Polskie Radio Dzieciom

Ciekawostki na temat grzybów. Grzybobranie Lwa i Królika

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 08:00
Grzyby są jedną z najbardziej fascynujących i jednocześnie najmniej poznanych grup organizmów na Ziemi. Mają tak rozmaite kształty, formy, sposoby na życie i zastosowania jak to tylko możliwe. Ocenia się, że poznaliśmy dopiero od 2-16% gatunków grzybów. Jakie jeszcze tajemnice przed nami kryją?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Lew i Królik postanowili wybrać się do lasu aby sprawdzić czy rosną tam grzyby. Rozglądali się uważnie i co nieco znaleźli. Nie byli jednak przekonani czy ich zbiory to grzyby jadalne czy trujące. Postanowili więc zadzwonić do osoby, która na temat grzybów wie dosłownie wszystko. Rozmawiali z panią dr Martą Wrzosek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Teraz już wiedzą, które grzyby rosną latem, a które przez cały rok.

Posłuchaj
58:49 17.08. Podwieczorek - grzyby.mp3 Lew i królik poznają niesamowity świat grzybów (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_17.08.2020. 

Czy wiecie, że grzybnia, czyli ukryta pod ściółką, pod liśćmi i kolkami sieć połączeń rośnie przez cały rok? - Po zerwaniu grzyba zostaje grzybnia i to z niej wyrastają kolejne grzyby. Dlatego często bywa tak, że możemy znaleźć grzyby w tym samym miejscu rok za rokiem – powiedziała dr Wrzosek dodając, że grzybnia może przestać się rozrastać i zaniknąć, a dzieje się to wtedy, gdy w lesie panuje straszna susza lub gdy drzewa w lesie zostaną wycięte. Jeśli drzewa znikają to grzyby niestety też – dodała gość w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem".

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Gerard Sawicki/przyrodnik
Data emisji: 18.08.2020
Godz. emisji: 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Franek Lassota - polski kierowca kartingowy w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 14:07
W dzisiejszym "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" gościliśmy wyjątkowego chłopca, Franka Lassotę, polskiego kierowcę kartingowego. Franek ma zaledwie 11 lat a już w ubiegłym roku reprezentował Polskę podczas Trofeo Delle Industrie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowa i smaczna żywność ekologiczna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:00
"Bio-jedzenie" to żywność produkowana bez użycia sztucznych nawozów. Czy tylko taka żywność jest zdrowa? Gdzie można ją kupować? Przypomnieliśmy także zapachy i smaki potraw z dzieciństwa naszych autorów audycji.
rozwiń zwiń