Polskie Radio Dzieciom

Jak wyglądała szkoła sprzed wielu, wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 16:51
Zastanawialiście się czasem jak dawniej wyglądała szkoła? Kiedy wasze prababcie były małe w szkole królowały wieczne pióra, kałamarze i kleksy w zeszytach, a jeśli komórka - to tylko taka na miotłę.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Kiedy mali byli wasi rodzice największym uczniowskim marzeniem był zagraniczny kolorowy piórnik i kilkanaście kolorów kredek, albo zegarek - elektroniczny i z kalkulatorem. Jak to dawniej w szkole było - właśnie o tym na początku roku szkolnego rozmawiali Miś Michaś i Leszek.


Posłuchaj
53:23 miś michaś 01.09.mp3 Jak wyglądała szkoła przed kilkudziesięcioma laty? (Leszek i Miś Michaś/Polskie Radio Dzieciom)_01.09.2020.

 

Leszkowa zagadka była o przedmiocie, bez którego trudno jest uczniom coś wytłumaczyć. Z dziadkiem Ignacym Michaś porozmawiał o tym, w jaki sposób dawno temu ludzie się uczyli, a czwarte śniadanie, które Miś Michaś zazwyczaj jada w porze swojej audycji, było pyszne, ale trochę nie szkolne.

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 01.09.2020.
Godz. emisji: 11.00.

Audycja "Leszek i Miś Michaś" w pn. wt. i czw. w godz. 11.00 - 12.00

 

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. W każdej audycji nasi bohaterowie zaproponują Wam przepis na super smakołyk, a może także pomysł na zabawę lub kierunek podróży. 

-- 

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

 

 

Zobacz więcej na temat: Miś Michaś
Zobacz także
Czytaj także

Co jada się na świecie. O przysmakach kuchni francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:09
Próbowanie nowych smaków jest dla wielu osób bardzo ważne, podobnie jak zwiedzanie nowych miejsc. Niektórych potraw wręcz nie wypada przeoczyć. Jeśli pojedziemy do Austrii, czekają na nas sznycle wiedeńskie, w Anglii słynna niedzielna pieczeń, a frytki w Belgii. W Polsce to naleśniki, bigosy, pierogi, mleczne, mączne. Dlatego Leszek opowiedział Michasiowi o kuchni świata. O tym, kto lubi zjadać żaby, ośmiornice, goudę, kalafiory, karczochy, fenkuły, cepeliny i jakimi daniami chwalimy się w różnych krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest kontrast?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 10:00
Upał różni się od chłodu, kolor czarny od białego, a malutki kotek od dużego lwa. Leszek opowiedział Michasiowi o kontrastach. Także w cotygodniowej zagadce, która tym razem była trudniejsza niż poprzednia i opowiadała o czarno-białym ssaku, który pływa w wodzie, a czasem nawet skacze ponad nią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wzięło się koło?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 09:44
Zdarza się, że mówimy że ktoś "na okrągło coś ogląda" lub , że "robi okrągłe oczy". Zdarza się te usłyszeć o okrągłych rodzicach i o tym, że ktoś się zaokrąglił. Wszędzie tu pojawia się koło. Miś Michaś i Leszek w najnowszej audycji próbowali poznać tajemnicę koła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest wyspa i co ją różni od półwyspu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 19:56
Szczurom lądowym wydaje się czasem, że morza i oceany to takie bezdroża i bezkres oraz, że czasem przez lornetkę można zobaczyć jakąś chmurę. Tymczasem na morskich mapach znaleźć można mnóstwo wysp. Bohaterowie audycji "Leszek i Miś Michaś" zastanawiali się jak powstały wyspy i jakimi przyprawami pachną.
rozwiń zwiń