Polskie Radio Dzieciom

Rok Romantyzmu Polskiego. Jak romantyzmu uczy się w szkołach?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 17:00
Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego w związku z dwusetną publikacją pierwszego tomu "Poezji" Adama Mickiewicza, zawierającego "Ballady i romanse". W Strefie Rodzica sprawdzaliśmy, jak romantyzmu uczy się w szkołach, a także o tym, jak współcześni badacze czytają romantyzm i w jaki sposób przenika to do szkół. 
Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza Foto: Tricky_Shark/Shutterstock

Epoka romantyzmu zajmuje w Polsce istotne miejsce nie tylko w kontekście literatury, ale to właśnie nad słowem pisanym pochylamy się na lekcjach języka polskiego, omawiając poszczególne teksty romantyczne. W nich kluczem jest interpretacja. – Przede wszystkim były to utwory pisane nie na potrzeby kilkunastoletnich uczniów, tylko osób dojrzałych i zapewniam, że fenomen "Pana Tadeusza" czy "Dziadów" odkrywa się dopiero w dojrzałej lekturze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Piotrowska-Hoffman. 

Posłuchaj
59:25 2022_12_22 21_00_30_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak romantyzmu uczy się w szkołach?_Strefa Rodzica 22 grudnia godz. 21:00

Ścisłe trzymanie się narzucanych przez lata interpretacji nie jest jednak konieczne. – Staram się przekazywać chociaż namiastkę tego, co na mnie zrobiło wrażenie, kiedy odkrywałem tę epokę na studiach, czyli wychodzić z uczniami poza takie najbardziej oczywiste klisze związane z tym okresem – wyjaśnił nauczyciel języka polskiego w łódzkim liceum, Piotr Szwed. W  szkołach bowiem funkcjonuje tendencja postrzegania twórczości romantycznej przez pryzmat kilku najprostszych schematów. 

Posłuchaj
59:43 2022_12_22 22_00_25_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak romantyzmu uczy się w szkołach?_Strefa Rodzica 22 grudnia godz. 22:00

– Staram się na zajęciach pokazywać romantyków, którzy mogą być nie tylko partnerami w odkrywaniu historii i poznawaniu literatury, ale też w poszukiwaniu własnej tożsamości i indywidualności – wyjaśnił Piotr Szwed. – Staram się, by uczniowie, którzy dzisiaj, w dobie elektroniki, telefonów, smartfonów będących podstawowym narzędziem ich komunikowania się popatrzyli na romantyzm z tej drugiej perspektywy – zdradziła Teresa Wójcik. Chodzi więc nie o sam tekst, a oparcie się na współczesnych problemach, jakie nas otaczają. 

Więcej o romantyzmie z perspektywy zarówno badaczy, jak i nauczycieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: prof. Ewa Piotrowska - Hoffmann z  Zakładu Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Szwed - nauczyciel j. polskiego w VIII LO im Adama Asnyka w Łodzi, Teresa Wójcik - nauczycielka języka polskiego, doradca metodyczny.
Data emisji: 22.12.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także