X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

My was "łelkomen". O fantazji w wymyślaniu nowych słów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:00
"Kangurować", "łelkolmować", "kapuczinować"… - Filip zaczął ostatnio stosować nowomowę, czyli wymyślać nowe słowa. I w dodatku obiecał Leopoldowi, że audycja będzie na tyle dziwna, że mu się "ajsy pootwierają".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/Wokandapix

Posłuchaj
51:55 Dzieci_AAC 2020_11_10-17-59-50.mp3 My was "łelkomen". O fantazji w wymyślaniu nowych słów (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem)_10.11.2020.

Do rozmowy o dziwacznych słowach zaprosił dr Agatę Hącię, z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Literce (tak ją nazywał Filip) bardzo spodobało się "łelkomnowanie" - Te nowe-stare słowa odświeżają nam umysł i spojrzenie na świat. Jeżeli nam się nudzi i tak sobie myślimy: "O jejku! Znowu te same słowa, codziennie te same słowa!" aż nie możemy z nudów wytrzymać, to możemy sobie wymyślić jakieś wyraz albo wykręcić przekręcić jakieś wyrazy które już znaliśmy. Możemy też wprawić w ruch, możemy sprawić, że one robią fikołki i na przykład zmieniają znaczenie! - tłumaczył gość "Podwieczorka". 

Z Flipem i Leopoldem rozmawiali o znaczeniu słów, o tym jak je tworzyć i czy każdy może stworzyć własne słowo, które trafi kiedyś do Słownika języka polskiego. Oraz - co to neologizm i po co robić słowniki nowych wyrazów.
Zapraszamy do wysłuchania tej bardzo ciekawej rozmowy.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Beata Lasota
Data emisji: 10.11.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz także

Czytaj także

Roboty, które kiedyś nas wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:18
R2D2, C3P0, Wall-e - czy to "Gwiezdne Wojny", czy produkcje z amerykańskiej fabryki snów - roboty od dawna zawojowały wyobraźnię filmowców. Nie tylko filmowców, bo królików też - radiowemu Królikowi zamarzyły się czasy, kiedy nie będzie musiał sprzątać i wszystko za niego zrobi maszyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co kryje się w naszych genach?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:57
Czemu jeden piesek może być biały, a jego brat łaciaty? Dlaczego ludzie mają różny kolor skóry? Czemu mówi się czasem, że wyglądasz jak "wykapana babcia"? Nad tym właśnie zastanawiali się Leopold i Filip.
rozwiń zwiń