Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Wakacyjny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie z historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 16:35
Zamek Królewski w Warszawie to miejsce wyjątkowe. Jego piękna architektura i bogata historia przyciągają odwiedzających z całego świata. Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń i pełnił funkcję rezydencji królewskiej. 
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie Foto: Shutterstock/krivinis

Dziś Zamek Królewski to imponujące muzeum, które prezentuje niezwykłą kolekcję dzieł sztuki i eksponatów związanych z polską historią. Spacerując po jego salach, można poczuć ducha przeszłości i odkryć tajemnice dawnej Polski. Zamek Królewski w Warszawie to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również symbol dumy i piękna naszego kraju.

W Polskim Radiu Dzieciom prezentujemy cykl audycji poświęconych wyjątkowemu miejscu - Zamkowi Królewskiemu w Warszawie

Naszym gośćmi będą pracownicy Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

Zapraszamy na kolejne audycje z cyklu:

24.06.22 - Historia Zamku Królewskiego w Warszawie jako budowli

Kiedy powstał Zamek, oraz o jego przebudowie, rozbudowie i odbudowie dowiemy się podczas pierwszego wakacyjnego programu.
Gość: Dominika Jackowiak z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.

1.07.22 - Losy Zamku Królewskiego podczas najgłośniejszych wydarzeń historycznych

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie sięga czasów średniowiecza. W tym czasie miały miejsce wydarzenia, które odcisnęły piętno na Polsce i Polakach. Co się wówczas działo z Zamkiem Królewskim w Warszawie? Jaki miało na niego wpływ? O tych i wielu innych kwestiach związanych z tematem porozmawiamy podczas audycji.
Gość: Sławek Szczocki z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

8.07.22 - Polscy władcy i Zamek Królewski w Warszawie

Podczas kolejnej odsłony naszego cyklu poznamy władców, dzięki którym Zamek Królewski w Warszawie nazywany jest Królewskim. Przyjrzymy się również dynastiom, które związane są z Zamkiem. Gość: Sławek Szczocki z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

15.07.22 - Artyści powiązani z Zamkiem Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie to miejsce, z którym związanych było i jest wielu artystów. Jakie dzieła można odnaleźć, spacerując po Zamku Królewskim? Których artystów koniecznie należy wymienić, kiedy przyglądamy się Zamkowi z perspektywy historyka sztuki? Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukamy w dzisiejszej audycji. Gość: Agnieszka Lichacz z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

22.07.22 - Osobowości, których losy splecione były z Zamkiem Królewskim w Warszawie

Ostatnio w naszym cyklu poznaliśmy artystów, którzy byli związani z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Tym razem przyjrzymy się osobowościom związanym z tym miejscem np. Paul Tremo, Stefan Żeromski, Ignacy Mościcki.
Gość: Wojciech Siwek z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

29.07.22 - Spacer po zakamarkach Zamku Królewskiego w Warszawie

Dzisiaj zwiedzimy Zamek Królewski w Warszawie wraz z miejscami, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.
Gość: Paulina Jasny z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

5.08.22 - Skarby Zamku Królewskiego w Warszawie

Co kryje skarbiec Zamku Królewskiego w Warszawie? Czy wszystkie królewskie skarby przetrwały do naszych czasów? O wszelkich skarbach związanych z Zamkiem dowiecie się w dzisiejszym programie.
Gość: Tomasz Drapała z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

12.08.22 - Zawody i rzemiosła, które uprawiano na Zamku Królewskim w Warszawie - te znane i te zapomniane

Zamek Królewski w Warszawie to miejsce, które kojarzymy bezsprzecznie z władcami naszego kraju. Warto jednak zaznaczyć, że na Zamku Królewskim pracowało i mieszkało wiele innych osób. Osób, które pracowały w Zamku i pełniły mniej lub bardziej odpowiedzialne funkcje.
Gość: Marta Tarnawska z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

19.08.22 - Zamek Królewski a mieszkające w nim dzieci

Na Zamku Królewskim w Warszawie oprócz królów, królowych, artystów i najróżniejszych innych dorosłych osób, mieszkały również dzieci. To właśnie im będzie poświęcona dzisiejsza odsłona naszego cyklu. Jak spędzały swój czas królewskie dzieci? Jakie miały obowiązki? O tych i innych ciekawostkach związanych z tematem dowiecie się jeżeli spędzicie sobotnie popołudnie razem z nami.
Gość: Wojciech Siwek z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

26.08.22 - Podsumowanie cyklu "Wakacyjny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie z historią w tle"

Podczas ostatniego wakacyjnego spotkania podsumujemy zdobyte wiadomości, wsłuchując się we fragmenty tegorocznego cyklu.

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM 

Audycję przygotowuje i prowadzi Marta Powałowska.

Zapraszamy na audycję "Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Kuchnia na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 16:45
Na czym i czym jadano na dworze Stanisława Augusta? Gdzie jadano obiady czwartkowe pod patronatem króla Stanisława Augusta i kucharza Paula Tremo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Jan II Kazimierz Waza

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 16:35
Jan II Kazimierz Waza powszechnie uważany jest za jednego z najgorszych władców w naszej historii. Czym zasłużył sobie na taką ocenę? Jak wyglądała biografia ostatniego polskiego króla z dynastii Wazów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Aleksander Fredro - twórca polskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 14:00
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. "W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich" wskazano w uchwale.
rozwiń zwiń