X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Transport w czasach Wazów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 15:00
Co było w dawnych czasach najbardziej niezawodnym środkiem transportu? Jak najszybciej można było przewieźć towary na sprzedaż? Jak podróżowali królowie, jak szlachta, a jak ubodzy pielgrzymi? Na warsztatach dzieci dowiedzą się nieco o możliwościach i trudach podróży w czasach Wazów, oraz będą miały szansę udekorować "królewską karetę" według własnego pomysłu.
Audio
Karoca królewskiej narzeczonej  Konstancji Austriaczki  na tzw. Rolkce sztokholmskiej  przedstawiającej tryumfalny wjazd polskiego króla Zygmunta III do Krakowa z okazji jego małżeństwa z austriacką arcyksiężniczką.
Karoca królewskiej narzeczonej – Konstancji Austriaczki na tzw. "Rolkce sztokholmskiej" przedstawiającej tryumfalny wjazd polskiego króla Zygmunta III do Krakowa z okazji jego małżeństwa z austriacką arcyksiężniczką. Foto: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Anna Czekaj, Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum.

Więcej o warsztatach "Wokół królewskiego dworu".

Audycję przygotowała Marta Powałowska.

Dawno, dawno temu 25 maja godz. 15:00

-

Program o historii "Dawno, dawno temu ..." to program dzięki, któremu możecie dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących historii, szczególnie historii Polski, ale nie tylko. Dzieje naszego kraju są pasjonujące, jak nie jedna baśń... Stąd też pomysł na tytuł audycji. Razem z nami odkryjecie historyczne miejsca i związane z nimi ciekawostki oraz tajemnice. W programie nie zabraknie także tematów odnoszących się do dawnych kultur, zapomnianych miejsc, a także obyczajów. Zaprasza Marta Powałowska.

Zobacz także

Czytaj także

Moda w czasach Wazów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:00
Dziś kolejna odsłona zbliżających się warsztatów dla dzieci z cyklu wokół królewskiego dworu w Zamku Królewskim, których Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym. Kryzy, płaszcze i wąsiki, czyli moda w czasach Wazów - to temat warsztatów, które odbędą się już 9 marca. A właśnie - czym jest kryza? A może wiecie są pludry? Jeśli nie, to tego, między innymi, będziecie mogli się dowiedzieć właśnie w druga sobotę marca w Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wokół królewskiego dworu" - cykl warsztatów w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 15:15
Czterysta lat temu ludzie ubierali się zupełnie inaczej niż dziś. Oczywiście nosili buty, koszule, sukienki, spodnie ale tylko troszkę przypominały nasze współczesne. Na dworze królewskim należało pokazać się w stroju pięknym i bogatym "Krawiec Jan nie żałował nań srebrnych koronek, zielonych guzików i srebrnych pometek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zegary króla Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 15:00
Król Zygmunt III Waza był wyjątkowym władcą. Pod względem zdolności plastycznych nie miał sobie równych wśród innych monarchów. Tworzył własnoręcznie zegary o skomplikowanych mechanizmach z poruszającymi się postaciami, drogocenne przedmioty ze srebra i złota inkrustowane drogimi kamieniami. Często ofiarowywał te precjoza jako dyplomatyczne podarunki innym władcom lub głowom kościoła. Prezent od króla to był wyjątkowy dar a podarunek wykonany królewską ręką uchodzić mógł za bezcenny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność na królewskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 15:00
Zastanawialiście się kiedyś co robiono w wolnym czasie na dworze Wazów? Gdzie i co jedzono, w co się ubierano, o czym rozmawiano. Dziś kolejna odsłona warsztatów "Wokół królewskiego dworu" na Zamku Królewskim w Warszawie, a w niej poznamy życie królewskiego dworu w czasach największego rozkwitu Rzeczypospolitej. Przeniesiemy się do wnętrz, w których żyli królowie i magnaci.
rozwiń zwiń