X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wystawa "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII w."

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 15:00
Wyjątkowa wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum pozwoli nam przenieść się do królewskiego skarbca i z bliska obejrzeć najcenniejsze klejnoty ostatnich Jagiellonów i kolejnych królów z dynastii Wazów.
Audio
Tzw. wieniec Bony  fragment monstrancji z Podkamienia, Lwów (wykonany przed 1668), Kraków, Klasztor OO. Dominikanów
Tzw. wieniec Bony – fragment monstrancji z Podkamienia, Lwów (wykonany przed 1668), Kraków, Klasztor OO. DominikanówFoto: zamek-krolewski.pl / Jakub Śliwa

Biżuteria tamtych czasów to ozdoba stroju zarówno kobiet i mężczyzn. Panie nosiły naszyjniki z setek pereł oraz diademy na głowach a panowie przypinali sobie brosze z perłami lub rubinami do kapeluszy, włosów a nawet peruk.

Popularne były zwłaszcza złote łańcuchy orderowe, które mówiły wszem i wobec do jakiego zakonu rycerskiego dana osoba należy. Podczas zamkowych warsztatów wspólnie stworzymy olśniewającą XVII wieczną biżuterię.

Więcej informacji o wystawie "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku" na stronie interentowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Marta Tarnawska.

Audycję przygotowała Marta Powałowska.

Dawno, dawno temu 29 czerwca godz. 15:00

-

Program o historii "Dawno, dawno temu ..." to program dzięki, któremu możecie dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących historii, szczególnie historii Polski, ale nie tylko. Dzieje naszego kraju są pasjonujące, jak nie jedna baśń... Stąd też pomysł na tytuł audycji. Razem z nami odkryjecie historyczne miejsca i związane z nimi ciekawostki oraz tajemnice. W programie nie zabraknie także tematów odnoszących się do dawnych kultur, zapomnianych miejsc, a także obyczajów. Zaprasza Marta Powałowska.


Zobacz także

Czytaj także

Moda w czasach Wazów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:00
Dziś kolejna odsłona zbliżających się warsztatów dla dzieci z cyklu wokół królewskiego dworu w Zamku Królewskim, których Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym. Kryzy, płaszcze i wąsiki, czyli moda w czasach Wazów - to temat warsztatów, które odbędą się już 9 marca. A właśnie - czym jest kryza? A może wiecie są pludry? Jeśli nie, to tego, między innymi, będziecie mogli się dowiedzieć właśnie w druga sobotę marca w Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność na królewskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 15:00
Zastanawialiście się kiedyś co robiono w wolnym czasie na dworze Wazów? Gdzie i co jedzono, w co się ubierano, o czym rozmawiano. Dziś kolejna odsłona warsztatów "Wokół królewskiego dworu" na Zamku Królewskim w Warszawie, a w niej poznamy życie królewskiego dworu w czasach największego rozkwitu Rzeczypospolitej. Przeniesiemy się do wnętrz, w których żyli królowie i magnaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transport w czasach Wazów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 15:00
Co było w dawnych czasach najbardziej niezawodnym środkiem transportu? Jak najszybciej można było przewieźć towary na sprzedaż? Jak podróżowali królowie, jak szlachta, a jak ubodzy pielgrzymi? Na warsztatach dzieci dowiedzą się nieco o możliwościach i trudach podróży w czasach Wazów, oraz będą miały szansę udekorować "królewską karetę" według własnego pomysłu.
rozwiń zwiń