X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Co jada się na świecie. O przysmakach kuchni francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:09
Próbowanie nowych smaków jest dla wielu osób bardzo ważne, podobnie jak zwiedzanie nowych miejsc. Niektórych potraw wręcz nie wypada przeoczyć. Jeśli pojedziemy do Austrii, czekają na nas sznycle wiedeńskie, w Anglii słynna niedzielna pieczeń, a frytki w Belgii. W Polsce to naleśniki, bigosy, pierogi, mleczne, mączne. Dlatego Leszek opowiedział Michasiowi o kuchni świata. O tym, kto lubi zjadać żaby, ośmiornice, goudę, kalafiory, karczochy, fenkuły, cepeliny i jakimi daniami chwalimy się w różnych krajach.
Audio
  • Przysmaki kuchni francuskiej (Leszek i Miś Michaś/Polskie Radio Dzieciom)_04.06.2020.
Francuskie tradycyjne przekąski - wyśmienite sery podane z owocami
Francuskie tradycyjne przekąski - wyśmienite sery podane z owocamiFoto: Shutterstock.com/PHOTOCREO Michal Bednarek

Zagadką Leszka było danie serwowane w wielu miejscach świata, które także w Polsce zna wiele osób.Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o pysznościach kuchni francuskiej. Na Czwarte Śniadanie Leszek zaserwował wyśmienity wiersz, zupełnie jakby pisany w hołdzie panu Brzechwie, przepis na zupę jarzynową.
Czy rzeczywiście jest tak jak mówił Miś, że we Francji, tak jak na filmach ludzie "tylko jedzą i rozmawiają"? W jakim mieście kuchnia francuska jest najbardziej różnorodna i które z serwowanych w Polsce dań pochodzą z Francji? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja : Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 04.06.2020.
Godz. emisji: 11.00.
Audycja "Leszek i Miś Michaś" w pn. wt. i czw. w godz. 11.00 - 12.00 

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.


jo

Zobacz więcej na temat: Miś Michaś
Zobacz także

Czytaj także

Podróż w poszukiwaniu starych statków

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 08:00
Pewnego wiosennego dnia, Leszek i Miś Michaś postanowili wyruszyć w rejs. Chcieli poznać najpiękniejsze miasta portowe naszego kontynentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarte śniadanie Misia Michasia i zagadka Leszka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 22:16
Jajka, pasztety,wędliny szynki i kiełbasy... Miś Michaś wraz z Leszkiem z radością zasiedli do wielkanocnego posiłku. A na stole mazurki, baby, bezy... no i chrzan, który wygania choroby i podnosi odporność. Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o Wielkim Tygodniu i Triduum Paschalnym, ważnej chrześcijańskiej tradycji. I o tym, że głód jest najlepszą przyprawą, i po długim czasie niejedzenia wszystko smakuje lepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to było z rejsem Titanica?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:10
Leszek opowiedział Michasiowi jedną z częściej wspominanych morskich historii. Ponad 100 lat temu transatlantyk brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa sprawiła, że zmieniły się zasady bezpieczeństwa morskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Leszek i Miś Michaś". Jak rozmawiać trzeba z psem?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 23:00
Papuga, czy gwarek powtarzają słowa jak pleciugi, ale całkiem dużo rozumieją. Pies nie gada ludzkim głosem, ale za to merda do nas ogonem. Dziś Leszek i Miś Michaś rozmawiali o zwierzęco-ludzkiej komunikacji. Leszek wymyślił całkiem łatwą zagadkę, a dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o tym, jak to kiedyś w lesie rozmawiał z dzikimi zwierzętami.
rozwiń zwiń