytet Sztuki. Kiedy? Gdzie? Co znajdzie się w programie?

Dziecięcy Uniwersytet Sztuki, to uczelnia zorganizowana specjalnie dla dzieci. Projekt startuje 2 października w Mazowieckim Instytucie Kultury, a jego głównymi założeniami są pogłębianie wrażliwości na sztukę oraz wzmacnianie kompetencji, którym towarzyszyć ma przede wszystkim dobra zabawa. Wszystkich zgromadzonych interesować będzie wiele zagadnień związanych ze sztuką, literaturą i architekturą. W nawiązaniu do tematów zajęć polecane będą wystawy, spektakle i inne wydarzenia artystyczno-kulturalne. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci Radio Dzieciom Polskie Radio

Projekt "Ja Europejczyk". Rozmowa z tłumaczkami 

"Ja, Europejczyk" to projekt, którego celem było promowanie wspaniałej literatury dziecięcej w nawiązaniu do europejskiej tożsamości, której esencją jest wielokulturowość. Projekt zakładał wydanie sześciu tytułów w wieku od 3 do 6 roku życia. Książki charakteryzują się wysoką wartością literacką i artystyczną. Żaden z utworów nie był dotąd publikowany w Polsce, a tylko zwiększa ich atrakcyjność. Symbolem projektu jest postać Stephana Zawrzela, który wielokulturowość rozumie jako wspólnotę, a nie konkurowanie kultur.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturalna strefa kultura dla dzieci

Trwa 9. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" we Wrocławiu

Już po raz dziewiąty we Wrocławiu odbywa się jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych dla dzieci, rodziców, opiekunów oraz całych rodzin. Spektakle będzie można oglądać od 9 do 12 czerwca. W tym roku w kilku lokalizacjach – Teatr Polski (scena na Świebodzkim), Centrum na Przedmieściu i Impart. W programie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" m. in. goście z Norwegii, Hiszpanii i Czech. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci Wrocław

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"

Hasłem przewodnim 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" jest GośćINNOŚĆ, gdzie inność jest rozumiana jako odmienność i różnorodność, a gościnność to szacunek i ciekawość drugiego człowieka. W programie oprócz spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych, projekty nawiązujące do motta tegorocznej odsłony festiwalu. Start już 14 maja w Rzeszowie, a całość potrwa do 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla rodziców radio bez reklam kultura dla dzieci

Wystawa "To tu, to tam" w Państwowym Muzeum Entograficznym w Warszawie – Muzeum dla Dzieci

Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie to przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam patronat Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska filmy animowane kultura dla dzieci radio dla dzieci

Domek z Sercem – inicjatywa Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to wyjątkowe miejsce, które można znaleźć obecnie w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie. Główny oddział funkcjonuje przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz wystaw stałych i czasowych, muzeum organizuje także liczne wydarzenia, warsztaty i konkursy, a także zbiórki i projekty, których celem jest niesienie pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Martyna Chuderska

"Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

W dniach 9-10 kwietnia odbyła się pierwsza edycja festiwalu wydawnictw dla dzieci i młodzieży – Mały Koneser – Wielkie Święto Książki! W Centrum Praskim Koneser można było spotkać 21 najlepszych polskich wydawnictw książek dziecięcych i młodzieżowych. W części dla młodego czytelnika przewidziano warsztaty i zabawy plastyczne z Piotrem Sochą, warsztaty wokół książek "Piżamorama" z wydawnictwem Wytwórnia, była niespodzianka od Justyny Bednarek, która przedpremierowo przeczytała książkę, którą właśnie pisze. 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Ukraina patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców Kulturalna strefa Martyna Chuderska

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca