X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Nela Mała Reporterka gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:00
Zaskakujące może być to, że na temat mórz i oceanów wiemy na tyle niedużo, że mówi się, jako iż kosmos byłby lepiej zbadany niż wspomniane obszary naszej planety. Jesteśmy zatem ciekawi, co skrywa podwodne środowisko oraz kiedy uda nam się go bliżej poznać.  Na szczęście są jednak takie osoby, jak gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" - Nela Mała Reporterka, która pomaga nam przybliżyć ten tajemniczy świat.
Nela Mała Reporterka w Papui Nowej-Gwinei
Nela Mała Reporterka w Papui Nowej-GwineiFoto: Foto: Materiały prasowe

Ukształtowanie dna mórz i oceanów jest nierównomierne, a ich głębokość różni się w zależności od miejsca pomiaru. Niemniej jednak najgłębszym znanym rowem oceanicznym jest Rów Mariański. Do tej pory zejście w to miejsce statkiem podwodnym udało się niewiele razy, czego powodem jest ogromne ciśnienie, które tam panuje. Osoby, które chcą odkrywać płytsze obszary mogą tego dokonać poprzez nurkowanie z butlą. Aby robić to w bezpieczny sposób, wszyscy chętni muszą zdać kurs nurkowania. Dzięki temu będą wiedzieli jak się zanurzać i odpowiednio wynurzać, by nie zrobić sobie krzywdy.  

Posłuchaj
59:36 2021_04_01 18_00_07_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Rozmowa z Nelą Małą Reporterką (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_1.04.2021.

Nurkowanie pozwala odkryć wiele gatunków ryb i innych organizmów żyjących w morzach i oceanach. Kiedyś uważano, że na dnie Rowu Mariańskiego nie ma życia, ze względu na brak światła. Dziś jednak wiadomo, że to nieprawda. Istnieje tam np. czarny diabeł morski, czyli ryby z antenką, w której żyjące bakterie dają wrażenie światła. Z kolei nurkując w Egipcie, w Morzu Czerwonym można podziwiać przepiękny rafy, a także natknąć się na zmieniające kolor ośmiornice.

Za każdym razem, kiedy zanurzamy się w podwodnym świecie możemy być pewni, że zobaczymy coś nowego i niezwykłego. Aby jednak to zrobić, trzeba się do tego odpowiednio przygotować i m.in. zdać kurs umożliwiający zejście pod wodę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze hobby będzie bezpieczne.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Nela Mała Reporterka
Data emisji: 1.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Co nas łączy z innymi zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:34
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Królik Filip nie ukrywał zachwytu nad opowieścią, o tym, że "wszystkie człowieki wszystko wzięły od zwierząt". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciekawostki o pingwinach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:41
Pingwiny to towarzyskie zwierzęta. Spędzają ze sobą wiele czasu, razem polują i jedzą. Tworzą kolonie, które mogą liczyć nawet ponad dwa miliony osobników! Co ciekawe w takiej masie pingwiny są w stanie bez problemu odnaleźć siebie nawzajem (partnera lub dziecko). Jak to możliwe, skoro wyglądają wszystkie tak samo? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrajmy z dzieckiem w poszukiwanie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:48
Wiele obiektów przeznaczonych do spędzania wolnego czasu pozostaje zamknięta. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż możemy cieszyć się momentami spędzonymi na dworze. Zwłaszcza teraz, kiedy zza rogu wyłania się wiosna. Jest to zatem idealna okazja to odkrycia nowych gier i zabawach na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest Geocaching, o której Filipowi i Leopoldowi opowiada w Podwieczorku Marzena Szychułda.
rozwiń zwiń