Polskie Radio
Section05
Lew i Królik w PRD

Szczecin i jego atrakcje turystyczne

Niedaleko Morza Bałtyckiego, na północnym zachodzie Polski położone jest miasto, w którym co kilka lat odbywają się wspaniałe regaty. Co ciekawe, w jego centrum można zacumować np. jacht, a odległość dzieląca je z Warszawą jest większa niż ze stolicą Niemiec. Mowa o Szczecinie, o którym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedział Tomasz Wieczorek, licencjonowany przewodnik po mieście.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD edukacja radio dla dzieci wakacje

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem języki obce

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Czy jednorożce istnieją?

Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio dla dzieci radio dla rodziców fantastyka

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Biały Miś - symbol Zakopanego

Będąc w Zakopanem możemy spotkać misia, który różni się od wszystkich innych niedźwiedzi brunatnych żyjących w polskich górach. Postać Białego Misia już od prawie 100 lat przyciąga uwagę urlopowiczów, którzy marzą o tym, by zrobić sobie z nim zdjęcie. To dlatego, ponieważ od wielu pokoleń taka fotografia jest uważana za bycie jedną z najważniejszych pamiątek pobytu w tym mieście.  Strój niedźwiedzia stworzony jest z owczej skóry, natomiast kształt głowy, zęby i pazury zostały wyrzeźbione z drewna. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Zakopane Lew i Królik w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Kariera wokalna. Jak postawić pierwsze kroki?

Swoją kreatywność i wrażliwość można wyrażać na wiele sposób, np. wokalnie. Jak się okazuje, śpiewać może każdy, nawet jeśli na początku wydaje się, że dana osoba nie ma do tego talentu. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Adrianna Maja Kućmierz,  aktorka i wokalistka opowiedziała jak kształcić swój głos, jeśli marzymy o zostaniu piosenkarzem lub piosenkarką.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci radio dla dzieci piosenki dla dzieci Lew i Królik w PRD śpiew zdolności

Jaka jest różnica między wujkiem a stryjkiem?

Przeglądając rodzinne fotografie nie zawsze rozpoznajemy wszystkie osoby na zdjęciach. Zwłaszcza, kiedy dotyczą one naszych przodków, których nie znaliśmy. Skąd zatem wiedzieć co nas z nimi łączy? Jakie jest nasze pochodzenie? W poznaniu więzi rodzinnych i swoich krewnych może pomóc drzewo genealogiczne, którego proces tworzenia został wytłumaczony krok po kroku w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Wyrazy i przysłowia związane z wiosną

Język polski jest bogaty w wiele zwrotów i przysłów, które urozmaicają nasze wypowiedzi. Mogą się one odnosić do różnych sytuacji z życia, a także być wyrażone w formie nauki, rady lub ogólnej myśli. Czy wiemy jednak skąd pochodzą dane zwroty i czy używamy ich poprawnie? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" postanowili przyjrzeć się bliżej wyrazom i przysłowiom związanym z tematyką wiosenną i opowiedzieć o nim słuchaczom.
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza Lew i Królik w PRD

Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie

Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko w jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Do fascynującego świata grzybów zabrała nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza Lew i Królik w PRD

Mural. Sztuka malowania na niestandardowym płótnie

Wizja artystyczna czy może akt wandalizmu? Co określamy mianem muralu? Bez wątpienia ich twórców cechuje kreatywność, a dla wielu jest to sztuka jak każda inna. Temat zaciekawił również bohaterów „Podwieczorka z Filipem i Leopoldem”, dlatego do swojego wirtualnego studia zaprosili Dariusza Paczkowskiego, grafficiarza, performera i animatora życia kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Sztuka udawania, czyli praca aktora

Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD aktor

Historia klocków - ponadczasowej zabawki

Istnieją takie zabawki, które mimo długoletniego istnienia na rynku nigdy nie znudzą się dzieciom - są nimi klocki. W dzisiejszych czasach ich różnorodność jest na tyle duża, że jedyne co może ograniczyć ich wykorzystanie i zabawę nimi jest dziecięca wyobraźnia. Oprócz formy rozrywki, układanie klocków może przybrać również charakter edukacyjny i rozwinąć szereg umiejętności, o czym powiedział Jan Amos Jelinek, gość Filipa i Leopolda.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD