Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego pszczoły są tak ważne dla przyrody?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 22:47
W "Bajkowym Ogrodzie" z okazji przypadającego na 20 maja światowego Dnia Pszczół, opowiadaliśmy o roślinach przez nie lubianych. Szacuje się, że od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4 tys. odmian warzyw.   
Audio
  • Dlaczego pszczoły są tak ważne dla przyrody? (Bajkowy ogród/Polskie Radio Dzieciom)_16.05.2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Dbanie o pszczoły i inne stworzenia owadopylne jest bardzo ważne dla zachowania równowagi w przyrodzie. Kiedy zabraknie pszczół, zabraknie także wielu owoców, drzew i roślin. Dziurawiec, kaczeniec, mak, sasanka - są barwne, a w głębi kwiatu mają ukryte miodniki. Wydzielają też zapach, który jest atrakcyjny dla zapylających je owadów. 

W "Bajkowym ogrodzie" usłyszeć można także o kwiatach, które przywabiają owady i drzewach, które są owadom bardzo potrzebne.Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Prowadzi: Pascal Kaczorowski
Data emisji: 16.05.2019
Audycja "Bajkowy ogród" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 12.00 – 13.00

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

jo


Zobacz więcej na temat: edukacja przyrodnicza
Zobacz także
Czytaj także

15 maja. Dzień niezapominajki - kwiatka z bajki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 18:14
15 maja to dla Zosiek imieniny, a dla ogrodników ta zwana "zimna zośka" czyli ostatnie przymrozki przed latem. Dla wszystkich, którzy lubią kwiaty ten dzień kojarzyć się może z obchodzonym w Polsce od 2002 roku Dniem niezapominajki. To niebieskie, białe lub różowe kwiatki z małym oczkiem. Najczęściej spotykamy je na łąkach, polach i ogródkach. Czasami nazywane są też z języka rosyjskiego - niezabudką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Które zwierzęta budzą się z zimowego snu?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 08:00
Kontynuujemy naszą podróż po krainie zwierząt, które budzą się z zimowego snu. Ostatnio przemierzaliśmy podniebną krainę, aby przyjrzeć się ptakom, które stają aktywne, gdy wiosna rozpoczyna swoje panowanie. Natomiast tym razem przyjrzymy się ssakom, które dosłownie budzą się z zimowego snu. Będą to niedźwiedzie brunatne, borsuki i jeże.. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe leśne śpiochy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 08:00
Wiewiórki wiodą samotne życie mieszkając w dziuplach lub w gniazdach ptaków. Czasem same budują gniazda w koronach drzew, w rozwidleniu gałęzi. Są aktywne w dzień i nie zapadają w sen zimowy. Czy lubią długo pospać?
rozwiń zwiń