!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Mural. Sztuka malowania na niestandardowym płótnie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 23:55
Wizja artystyczna czy może akt wandalizmu? Co określamy mianem muralu? Bez wątpienia ich twórców cechuje kreatywność, a dla wielu jest to sztuka jak każda inna. Temat zaciekawił również bohaterów „Podwieczorka z Filipem i Leopoldem”, dlatego do swojego wirtualnego studia zaprosili Dariusza Paczkowskiego, grafficiarza, performera i animatora życia kulturalnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Z archiwum prywatnego Dariusza Paczkowskiego

Można powiedzieć, że historia malowania na muralach jest stara jak świat. Otóż pierwsze malowidła pochodzą z czasów prehistorycznych, kiedy to ludzie przedstawiali zwierzęta, sceny z życia lub ważne wydarzenia. Znanym rodzajem takiej twórczości są także freski, czyli dzieła uwiecznione w kościołach. Jak mówi gość audycji, Dariusz Paczkowski: -Przedstawiano tam np. żywoty świętych po to, żeby ludziom dać wzorce do naśladowania. 

Posłuchaj
59:46 2021_03_30 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 30 marca godz. 18:00

W dzisiejszych czasach malowanie na ścianach jest w wielu miastach legalne. Jednym z przykładów jest Warszawa, gdzie na stronie urzędu miejskiego można znaleźć mapę, która pokazuje dozwolone miejsca; zazwyczaj znajdują się one pod mostami lub wiaduktami. Aby mieć pewność, że swoimi malowidłami nie złamie się prawa, ważne jest, by przed rozpoczęciem prac zdobyć odpowiednie pozwolenie.

Do stworzenia muralu można wykorzystać rzutnik, który wyświetli wybrany obraz na ścianie. Początek prac powinien zacząć się w nocy, ponieważ to właśnie wtedy rysunek będzie najbardziej widoczny. Dzięki temu malarz bez problemu będzie w stanie stworzyć malowidło o odpowiednich proporcjach. Końcowy etap, czyli wypełnienie rysunku może odbyć się w ciągu dnia. 

Co może przedstawiać mural? Najważniejszy jest pomysł oraz wizja artysty. Obrazy można stworzyć nawet w domu, na ścianach pokoju. Jednak trzeba pamiętać, by użyć do tego odpowiednich farb do malowania wnętrz, gdyż spreje pozostawiają mocny i nieprzyjemny zapach. Oczywiście wszystko za zgodą rodziców! 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość:  Dariusz Paczkowski
Data emisji: 30.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!  

Zobacz także
Czytaj także

Toruń miastem aniołów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 22:00
Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce, powstałe w XIII wieku. Chociaż dziś kojarzyć się może głównie z Krzywą Wieżą  lub Mikołajem Kopernikiem, skrywa ono przed turystami wiele ciekawych legend i miejskich historii. Aby je lepiej poznać, udajemy się na wycieczkę po Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:00
Mówi się, że multiinstrumentalista to osoba, która jest wszechstronnie utalentowana muzycznie i potrafi grać na wielu instrumentach. Jak zatem nazwać kogoś, kto przy użyciu swojego ciała, jako instrumentu muzycznego, jest w stanie naśladować dźwięki np. perkusji, fletu bądź trąbki? Taką osobę można określić mianem człowieka orkiestry lub inaczej beatboxerem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka udawania, czyli praca aktora

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:59
Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora.
rozwiń zwiń