Polskie Radio Dzieciom

Jubileusz 50. odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 16:45
50 lat temu, 20 stycznia 1971 roku, zdecydowano o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas II wojny światowej uległ on całkowitemu zniszczeniu.
Audio
  • 23.01.2021 Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)
Organizacja wydarzeń upamiętniających rocznicę decyzji o odbudowie zakończy się w roku 2024, w 40. rocznicę udostępnienia Zamku Królewskiego społeczeństwu.
Organizacja wydarzeń upamiętniających rocznicę decyzji o odbudowie zakończy się w roku 2024, w 40. rocznicę udostępnienia Zamku Królewskiego społeczeństwu.Foto: zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski w Warszawie, symbol państwa polskiego, grabiony i sukcesywnie niszczony, wysadzony został w powietrze przez wojska niemieckie we wrześniu 1944 roku. Po wielu latach niepewności o losy budowli i długim okresie wstrzymywania odbudowy przez władze komunistyczne decyzja o rekonstrukcji gmachu spotkała się z ogromnym entuzjazmem społeczeństwa.

30 sierpnia 1984 roku dokonano uroczystego otwarcia Zamku, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat. Ostatecznym zwieńczeniem odbudowy było otwarcie w 2009 roku odtworzonych Arkad Kubickiego. Zamek wraz ze Starym Miastem w Warszawie został wpisany w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ramach obchodów zaplanowano wydarzenia zarówno odwołujące się do historycznej przeszłości, jak i promujące obecną działalność Zamku. Będzie to między innymi seria wystaw, z dziełami sprowadzonymi z zagranicy, a także ze zbiorów polskich.

Więcej informacji o przebiegu rocznicowych uroczystości na stronie: Jubileusz 50. odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji w Zamek Królewski - Muzeum

Posłuchaj
59:36 Dzieci_AAC 2021_01_23-15-00-27_DDT_.mp3 23.01.2021 Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu) 

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 23.01.2021

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Ferie po królewsku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 16:45
Po raz pierwszy siedem Rezydencji Królewskich zaprezentuje wspólne przedsięwzięcie dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową – "Ferie po królewsku online w siedmiu rezydencjach królewskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ferie po królewsku online" w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 16:45
Dzisiaj, w ramach trwających "Ferii po królewsku online w siedmiu rezydencjach królewskich" zawitaliśmy do Zamku Królewskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń