Polskie Radio Dzieciom

Zabór austriacki i kwestia Śląska Cieszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:45
Austria była państwem, które wzięło udział w dwóch rozbiorach Polski: pierwszym (1772) i trzecim (1795). Obszar zabrany przez Austriaków stanowił 11% terytorium Polski w granicach z 1772 i nosił nazwę Królestwa Galicji i Lodomerii, zwykle jednak określa się go krótko Galicją.
Rynek w Cieszynie
Rynek w Cieszynie Foto: shutterstock.com

Dzisiaj przyjrzymy się kwestia Śląska Cieszyńskiego, który choć należał do monarchii Habsburgów w większości zamieszkany był przez Polaków. Jakie spowodowało to konsekwencje? Jak postąpiono, kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku?

Posłuchaj
59:39 [DAB]Dzieciom (PCM) 10 październik 2020 15_00_03_DDT_.mp3 10.10.2020 Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi wspólnie z naszym gościem, dr Sebastianem Adamkiewiczem z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

"Polska pod zaborami. Zabór austriacki" to cykl, który towarzyszy nam podczas tegorocznych rozważań na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Galicja to potoczna nazwa ziem dawnej Rzeczypospolitej pod zaborem austriackim.

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 10.10.2020

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!Zobacz także
Czytaj także

Polska pod zaborami. Galicja, czyli historia w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 16:45
Galicja była ośrodkiem spisków patriotycznych, które doprowadziły do rewolucji krakowskiej i próby powstania narodowego w Galicji. Ale w miejscu tym kwitło także życie kulturalne, rozwijała się prasa i twórczość wielu artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działalność niepodległościowa w zaborze austriackim

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 16:45
Czy w zaborze austriackim możliwe były jakiekolwiek działania patriotyczne? Czy mieszkający tam Polacy nie zapomnieli o swojej Ojczyźnie? W jaki sposób można było wyrażać miłość do swojego kraju, a za co groziły kary?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura polska pod zaborem austriackim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:45
Kraków stał się ważnym ośrodkiem wychowawczym i miejscem spotkań wybitnych intelektualistów i ludzi kultury. Studia dawały nie tylko rozwój intelektualny i naukowy, ale także kulturalny młodego człowieka - to tutaj wielu młodych studentów po raz pierwszy zetknęło się z kulturą polską.
rozwiń zwiń