Polskie Radio Dzieciom

Jedziemy w Pieniny!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 14:00
To jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce, jednak nie pozbawione osobliwego uroku i hipnotyzujących krajobrazów.
Audio
  • 15.05.2016 Jedziemy w Pieniny! (Dziecko w drodze/Polskie Radio Dzieciom)
Jedziemy w Pieniny
Foto: pixabay.com

Pieniny są położone na północny wschód od Tatr, około 30 kilometrów od Nowego Targu, przy trasie 969. To bardzo malowniczy i atrakcyjny rejon turystyczny w Polsce. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także fani historii i poszukiwacze skarbów. Największą liczbę turystów przyciąga 250 kilometrowy odcinek rzeki Dunajec. Organizuje się tam spływy, będące hitem turystycznym na europejską skalę. Na tratwach, turystom towarzyszą wówczas wprawni flisacy, którzy znają każdy zakręt i głębinę na rzece. Magda i Sergiusz nie pominą więc tej atrakcji i kiedy już trochę wyschną opowiedzą nam swoje wrażenia z przepływu tratwą. Następnie razem z podróżnikami wejdziemy na Trzy Korony i rzucimy okiem na Czerwony Klasztor, gdzie w XVIII wieku mieszkał genialny wynalazca – Brat Cyprian, znany także jako Latający Mnich. Tworzył on maszyny mające wznosić się do nieba. Według legendy miał skonstruować własnoręcznie lotnię, którą szybował ponad górami. Pewnego dnia, kiedy leciał w okolicach Morskiego Oka został podobno zamieniony w skalisty szczyt, który od tego czasu nosi nazwę Mnich.

W programie "Dziecko w drodze" zwiedzimy też z przewodnikiem Muzeum Pienińskie, spróbujemy szczawnickich wód leczniczych i wedrzemy się do kuchni w „Bacówce”, żeby zdobyć przepis na prawdziwą, góralską kwaśnicę. A jeśli starczy czasu wdrapiemy się na skalisty cypel nad Zalewem Czorsztyńskim, gdzie stoi XIV-wieczny zamek Dunajec, jeden z najpiękniejszych w Polsce. Twierdza ta zafascynuje nawet najbardziej wybrednego turystę: piękne położenie, ze zgromadzoną bogatą historią i niezliczonymi legendami. Wiosna już w pełni, a wiec zapraszamy na wędrówkę po górach!

O audycji: "Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 15 maja!


 

Zobacz także