Polskie Radio Dzieciom

Czym jest wyspa i co ją różni od półwyspu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 19:56
Szczurom lądowym wydaje się czasem, że morza i oceany to takie bezdroża i bezkres oraz, że czasem przez lornetkę można zobaczyć jakąś chmurę. Tymczasem na morskich mapach znaleźć można mnóstwo wysp. Bohaterowie audycji "Leszek i Miś Michaś" zastanawiali się jak powstały wyspy i jakimi przyprawami pachną.

Leszek i Mis Michaś zainteresowali się tematem wysp. Zastanawiali się czym w ogóle jest wyspa i czemu to własnie na ich terenach znajdują się wulkany, a także czym są białe plamy na mapach.

Posłuchaj
57:54 Miś michaś_29.06.mp3 Czym jest wyspa i jak powstaje (Leszek i Miś Michaś/Polskie Radio Dzieciom)_29.06.20. 

Oprócz wysp, które powstały w sposób naturalny, istnieją też wyspy utworzone w sposób sztuczny. Takie wyspy występują np. w Emiratach Arabskich.

W audycji usłyszeć można także opowieść o książce "Dzieci Kapitana Granta", która jest słynną książką Juliusza Verne'a. Nie zabraknie także wyjaśnień czym jest atol, archipelag czy laguna oraz czemu Mierzeja Helska nie jest już wyspą. 
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja : Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 29.06.2020.
Godz. emisji: 11.00.

Audycja "Leszek i Miś Michaś" w pn. wt. i czw. w godz. 11.00 - 12.00.

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.

Polskie Radio Dzieciom to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Można go słuchać przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz darmową aplikację na smartfony. Wybrane audycje dla dzieci i rodziców, słuchać można także na platformie Polskiego Radia podcasty.poskieradio.pl oraz w aplikacji Polskiego Radia.

Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz więcej na temat: Miś Michaś edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Jak wygląda Hiszpania? Smok Adaś i jego wyprawa w czasie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 20:48
Smok Adaś i Wojtek zaprosili dziś słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom na kolejną wyprawę w czasie. Niedawno odbyli już wyprawę do wioski Gallów, a potem pracowali przy budowie katedry w Barcelonie. Tym razem z kryzysowego studia radiowego wyruszyli do Andaluzji, a właściwie do miejscowości Palos de la Frontera - z tego portu Krzysztof Kolumb wypłynął na pierwszą wyprawę do Ameryki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to było z rejsem Titanica?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:10
Leszek opowiedział Michasiowi jedną z częściej wspominanych morskich historii. Ponad 100 lat temu transatlantyk brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa sprawiła, że zmieniły się zasady bezpieczeństwa morskiego.
rozwiń zwiń