X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak skorzystać z witaminy D latem?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 08:00
Świadomość, jak istotną rolę w procesie mineralizacji kości i zębów odgrywa witamina D jest coraz większa. Rozwój nauki pokazuje z dnia na dzień, że jej właściwe spożycie wiąże się też z profilaktyką chorób naczyniowo-sercowych. Tymczasem 94 % małych dzieci nie otrzymuje jej w dostatecznej ilości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Badania takie przeprowadził PINTUT pod kierownictwem prof. Haliny Weker z Instytutu Matki i Dziecka. Ich wynik jest zatrważający.

Dlaczego poruszamy ten temat latem, kiedy to na skutek promieniowania słonecznego witamina D syntetyzowana jest w skórze? Na pierwszy rzut oka nie ma się czym martwić, witana D „rozdawana jest za darmo”. Otóż, nie wszyscy lekarze są zadowoleni z wszechobecnych promieni słonecznych. Dermatolodzy i onkolodzy z dużą obawą podchodzą do kąpieli słonecznych, doradzając stosowanie u dzieci (i nie tylko u nich) kremów z filtrami UV, chroniących skórę przed poparzeniem i poważnymi chorobami skóry. Jednak ta ochrona wiąże się z ograniczeniem syntezy witaminy D.
Mimo tych sprzeczności można pogodzić profilaktykę krzywicy i próchnicy z profilaktyką chorób skóry: wystarczy zmienić nieco stare nawyki, kiedy to jeszcze przed wyjściem na plażę smarowaliśmy dziecko kremem z filtrem UV, aby ten wchłonął się zanim jeszcze nasza pociecha wybiegła na pełne słońce. Aby doszło do syntezy witaminy D w skórze wystarczy 15-30 minut ekspozycji na słońce, dopiero po tym czasie sięgamy po krem UV. Pamiętajmy, aby co 2 godziny wcierać go ponownie w skórę.

Co jednak w przypadku, jeśli niebo jest zachmurzone, pada deszcz lub jest słonecznie, ale na tyle chłodno, że nasz maluch biega w długich spodniach i z długim rękawem? W takiej sytuacji do syntezy witaminy D w skórze nie dochodzi, należy sięgnąć po jej suplement z apteki zupełnie, jak w okresie jesienno - zimowym.

O czym warto pamiętać? Nasz organizm jest w stanie zmagazynować zapasy witaminy D na okres najwyżej 2 miesięcy, zatem nie wystarczy nam tej słonecznej witaminy na całą zimę. Wraz z nastaniem jesieni trzeba będzie zaprzyjaźnić się na nowo z suplementem witaminy D, pod naszą szerokością geograficzną nie ma innej rady! W swoim czasie będę o tym przypominać.

Autorka: Joanna Neuhoff-Murawska (Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom).

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do wysłuchania audycji załączonej do artykułu na stronie Polskiego Radia Dzieciom. Gościem Joanny Neuhoff-Murawskiej, był ekspert w tej dziedzinie, prof. Dr hab. Paweł Płudowski z Centrum Zdrowia Dziecka.

Polskie Radio Dzieciom, to przestrzeń wszystkich: dzieci i dorosłych. Tych, dla których świat stoi otworem, ale kryje w sobie wiele tajemnic i tych którzy weszli w niego już dawno, ale wciąż jest dla nich zagadką. Zapraszamy do słuchania audycji zarówno maluchy, jak i przedszkolaki, uczniów, studentów i oczywiście rodziców.

ramówce tej całodobowej stacji radiowej znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci oraz  pasmo wieczorne kierowane do osób dorosłych - kompendium wiedzy w zakresie wychowania, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. 
Staramy się ukazywać rodzicom różne rozwiązania, porady dotyczące wychowywania dzieci i pomagać w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Poprzez audycje pełne dźwięków rozwijamy wyobraźnię i budujemy w dziecku kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.

Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową www.polskieradiodzieciom.pl, profil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ oraz konto na Instagramie.
Tam można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.

jo

Zobacz także

Czytaj także

Dr Witaminka - piramida żywieniowa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić oczy dziecka w okresie letnim?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:00
Szkodliwe promieniowanie UV może wbrew pozorom być większe zimą ale o ochronie oczu przed nim zaczynamy zazwyczaj myśleć najczęściej dopiero latem. Oczy dziecka są szczególnie narażone na ich działanie. Jak chronić oczy przed różnymi zagrożeniami, które czyhają podczas wakacyjnych wyjazdów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne zbiory w lesie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 10:00
Spacer z dzieckiem po lesie, grzybobranie, czy wyprawa na jagody, są jedną z letnich form spędzenia czasu. Jednak czasem zjedzenie potrawy z grzybów kończy się tragicznie, podobnie, jak zjedzenie nieumytych jagód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nadmiar cukru może wyrządzić dziecku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 15:30
"Cukrofobia" jest tak samo niepożądana, jak pozwalanie dziecku na zjedzenie zawartości całego plecaka słodyczy podczas jednej wycieczki.
rozwiń zwiń