!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:00
Mówi się, że multiinstrumentalista to osoba, która jest wszechstronnie utalentowana muzycznie i potrafi grać na wielu instrumentach. Jak zatem nazwać kogoś, kto przy użyciu swojego ciała, jako instrumentu muzycznego, jest w stanie naśladować dźwięki np. perkusji, fletu bądź trąbki? Taką osobę można określić mianem człowieka orkiestry lub inaczej beatboxerem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Paolo Paradiso

Beatbox to rodzaj muzyki, która powstaje przy użyciu narządów mowy: gardła, ust, języka, nosa, a nawet przepony. Nazwa ta wywodzi się z lat 80-tych, kiedy zaczęła powstawać kultura hip-hop. W czasach, gdy nie zawsze było możliwe, aby słuchać muzyki z głośników, raperzy i tancerze musieli sobie z tym poradzić. Zaczęli więc naśladować beaty, które znali ze słyszenia, odkrywając w ten sposób nową formę tworzenia dźwięków.

Posłuchaj
60:25 2021_03_12 17_59_57_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 12 marca godz. 18:00

Zasadniczą kwestią nauki beatboxu jest poznanie jego podstaw.  Każdy początkujący zaczyna od naśladowania dźwięków perkusji, które polega na wypowiadaniu trzech spółgłosek. Pierwszy odgłos powstaje poprzez wymówienie litery „P”, następnie „C” i na koniec „K”. Mówiąc je wystarczająco szybko i mocno można usłyszeć brzmienie, które swoim charakterem przypomina odgłosy bębnów i talerzy.

Jeśli uzyskanie danego dźwięku nie wyjdzie od razu, nie należy się tym przejmować. Zdarzają się bowiem odgłosy, których nauka zajmuje więcej czasu. Na szczęście dla wszystkich tych, którzy nie chcą się poddać, w Internecie można znaleźć wiele informacji i filmów na ten temat.

Jesteście ciekawi jak brzmi beatbox w wykonaniu zawodowca? Posłuchajcie gościa audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", Łukasza Staniewskiego i zacznijcie naukę już teraz, razem z nami! Zapraszamy!

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Łukasz Staniewski
Data emisji: 12.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!


 

Zobacz także
Czytaj także

Muzyczne wędrówki po Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 16:45
Po drugiej stronie Bałtyku znajduje się kraina wielu jezior, mnóstwa wysepek, w której dobrze się czują niedźwiedzie i łabędzie. A nawet Muminki!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie musicale

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 12:11
Musical to forma teatralna łącząca muzykę, piosenki, dialogi i taniec. Emocje są tam wyrażane przez słowa, muzykę i choreografię. Myśląc o takich spektaklach, zazwyczaj przychodzą nam do głowy produkcje nowojorskie, które można oglądać w teatrach Broadway’u. A przecież w Polsce musicale też odnosiły sukces. O nich powiedzieliśmy a audycji "Muzyczne podróże".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:24
Mówimy czasem, gdy ktoś powtarza coś w kółko, że brzmi jak "zdarta płyta". Młodsi słuchacze Polskiego Radia Dzieciom pewnie nie wiedzą, że powiedzenie to nie odnosi się do bardziej znanym dzieciom płyt CD, tylko do starych płyt winylowych, których nie można było potrącać podczas odtwarzania, bo bardzo się rysowały, a na porysowanych płytach igła gramofonowa potrafiła odtwarzać ciągle ten sam fragment nagrania.
rozwiń zwiń