Polskie Radio Dzieciom

Karnawał w Rio de Janeiro. Brazylijskie opowieści

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 12:16
Przy akompaniamencie gorących muzycznych rytmów odwiedziliśmy słoneczną Brazylię w Ameryce Południowej, znaną z najhuczniej obchodzonego i najpopularniejszego na świecie karnawału.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/R.M. Nunes

Opowiedzieliśmy wam nie tylko o barwnych niezwykle spektakularnych paradach słynnej stolicy tego kraju - Rio de Janeiro, ale również o radosnych ulicznych imprezach w São Salvadorze da Bahia. To trzecie największe miasto w Brazylii, po Rio de Janeiro i Sao Paulo. 

Posłuchaj
58:02 13.02. opowieści ludów.mp3 Karnawał w Rio de Janeiro. Brazylijskie opowieści (Opowieści ludów świata/PR Dzieciom)_13.02.2021.

 

Miasto zostało założone w XVI wieku przez Portugalczyków, którzy ustanowili je pierwszą stolicą swoich terenów w nowoodkrytej Ameryce Południowej. W tamtych dawnych czasach jednak, miejsce to nikomu nie kojarzyło się z beztroską zabawą. Właśnie tutaj bowiem kwitł handel niewolnikami. Byli wśród nich Indianie - rdzenni mieszkańcy kontynentu podbici przez europejskich kolonizatorów, ale przede wszystkim Afrykańczycy z plemion zachodniej Afryki - głównie ludu zwanego Yoruba.

Tysiące osób przewożono wtedy na zatłoczonych statkach przez Ocean Atlantycki, do pracy na plantacjach z trzciny cukrowej. Ludzie ci byli traktowani jak własność bogatych panów. Według historyków, do Ameryki przetransportowano wbrew ich woli prawie 15000000 czarnoskórych mieszkańców Afryki! Handel niewolnikami prowadziły przede wszystkim mocarstwa europejskie które w czasie swoich wypraw zbrojnie i siłą zdobywały ziemie na różnych kontynentach i tam zakładały swoje kolonie. Byli to przede wszystkim Portugalczycy, Hiszpanie, ale i Brytyjczycy, Francuzi, czy Holendrzy. Jednak lud afrykański, mimo nieludzkiego traktowania nie poddał się i na Nowej Ziemi stworzył społeczność wierną pradawnym wierzeniom i obyczajom. Salvador de Bahia do dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury, jaką stworzyła tu wieki temu społeczność niewolników afrykańskich zachowując w ten sposób tradycje swoich przodków z Afryki. To przede wszystkim religia candomble oraz capoeira - widowiskowa sztuka walki, połączona z elementami tańca.

Karnawał właśnie, jest czasem, kiedy można podziwiać wszystkie elementy tej kultury w jej pełnym rozkwicie. Główne świętowanie rozpoczyna się 6 dni przed Środą Popielcową. Wszyscy mieszkańcy miasta wychodzą na ulicę i niezależnie od wieku poddają się odgłosom bębnów i radosnym rytmom samby. To istna eksplozja radości. Przebogate dekoracje, stroje, muzyka i taniec w czasie brazylijskiego karnawału są nieodłącznie związane z historią tego kraju i niesamowitą mieszanką trzech różnych kultur - afrykańskiej, europejskiej i indiańskiej.

Zapraszamy was na karnawałową wędrówkę z roztańczonym i mieszkańcami Brazylii, śladem ich dawnych legend.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 13.02.2021
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Brazylia - jej roślinność, tradycje i folklor

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 16:00
W "Opowieściach ludów świata" odwiedzimy Brazylię, jedno z największych państw świata, które zajmuje połowę Ameryki Południowej. Rozciąga się wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i jednej z największych rzek na ziemi – Amazonki. Jego stolicą jest Rio de ja Neiro, językiem zaś Portugalski - w odróżnieniu do innych hiszpańskojęzycznych krajów kontynentu. Jest to pozostałość po kolonialnej przeszłości tej części świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Titicaca. Najwyżej położone żeglowne jezioro świata

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 16:45
W naszej wędrówce szlakiem największych jezior na ziemi dziś docieramy do Ameryki Południowej. Najpierw odwiedzimy rejon południowo-wschodniej Brazylii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata". Aborygeńskie legendy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 07:00
W podróżach z legendami ludów świata przenieśliśmy się tam, gdzie właśnie teraz trwa lato - czyli na półkulę południową naszej pięknej błękitnej planety. Odwiedziliśmy Antypody, drugi koniec Ziemi, dokładniej niezwykły kontynent-państwo, Australię.
rozwiń zwiń