Polskie Radio Dzieciom

Mleko mamy, modyfikowane i krowie. Poznaj najważniejsze fakty.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 23:00
Do karmienia piersią większości mam nie trzeba przekonywać, jednak po ukończonym 6 miesiącu życia dziecka przychodzi czas, aby w menu dziecka pojawiły się nowe produkty. Temat rozszerzania diety poruszymy oddzielnie, dzisiaj skoncentrujemy się na nabiale w diecie maluszka, jako, że budzi on często wiele kontrowersji.
Audio
  • 3.07.18 Żywienie niemowląt (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com / CC0

Wprowadzanie nowych pokarmów, w tym mleka innego, niż mleko mamy podyktowane jest faktem, iż samo ono nie dostarcza już wszystkich składników, których potrzebuje niemowlę „rosnące jak na drożdżach”. Pokarm mamy „skrojony, jak na miarę” na potrzeby dziecka, spełnia taką funkcję w pierwszym półroczu; zawartość i rodzaj białka, tłuszczu, węglowodanów i zawartość składników mineralnych oraz witamin są idealnie do potrzeb maluszka.

Zastąpienie mleka mamy mlekiem innego ssaka, np. krowy w niezmienionej postaci, spowodowałoby wiele niekorzystnych  skutków zdrowotnych, chociażby z tego powodu, że zawartość białka w takim mleku jest trzykrotnie wyższa, niż w mleku kobiecym, co niepotrzebnie obciąża nie w pełni dojrzałe nerki, jak również powoduje nadmierny przyrost masy ciała u dziecka. Stąd autorzy zaleceń żywienia niemowląt uczulają, aby mleko krowy, jak również kozy i owcy, bez modyfikacji ich składu, nie zastępowało mleka mamy, jeśli ta nie może karmić swojego dziecka piersią. Takie mleko może znaleźć się w diecie dziecka w jego pierwszym roku życia jedynie w niewielkich ilościach.

Najwięcej kontrowersji budzi mleko modyfikowane, jak żaden inny produkt dla niemowląt potrafi ściągnąć na siebie falę hejtu, pomyślałam więc, że warto poznać kilka faktów na jego temat. Mleko modyfikowane produkowane jest na bazie mleka krowiego, chociaż producenci mogą wykorzystywać jako bazę również mleko kozy.

Modyfikacja mleka krowy polega na dopasowaniu jego zawartości do składu mleka kobiecego, na ile tylko technologia na to pozwoli. Unikalnej warstwy immunologicznej zamienić się nie da, stąd mleko modyfikowane nigdy nie będzie dla niemowlęcia tak samo doskonałe, jak mleko mamy. Jego skład chemiczny; jakość  i ilość białka, tłuszczu, węglowodanów oraz składników mineralnych i witamin upodabnia się do tego, jaki ma pokarm kobiecy. Skład takiego mleka projektuje się w odpowiedzi na częste niedobory, które występują u maluszków, (np. jodu, witaminy czy witaminy D) tak, aby nic nie zakłócało prawidłowego rozwoju dziecka.

Zgodnie z zaleceniami żywienia niemowląt, w przypadku, kiedy mama nie karmi dziecka, maluszek musi być karmiony mlekiem modyfikowanym, innego wyboru po prostu nie ma. Dzieci karmione piersią w drugim półroczu swojego życia powinny poznać kaszki dedykowane niemowlętom, z uwagi na fakt, że są one przygotowane na mleku modyfikowanym, wzbogacane w te składniki, których mleko mamy nie dostarcza już w należytych ilościach, a których w mleku krowim też nie znajdziemy.

Osobiście uważam, że mleko mamy oraz codzienna porcja kaszki pełnoziarnistej, bez dodatku cukru, dedykowana niemowlętom, to najlepsza kombinacja nabiału dla niemowlęcia w drugim półroczu jego życia.

-

Zapraszam do wysłuchania audycji na temat żywienia niemowląt i małych dzieci, gdzie przez 2 godziny moi goście odpowiadają na wiele trudnych pytań.

Prof. Hanna Szajewska, Kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorka Zaleceń Żywienia Niemowląt.
ekspertki programu edukacyjnego 1000 pierwszych dni dla zdrowia oraz Agnieszka Dolna i Anna Sobolewska-Wawro.

Joanna Neuhoff-Murawska.

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Data emisji: 03.07.2018


Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi. Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 


Zobacz także
Czytaj także

Psychoterapia tańcem w walce z problemami emocjonalnymi dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 18:00
Ciało i umysł są ze sobą zintegrowane. Terapia tańcem i ruchem czyli tzw. ekspresja ruchowa, pozwala dotrzeć do tego, co dzieje się w umyśle. W jakich przypadkach taka terapia może pomóc i jak wyglądają zajęcia – o tym usłyszeć można w rozmowie z ekspertami, gośćmi "Strefy rodzica”.
rozwiń zwiń