X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Kajtek" i "Kasprzak" - czego słuchano przed erą MP3?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 18:00
Jeden klik i... mamy kolejną piosenkę. Szukamy utworu na podstawie fragmentu tekstu lub "namierzamy" tytuł przez aplikację. Wyobrażacie sobie słuchanie muzyki bez tych udogodnień?
Audio
  • Popołudnik 1 marca 2017 r. Gość: Piotr Stańczuk, kolekcjoner polskiej zabytkowej elektroniki
Kajtek i Kasprzak - czego słuchano przed erą MP3?
Foto: Piotr Stańczuk

Nasi rodzice musieli czekać, aż ich ulubione piosenki pojawią się w radiu. Wciskali wtedy czerwony guzik i... trzymali kciuki, by taśma nie wkręciła się w mechanizm.
Kto chciałby wrócić do tamtych czasów? Na przykład Piotrek Stańczuk! 27-latek zakochał się w zabytkowych sprzętach audio. W niedużej kawalerce trzyma około stu takich urządzeń. To gramofony z radiem (np. "Donatina"), małe odtwarzacze kaset ("Kajtek") czy popularne w latach 80-tych XX wieku "Kasprzaki " - radio i magnetofon w jednym. Nazwa pochodzi od Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie.


Piotrek przyznał w "Popołudniku", że przywracanie sprawności dawnym sprzętom nie zawsze wymaga specjalistycznej wiedzy. - Jeżeli mamy zerwaną linkę od skali, naprawa jest bardzo prosta, możemy ją nawinąć. Możemy skleić połamane elementy obudowy, wymienić bezpieczniki. Być może taka wymiana wystarczy, aby radio zadziałało - przekonywał.
Piotrek zauważył też, że przy użyciu starego radia można słuchać stacji​ z bardzo daleka, nawet w obcych językach. Nie jest to możliwe, gdy ma się samo radio FM.


Posłuchajcie rozmowy z Piotrkiem i zwróćcie uwagę, czy podobne skarby nie stoją u Waszych dziadków lub rodziców. Może ich wysłużony sprzęt zasługuje na drugie życie?

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji


Zapraszamy na "Popołudnik w PRD" od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 - 17:00.

Prowadzi: Marta Powałowska, Marcin Kusy i Patryk Bedliński.

Zobacz także