Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Osobowości, których losy splecione były z Zamkiem Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 16:35
Ostatnio w naszym cyklu poznaliśmy artystów, którzy byli związani z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Tym razem przyjrzymy się osobowościom związanym z tym miejscem np. Paul Tremo, Stefan Żeromski, Ignacy Mościcki.
W Zamku Królewskim w Warszawie można zwiedzać stałą wystawę Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie
W Zamku Królewskim w Warszawie można zwiedzać stałą wystawę "Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie"Foto: PAP/Leszek Szymański

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku Zamek Królewski w Warszawie został oddany do dyspozycji najpierw naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, a następnie prezydentów RP.

Prezydentura Gabriela Narutowicza trwała zbyt krótko, by zdążył urządzić się na zamku, ale już Stanisław Wojciechowski, chociaż rezydował w Belwederze, część swojej politycznej i reprezentacyjnej aktywności realizował również w historycznej siedzibie królów.

Po 1926 roku prezydent Ignacy Mościcki zdecydował się nie tylko urzędować, ale także zamieszkać w zamkowych apartamentach. Przez kolejne 13 lat do zamku przybywali dyplomaci i głowy państw, odbywały się tu spotkania polityków, przyjęcia oficjalne i prywatne audiencje. Zamek ponownie stawał się symbolem, nośnikiem idei niepodległego państwa polskiego i wizytówką jego najwyższych władz.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Wojciech Siwek Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

Posłuchaj
59:27 2023_07_22 15_00_05_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 22 lipca godz. 15:00

Audycja jest częścią cyklu "Wakacyjny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie z historią w tle"

Posłuchaj wszystkich odcinków cyklu:

* * *

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 22.07.2023

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Władcy Polski w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 16:35
Podczas kolejnej odsłony naszego cyklu "Wakacyjny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie z historią w tle" poznajemy władców, dzięki którym Zamek Królewski w Warszawie nazywany jest Królewskim. Przyglądamy się również dynastiom, które związane są z Zamkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Artyści powiązani z Zamkiem Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 16:35
Zamek Królewski w Warszawie to miejsce, z którym związanych było i jest wielu artystów. Jakie dzieła można odnaleźć, spacerując po Zamku? Których artystów koniecznie należy wymienić, kiedy przyglądamy się temu zabytkowi z perspektywy historyka sztuki? 
rozwiń zwiń