Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom świętuje odzyskanie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:00
W 2019 roku świętujemy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada to wyjątkowy dzień, Polskie Radio Dzieciom przygotowało z tej okazji wiele specjalnych audycji, koncertów i innych atrakcji. Będą to m.in. dwa koncerty ”Oczami dziecka – Niepodległość” i ’Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej” oraz festiwal Niepodległa. Koncert, który odbędzie się w studiu Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia objęty został honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.
Polskie Radio Dzieciom
Polskie Radio DzieciomFoto: PRD

”Oczami dziecka – Niepodległość” to wydarzenie zaplanowane na 12 listopada, w studiu Szpilmana. Laureaci II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Patriotycznej ”Płytoteka”, Chór Akademii Teatru Muzycznego oraz Chór z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie zaprezentują się w repertuarze patriotycznym wzbogaconym o kilka pięknych polskich w stylu retro z lat 80-tych i 90-tych. Koncert będzie transmitowany na antenie PRD w audycji ”Muzyczne Podróże”. Zaplanowany jest również streaming koncertu na profilu Facebook Polskiego Radia Dzieciom oraz stronie www.polskieradiodzieciom.pl.

10 listopada w studiu Lutosławskiego odbędzie się koncert nie tylko dla dzieci z cyklu "Śpiewajmy z Agatą Steczkowską". Na scenie wystąpi Agata Steczkowska wraz ze swoim chórem wielopokoleniowym i zaprezentuje piosenki patriotyczne. Podczas wydarzenia poznamy efekty prób emitowanych na antenie Polskiego Radia Dzieciom w każdą sobotę o godzinie 11.00.

11 listopada odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Podczas tego wydarzenia Polskie Radio Dzieciom zaplanowało specjalne aktywności. Będzie zatem okazja do spotkania dziennikarzy i reporterów stacji.
”Warsztaty młodego reportera” -  prowadzone przez reporterkę PRD Julię Rozbiecką. To spotkanie z reporterem tej całodobowej stacji, podczas którego dzieci poznają tajniki pracy reportera: dowiedzą się o narzędziach pracy, nagrają materiał dźwiękowy, zobaczą jak się go montuje. Dodatkowo spotkanie to zaowocuje nagraniem rozmowy z dziećmi, która będzie wyemitowana w audycjach PRD jako reportaż z tego wydarzenia.
Familijny quiz na temat historii, ważnych momentów w dziejach Polski, wątków niepodległościowych przeprowadzony przez autorkę audycji ”Dawno, dawno temu” Martę Powałowską.
Więcej o festiwalu na www.niepodległa.gov.pl

Ponadto na antenie Polskiego Radia Dzieciom emitowane będą audycje nawiązujące tematyką do Odzyskania przez Polskę niepodległości:

8 listopada o 17.15 w audycji ”Rodzina pod żaglami” autorzy opowiedzą o znaczeniu bandery podnoszonej na statku czy na jachcie. Na morzu było to istotne od wieków, bo w czasach licznych konfliktów militarnych po banderze rozpoznawano ”przyjaciel” czy ”wróg”. Jakie jest jej współczesne znaczenie? Kto może nosić banderę? Gdzie na jachcie podnosimy banderę?​ Czym są proporce? Na te pytania odpowiedzą autorzy audycji – żeglująca rodzina.

9 listopada o 10:00 w audycji ”Rodzinny w-f” odbędzie się transmisja z niepodległościowego turnieju piłkarskiego dla dzieci z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Turniej nawiązuje do rozgrywek z 1939 r., niedokończonych z powodu wybuchu II wojny światowej. Na stadionie im. gen Kazimierza Sosnkowskiego (Stadion Polonii Warszawa) zmierzy się ponad 350 zawodników z 16 klubów sportowych w dwóch kategoriach wiekowych (U-9 i U-11), również z zagranicy. Więcej informacji www.niezwyciezeni.org.pl.
Patronat nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom.

11 listopada o 15.00 w audycji ”Dawno, dawno temu” goście z Muzeum Historii Polski opowiedzą o wydarzeniu, które odbędzie się 11 listopada w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Porozmawiamy o przestrzennej grze "Drogi do niepodległości" oraz przedstawieniu opartym na fragmentach książki Bronisławy Ostrowskiej "Bohaterski miś". Poszukamy także wspólnie odpowiedzi na pytanie czym jest nieodległość i patriotyzm. Więcej informacji na stronie 14 Przystanek Niepodległość.
Patronat nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom.

10 listopada o godzinie 15.00 w audycji ”Zapraszamy do stołu” W audycji o tym co jadali żołnierze polscy w czasach zaborów, II wojny światowej i na misjach pokojowych? Skąd wzięła się wojskowa grochówka?  Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć właśnie w naszej kulinarnej audycji, której goście z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Porozmawiamy również o książce ”Kotły i menażki – żołnierskie smaki dawniej i dziś”.

11 listopada o godzinie 11.00 ”Leszek i Mis Michaś” opowiedzą o hymnie, fladze i symbolach narodowych zaś o 12.00, tak jak codziennie od poniedziałku do piątku, będzie można usłyszeć hymn Polski. O godzinie 18.00 w audycji ”Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” tematem będą polskie osiągnięcia,  czym nasz kraj mógłby się pochwalić całemu światu od ludzi sportu, kultury, polityki po wynalazki, tradycje, unikatowe zwyczaje czy jedzenie. W audycji muzycznej dla rodziców o 23.00 Adam Dobrzyński zaprezentuje muzykę wyłącznie polskich wykonawców.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom świętuje odzyskanie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 17:17
W 2018 świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to wyjątkowy dzień, Polskie Radio Dzieciom przygotowało z tej okazji wiele specjalnych audycji, koncertów i innych atrakcji. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oczami Dziecka – Niepodległość". Koncert patriotyczny Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 10:00
Po zeszłorocznym sukcesie tego wyjątkowego wydarzenia, Polskie Radio Dzieciom zaprosiło dziś na kolejną odsłonę koncertu "Oczami Dziecka – Niepodległość". W Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana, młodzi artyści zaprezentowali repertuar patriotyczny i polskie piosenki z lat 80-tych i 90-tych.
rozwiń zwiń