Polskie Radio Dzieciom

Mikro innowacje w szkole, czyli wszystko zaczyna się od nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 08:00
Prawny ustrój szkoły ma na nią duży wpływ, jeszcze większy – ludzie, którzy mają z nią styczność na co dzień. Najważniejsi, jeśli chodzi o innowacje w placówkach edukacyjnych są nauczyciele, dyrektorzy, uczniowie i rodzice, a także ich umiejętności, cele, ambicje i nadzieje. Zmiany, często bardzo interesujące, pozytywne i nowoczesne dzieją się już tu i teraz. Gotowe innowacje są do wdrożenia na wyciągnięcie ręki już w istniejącym systemie.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o mikro innowacjach w szkole
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o mikro innowacjach w szkoleFoto: Shutterstock.com

My wszyscy potrzebujemy zmian, mało tego, żyjemy w świecie, gdzie te zmiany są nieuniknione. Można nawet uznać, że jedyne, co jest stałe w dzisiejszym świecie, to jest zmiana – tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Marcin Bielicki – Problem jest taki, że nasza szkoła spowalnia w zakresie tych zmian. Zatrzymaliśmy się ładnych kilkadziesiąt lat wstecz i nie nadążamy nad tym, co się dzieje w tej chwili. Teraz jest czas, by wykorzystać to, co już wiemy i przełożyć to na sposób uczenia, dbania o relacje i budowanie pasji w młodych osobach. 

Posłuchaj
59:04 2022_10_27 21_00_52_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Mikro innowacje w szkole, czyli wszystko zaczyna się od nauczyciela cz. 1

Szkoła powinna uczyć, jak rozumieć otaczający nas świat, a żeby móc to zrobić, sama musi za nim nadążać, co oznacza, że musi nadążać za wszelkimi zmianami, które mają miejsce. Zastanawiając się nad tym, czy warto cokolwiek zmieniać, dobrze jest zwrócić uwagę na cel, który jest do zrealizowania, a także na drogę, która pomoże ten cel zrealizować. – Ta odpowiedzialność jest po obu stronach, a nawet po trzech stronach – mówił ekspert ds. innowacji. Odpowiedzialność jest więc nie tylko po stronie uczących się i nauczycieli, ale też rodziców, którzy odgrywają ważną rolę w tym procesie. 

Posłuchaj
58:47 2022_10_27 22_00_26_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Mikro innowacje w szkole, czyli wszystko zaczyna się od nauczyciela cz. 2

Rodzice stanowią ogromny kapitał społeczny dla szkoły i mogą wnieść w to swoje doświadczenie, swoją praktykę, swoje myślenie o szkole, swoje zainteresowanie – zaznaczyła Sylwia Żmijewska-Kwiręg. O tym, jak proponować i stopniowo wprowadzać zmiany w szkole będąc rodzicem czy nauczycielem w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: dr Marcin Bielicki- ekspert ds. innowacji, Sylwia Żmijewska-Kwiręg – kierowniczka działu
"Szkoła ucząca się" w Centrum Edukacji Obywatelskiej
Data emisji: 27.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na podcasty.polskieradio.pl

Zobacz także