Polskie Radio Dzieciom

Co jada się na świecie. O przysmakach kuchni francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:09
Próbowanie nowych smaków jest dla wielu osób bardzo ważne, podobnie jak zwiedzanie nowych miejsc. Niektórych potraw wręcz nie wypada przeoczyć. Jeśli pojedziemy do Austrii, czekają na nas sznycle wiedeńskie, w Anglii słynna niedzielna pieczeń, a frytki w Belgii. W Polsce to naleśniki, bigosy, pierogi, mleczne, mączne. Dlatego Leszek opowiedział Michasiowi o kuchni świata. O tym, kto lubi zjadać żaby, ośmiornice, goudę, kalafiory, karczochy, fenkuły, cepeliny i jakimi daniami chwalimy się w różnych krajach.
Audio
  • Przysmaki kuchni francuskiej (Leszek i Miś Michaś/Polskie Radio Dzieciom)_04.06.2020.
Francuskie tradycyjne przekąski - wyśmienite sery podane z owocami
Francuskie tradycyjne przekąski - wyśmienite sery podane z owocamiFoto: Shutterstock.com/PHOTOCREO Michal Bednarek

Zagadką Leszka było danie serwowane w wielu miejscach świata, które także w Polsce zna wiele osób.Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o pysznościach kuchni francuskiej. Na Czwarte Śniadanie Leszek zaserwował wyśmienity wiersz, zupełnie jakby pisany w hołdzie panu Brzechwie, przepis na zupę jarzynową.
Czy rzeczywiście jest tak jak mówił Miś, że we Francji, tak jak na filmach ludzie "tylko jedzą i rozmawiają"? W jakim mieście kuchnia francuska jest najbardziej różnorodna i które z serwowanych w Polsce dań pochodzą z Francji? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja : Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 04.06.2020.
Godz. emisji: 11.00.
Audycja "Leszek i Miś Michaś" w pn. wt. i czw. w godz. 11.00 - 12.00 

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.


jo

Zobacz więcej na temat: Miś Michaś
Zobacz także
Czytaj także

Podróż w poszukiwaniu starych statków

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 08:00
Pewnego wiosennego dnia, Leszek i Miś Michaś postanowili wyruszyć w rejs. Chcieli poznać najpiękniejsze miasta portowe naszego kontynentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwarte śniadanie Misia Michasia i zagadka Leszka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 22:16
Jajka, pasztety,wędliny szynki i kiełbasy... Miś Michaś wraz z Leszkiem z radością zasiedli do wielkanocnego posiłku. A na stole mazurki, baby, bezy... no i chrzan, który wygania choroby i podnosi odporność. Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o Wielkim Tygodniu i Triduum Paschalnym, ważnej chrześcijańskiej tradycji. I o tym, że głód jest najlepszą przyprawą, i po długim czasie niejedzenia wszystko smakuje lepiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to było z rejsem Titanica?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:10
Leszek opowiedział Michasiowi jedną z częściej wspominanych morskich historii. Ponad 100 lat temu transatlantyk brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa sprawiła, że zmieniły się zasady bezpieczeństwa morskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Leszek i Miś Michaś". Jak rozmawiać trzeba z psem?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 23:00
Papuga, czy gwarek powtarzają słowa jak pleciugi, ale całkiem dużo rozumieją. Pies nie gada ludzkim głosem, ale za to merda do nas ogonem. Dziś Leszek i Miś Michaś rozmawiali o zwierzęco-ludzkiej komunikacji. Leszek wymyślił całkiem łatwą zagadkę, a dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o tym, jak to kiedyś w lesie rozmawiał z dzikimi zwierzętami.
rozwiń zwiń